V číslach: Arsenal – Basel 10:2

Arsenal triumfoval výhrou 2-0 nad FC Basel v skupinovej fáze Ligy Majstrov. 2:0 je pre švajčiarsky tím trochu lichotivý výsledok, vzhľadom k prevahe Arsenalu v najlepšej 45 minútovke doterajšej krátkej sezóny.

Stačí sa pozrieť na pár čísel, aby ste pochopili ako Arsenal dominoval v prvom polčase. Arsenal skompletizoval 335 prihrávok v prvom a 345 v druhom polčase, avšak až 115 prihrávok v okolí súperovej šestnástky v prvom, a iba 54 prihrávok v druhom polčase. Oveľa viac ohromujúci je fakt, že si Arsenal vytvoril 10 šancí v prvom polčase, oproti 4 šanciam v druhom, a tiež vyprodukovali 3 zo 4 veľkých šancí v prvom polčase. 10-2 v nadpise znamená, že si Arsenal  vytvoril 10 šancí v prvom polčase, oproti 2 šanciam Baselu.

Hviezdou prvého polčasu a muž zápasu bol, podľa mňa, Alexis Sanchez. Vytvoril 4 šance pre svojich spoluhráčov, všetky v prvom polčase, boli to: 1. asistencia na hlavičku Walcotta (veľká šanca), 2. strela Bellerina (vzdialenosť, zablokovaná), 3. prieniková prihrávka na Walcottov druhý gól, a 4. prihrávka na Ozila, ktorú z bezprostrednej vzdialenosti napálil do vonkajšej siete.

Okrem toho, že pripravil 4 šance pre svojich spoluhráčov, sám 4 krát vystrelil. To znamená, že z 19 striel Arsenalu v tomto zápase, Alexis vytvoril alebo pripravil 8. Všetky jeho 4 strely boli zblízka a tak sa Čiľan môže cítiť trochu deprimovaný, že sám ani jeden gól nestrelil.

Ďalším nepovšimnutým diamantom bol výkon Santiho Cazorlu. Viedol nad všetkými hráčmi s 85 prihrávkami, dribbling 4/4, krížne prihrávky 2/8, rohy 2/5, odobratie lopty 11, obranné zákroky 4/6. Bol na druhom mieste v prihrávkach v okolí šestnástky súpera, tiež druhý vo vytvorení 3 striel, a poskytol pre-asistenciu pri prvom góle Arsenalu.

Mustafi bol v tomto zápase obranný valom Arsenalu: vyhral 5/6 vzdušných súbojov, 4/4 upratanie lopty do bezpečia, 3/3 upratanie lopty do bezpečia hlavou – najviac z oboch tímov.  Okrem toho 3 krát prerušil hru súpera a urobil 4/4 obranné zákroky.

Vec, ktorú chcú všetci Gooneri vedieť je, či Arsenal už prešiel kritickým obdobím a začína ísť nahor. Je to jedna z obľúbených tém futbalových odborníkov (vrátane mňa), ale je to niečo čo sa ťažko vyčísľuje po odohratí 9 zápasov. Každopádne, ak si pozriete na prvé štyri zápasy Arsenalu a porovnáte ich s poslednými štyrmi (okrem zápasu s Nottingham Forest, ku ktorému nemám žiadne štatistiky), máte dôkaz, že Arsenal je koni.

Veľké šance sú jasným ukazovateľom, ako veľmi je tím dominantný (až po góloch samozrejme) a sú mojou obľúbenou štatistikou „na rýchly pohľad.“ V prvých 4 zápasoch si Arsenal vytvoril iba 6 veľkých šancí oproti súperovým 5. Okrem toho, 3 z tých veľkých šancí v prvých 4 zápasoch boli penalty. Na druhej strane si však Arsenal v posledných 4 zápasoch vytvoril 11 veľkých šancí oproti súperovým 8. Od zápasu proti PSG, čo bol slabý bod sezóny, Arsenal v tejto štatistike dominoval 11-3. Okrem toho, Arsenal dostal možnosť kopať 1 pokutový kop, čo je rovnaký počet ako jeho súperi.

A nakoniec – so štatistikami spolupráce Xhaka-Cazorla ešte nezačneme. Najskôr im dáme pár zápasov.