Aršavin: Byl jsem jenom průměrný

 

 

Andrej Aršavin, dosud nejdražší posila londýnských Kanonýrů všech dob, se nečekaně otevřeně vyjádřil ke svému působení v klubu.

Útočník Arsenalu popisuje svoje výkony v dresu Arsenalu jako průměrné.

Arsene Wenger doufal, že Aršavin může být katalyzátorem nové éry úspěchů Arsenalu a do jeho přestupu v lednu 2009 vložil £15m. Ačkoliv Andrej předvedl několik velmi vyjímečných okamžiků, celkově jeho výkony vyvolávají spíše zklamání.

Ve 122 zápasech vstřelil 30 branek, ale aktuálně je mimo základní sestavu, na jeho oblíbených postech dostávají přednost Theo Walcott, Aaron Ramsey, Gervinho nebo Robin van Persie.

“Mám-li být upřímný, myslím, že za Arsenal předvádím celkově pouze průměrné výkony,”říká Aršavin. “Dokázal jsem několik dobrých věcí, ale moji hru jsem nezhodnotil do přihrávek či gólů. Snažím se vidět kompletní obraz. Když jsem na hřišti, chci přebírat otěže zápasu, ale to se mi tu ve skutečnosti nedařilo. Jsem jen další část týmu, ne ten hlavní, takže to bylo těžké.”

 

Přes Aršavinovu upřímnou sebekritiku, Wenger při obraně ruského útočníka opakovaně odkazoval na to, čemu říká “jeho čísla”. Myslí tím, že statisticky se velmi výrazně ukazuje Aršavinova schopnost vytvářet šance. Například v loňské sezóně vyprodukoval více gólových asistencí než jakýkoliv hráč týmu včetně Fabregase nebo Nasriho.

Aršavinova “řeč těla” v zápasech a tendence střídavě se do hry ponořovat a naopak zůstávat nezúčastněným z něj dělá hráče, který silně polarizuje mínění o něm. Stále je tu také debata o nejvhodnější pozici pro něj. Wenger ho nejčastěji používá na levém křídle, ale třicetiletý útočník hrává v národním týmu více ze středu a několikrát vyjádřil přání hrát více v centru pole. Ale o pozici přímo za Robinem van Persie, která dříve patřila Fabregasovi, se letos zatím dělí Ramsey a Rosický.

“Ideálně bych hrál radši blíže k hrotovému hráči,” říká Aršavin, jehož smlouva vyprší v roce 2013.

Zatímco Aršavin stále hledá rytmus, Arsenal získal novou energii přes zklamání z bezgólové remízy s Marseille. Celý zápas odehrál vedle Pera Mertesackera uzdravený Thomas Vermaelen a protože v dobré formě hraje i Laurent Koscielny, Wenger má ve středu obrany konečně z čeho vybírat.

“Vždy tu byla kritika a polemizování nad stavem defenzívy Arsenalu,”říká Vermaelen. “Co k tomu můžu říct? Mne to nijak neděsí. Jsem na hřišti, abych předvedl to nejlepší. Jsem se sebou spokojený a nestarám se o řeči kolem.”

 

“Nejdůležitější je, že začínáme vítězit. Z posledních deseti zápasů jsme osm vyhráli a v jednom remízovali.”


(Jeremy Wilson, The Telegraph)