Arséne Wenger před zápasem s Liverpoolem, 1.část

Arséne Wenger odpovídal na páteční konferenci na otázky novinářů. Rozhovořil se o zdravotním stavu Eduarda, o projektu Be a Gooner, Be a Giver, o losu Champions League, o změnách ve vedení Arsenalu, o případném zisku trofeje v Lize Mistrů, no a nakonec, o přestupech v lednovém přestupním období…

 

 

 

O zdravotním stavu Eduarda…

„Za dva týdny nás čeká střetnutí FA Cupu s Plymouthem, a nemyslím si, že v tu dobu k němu bude Eduardo schopen nastoupit. Je to moc brzo, musí získat nazpět fyzickou kondici, a zápasový rytmus.

Je velmi horlivý, a chtěl by co nejdříve hrát, ale je logické, že když 9 měsíců laboroval se zraněním, bude trvat nějaký čas, než se dostane zpět do formy.“

O projektu „Be a Gooner, Be a Giver“…

„“Be a Gooner, Be a Giver“ je projekt, jehož cílem je získat 300000 liber pro charitu, a rádi bychom, pokud by se k nám fanoušci a všichni další přidali.

Vždy jsme chtěli pomáhat lidem v nouzi. Je ironické, že pro nás je toto snadnější, než vyhrávat zápasy.

Samozřejmě, my jsme v porovnání s lidmi v nouzi priviligovaní, a žijeme v priviligovaném světě. Největším privilegiem vrcholových sportovců je to, že jsou zdraví.

Nejdůležitější pro sportovce je být zdravý, a 20-letí hráči v Arsenalu jsou natolik šťastliví a priviligovaní, že zdraví skutečně jsou.

A proto nechceme zapomínat na lidi, kterým se takovéhoto štěstí nedostalo.“

O losu Champions League…

„Šance obou týmu na postup jsou 50/50. Řím momentálně hraje ve skvělé formě, a možná, že je v současnosti nejlepším italským týmem. Takže to budou určitě dva velmi zajímavé zápasy.

Samozřejmě, chtěli bychom oběma zápasům dominovat, ale vypadá to na velmi vyrovnanou bitvu. Řím má skvěle poskládaný tým. Jejich play-makerem je Totti, kterého podporují vynikající fotbalisté, jako jsou De Rossi, Aquilani, Perrotta, Taddei a potom také Julio Baptista, který za nás dokonce rok hrál. Všichni jsou to skvěle technicky vybavení hráči, kteří si dokáží vyhovět, a předvádějí fantastický fotbal.

Jsou týmem, na který se chcete dobře připravit hlavně po defenzivní stránce. Pro nás je tato situace prakticky totožná, jako bychom byli vylosováni proti Barceloně, protože obě mužstva předvádí podobný styl fotbalu.

Týmy byly vylosovány do velmi zajímavých dvojic, dokonce proti sobě budou hrát i velkokluby s opravdu velkými jmény. Faktem zůstává, že tolik skvělých mužstev skončilo v základní skupině až na druhém místě, takže podobná situace byla nevyhnutelná. Skutečnost, že finále letošního ročníku Ligy Mistrů se hraje v Římě, způsobí, že hráči našeho soupeře budou velmi nabuzení, a budou se chtít ze všech sil poprat o postup.

Champions League se postupně mění. Dříve svým uspořádáním připomínala spíše Premier League, teď se hraje stylem FA Cupu. Nejvíce bude záležet na tom, jakou formu v ten den týmy budou mít, a jaký v tom zápase předvedou výkon.

V základní skupině se vám klidně nemusel povést jeden zápas, protože se to dalo snadno dohnat. To už teď neplatí. Pokud budete horším týmem jenom na 5 ze 180 minut, nepostoupíte dál.“

O změnách ve vedení…

„Co se teď děje ve vedení na mě nemá nejmenší vliv. Já ani vlastně pořádně nevím, co se tam stalo. Tahle situace se trošku podobá situacím, které se odehrají v kabině – chcete o tom na veřejnosti mluvit co nejméně.

Ve fotbale platí, že ředitelé a majitelé se nevyjadřují o fotbale samotném, a já nemluvím o obchodní situaci klubu.

Ale přesto si nemyslím, že by tyto změny nějak změnily situaci v Klubu. Já se osobně znám s Ninou Bracewell-Smith a ta si ve vedení Arsenalu vedla obdivuhodně. Ale doopravdy nevím, proč se rozhodla odejít.“

O případném zisku titulu v Champions League…

„Rád bych s Arsenalem vyhrál Ligu Mistrů, protože nejen že já osobně jsem nikdy tuto soutěž nevyhrál, ale ani Arsenal nikdy neměl možnost oslavit zisk trofeje v této soutěži.

V roce 2006 jsme byli hodně blízko, ale bohužel, jediný zápas, který jsme v této sezóně v Champions League prohráli, přišel ve finále. Už po 10 minutách jsme hráli pouze o 10 hráčích, a já věřím, že se do finále můžeme dostat i letos.

Je frustrující, že si nemůžete nikdy být jistý výhrou, protože všechny týmy, které v této soutěži hrají, jsou ty nejlepší v Evropě, ne-li na světě. Mohou si dovolit nakupovat ty nejlepší hráče, a proto bude vždy velmi náročné v této soutěži uspět.

Ale myslím si, že se nám podařilo dosáhnout jistého úspěchu – až pozoruhodné konzistentnosti v zápasech Champions League. V posledních 6 letech totiž byly pravidelně mezi 16 nejlepšími týmy pouze 4 kluby, a my jsme jedním z nich. V této soutěži podáváme velmi konzistentní výkony.“

O případném posilování kádru v lednu…

„Zatím jsem ještě nenašel a ani neviděl žádného speciálního hráče.

Spíš než že bych se snažil najít hráče na určitou pozici, snažím se objevit někoho speciálního, ale nejvíce ze všeho se teď soustředím na to, abych toto mužstvo dostal na úroveň, na které by podle mě mělo být, a abych všem dokázal, že tento tým si zaslouží důvěru, protože já jsem přesvědčený, že můžeme vyhrát titul i bez příchodu nových hráčů.

Chtěl bych do začátku přestupního období přesvědčit všechny fanoušky, že není nutné, abychom kupovali nové hráče. Myslím si, že máme natolik kvalitní mužstvo, a jsme všichni natolik oddáni tomuto klubu, že můžeme vyhrát titul i bez posil.“

/arsenal.com/