AntiScum Blog – Part Seventeen

Mnohé z vás trápí a často se diskutuje o tom, který z hráčů by měl nastupovat jako druhý v řadě s Fabregasem. Já se pokusím zanalyzovat právě tento problém trošku hlouběji, vyzdvihnout klady a poukázat na nedostatky dotyčných hráčů v rámci působení na pozici potencionálního DM.

Jen jedna poznámka na úvod. Tohle je moje analýza, vyjadřuju tady svoje názory, svoje domněnky a svoje poznatky. Nic z těchto věcí nikomu nevnucuju, jen v rámci našeho blogu vytvářím půdu pro porovnání s Vašimi názory, názory fanoušků AFC a gunners.cz…

Opravdu objektivně zhodnotit se dají pouze dva hráči. Song a Denilson. Do této analýzy bude zapojen i Diaby, ač na této pozici vedle našeho lídra letos ještě nehrál, naposledy asi 2 roky zpátky(nutno podotknout, že tehdy výborně). Další hráče nemá cenu rozebírat, hlavně z důvodu malé zápasové praxe za AFC.

Hlavním cílem tedy bude určitě porovnání dvojice Song – Denilson, Diaby bude přihozen do party hlavně proto, že mně osobně na pozici za Cescem či vedle Cesca sedí víc,  i přes všechny hlasy, že je AM(s čímž souhlasím, jenže se podívejte, co tam je schopný provést, nebylo by lepší mu úlohu usnadnit, aby nemusel zas tak moc vymýšlet, když se mu to evidentně nedaří?)

Dovolte mi jen krátkou rekapitulaci. Před sezonou většina veřejnosti, aspoň, co si pamatuju, očekávala posun Diabyho na volné místo po Flaminim. Jako druhého, ovlivněna hlavně ANC, viděla Songa. Denilson patřil do společnosti hráčů, o kterých se vědělo, ale nějak zvlášt se s nimi nepočítalo. Jenže Diaby byl zraněn, Song taky a Denilson, hrající většinu Pre-season mačů si pomalinku začal budovat základy pro své výhodné postavení, které mu dopomohlo až k základu, odkud ho dosud nikdo nevystrčil.

Teď už tedy k věci. Zapomeňme na dřívější hvězdy na této pozici, teď se rozhoduje mezi hráči v nynějším kádru.

Denilson :

Pozitiva : Pracovitost, tohle slovo především. Obětavost, výdrž, umění se vypořádat s tlakem anglických médií, konstantnost výkonů. Pro některé hraje konstantně špatně či průměrně, nutno podotknout, že opravdu dělám výtah jen ze zápasů, kde hrál s Cescem. Ano, existují na světě lepší, ale jak už jsem říkal, beru z toho, co máme a i nadále budeme mít k dispozici.

Negativa :
Podivuhodně dlouhá adaptace na pozici, která by mu měla být vlastní. Slabší momentální rychlost.

Odebírání míčů : 6 – lepší se to, Na začátku sezony to bylo příšerné
Zapojení se do kombinace : 8 – poněvadž se nebojí chodit dopředu, narážet si a přitom nekazit
Rozehrávka : 8 – z téhle pozice, kdy nemusí tolik vymýšlet, mu to vyhovuje.  Nekazí, podrží, to je důležité
Ovládání prostoru : 6 – Songovi se v tomto rovnat nemůže
Taktické schopnosti : 6 – velmi slabé směrem dozadu. Slovo taktický faul mu bohužel neříká  nic. Dopředu je to přirozenější, dokáže svým pohybem roztáhnout hru. Účelná hra
Hra tělem : 7 – ač menší postavy a Brazilec, pokrýt si míč dokáže zdatně

41 bodů

Song :

Pozitiva : Velká síla v taktické stránce směrem dozadu, přirozenost v pozici DM.

Negativa :
Když prohlásím : slon v porcelánu, řekne to mnoho.

Odebírání míčů : 6 – není to na světového DM ono
Zapojení se do kombinace : 6 – ví, co si z týhle pozice může dovolit, takže to ještě relativně chválím
Rozehrávka : 6 – asi nejslabší článek celé jeho hry. Přitom by stačilo jen rozehrávat do strany. Zkažené přihrávky přes střed hřiště ho brzdí a do problémů se tímhle dostává sám
Ovládání prostoru : 8 – tady je naopak velmi silná stránka. Přesně ví, v jakém prostoru se při defenzivě pohybovat, nejde ani o zbytečný krok dopředu, ani o zbytečný krok zpátky. Drží si svých 40×30 od půlkruhu až k vlastnímu vápnu, tak to má být.
Taktické schopnosti : 7 – dozadu umí udělat taktický faul, dopředu takticky slabší, prakticky jen stojí ve středu, bez výraznějšího pohybu do vápna soupeře, což na druhou stranu taky není chyba 
Hra tělem : 7 – prakticky neni co napsat, stejně jako Brazilec má pokrytí dostačující

40 bodů

Diaby :

Pozitiva : Rozumí si s prostorem, dokáže vhodně zareagovat a sbíhat si po celé šířce hřiště, dlouhé nohy předurčují k síle v osobních soubojích, i když to zatím taky tolik nenaplňuje.

Negativa : Až přílišné hračičkování, nebo nevím jak to nazvat. Z toho pramenící ztráty jsou na škodu.

Odebírání míčů : 7 – dlouhé nohy dělají své. I když to kolikrát kompenzuje zbytečnými fauly
Zapojení se do kombinace : 6 – dokud se mu v tomhle ohledu nezačne dařit podle představ, vždy to bude muset být hodnocena slabší známkou, protože jeho zrychlování je kolikrát na škodu.
Rozehrávka : 6 – na přesnost si nepotrpí.
Ovládání prostoru : 7 – co jsem projížděl zápasy z roku 2006, Abou si na Dm vedle Cesca plnil svoje úkoly, co se týče prostoru velmi dobře
Taktické schopnosti : 6 – také zbytečně nefauluje, když je to zrovna potřeba, dopředu je naopak kreativní, má dobrou celoplošnost
Hra tělem : 8 – asi nejsilnější část Abouovy hry díky celkově dobrým fyzickým parametrům

40 bodů

Co mi z toho teda vyplývá? Ač ne úplně klasický DM, momentální preferování Denilsona je dle mého správná volba. Druzí dva k němu nemají daleko, ale v momentální krizi, kdy nemáme tak kreativní kraje zálohy, potřebujeme každou maličkost, hlavně přesnost a disciplinovanost. To splňuje Denilson.

Abou je fotbalový, chce zrychlovat hru, místo toho ale míče kolikrát naprosto zbytečně ztrácí, přesto jeho mít v týmu chci za každou cenu. Jednou totiž může přijít den, kdy si v hlavě srovná, co vlastně dělat, aby byl nápomocen všemi směry.

Song by mohl mít své místo, kdyby na krajích operovali hráči typu Rosický, Hleb, Nasri atd. V 5- ti členném systému zálohy by měl nastupovat určitě.

Snažil jsem se to nějak do hloubky vystihnout, tak vás tahle „analýza“ nebude snad tak moc urážet…See ya