Blog čtenářů : Šejci, uletěly vám peníze?

  

Manchester City v letošní sezóně skončí opětovně bez trofeje z Ligy mistrů(Evropské ligy). Je i reálné, že letos na tento bohatý klub nezbyde jediná trofej. A to by po sezóně v týmu z Manchesteru nastalo velké rušno.

Klub sponzorovaný šejkem Mansúrem před letošní sezónou vydával do fotbalového světa velká slova. ,,Chceme dobýt LM“, ,,Máme kvalitní tým na zisk trofejí“. Krásné fráze, začátek sezóny tato prohlášení pouze potvrzoval. Tým vedený italským koučem Mancinim vedl po dvanácti kolech Premier League s impozantní bilancí jedenácti výher a jedné remízy při skóre 42:11. Citizens v tomhle období vyloupili WHL 5:1 či Old Trafford 6:1. Deset kol před koncem se musí dívat na záda svému rivalovi z United, na kterého ztrácí jediný bodík.

V Lize mistrů tito borci ovšem skončili třetí a poputovali tak do Evropské ligy, ve které skončili již ve čtvrtém kole na Sportingu Lisabon. Brány F. A. Cupu byly uzavřený již ve třetím kole sousedem z Manchesteru, brány Ligového poháru sklaply těsně před finále na soupeři z města Beatles.

Pěkná bilance za ty milióny miliónů, nemyslíte?

Pojďme se podívat na sestavu Arsenalu a City z posledního ligového kola a srovnejme dobu příchodu.

Arsenal: Wojta ( odchovanec) – Bac(2007), Kos(              2010),Vemi(2009), Kieran(2007) – Alex(2005), Mikel(2011), Tomáš(2006) – Ox(2011), Robin(2004), Theo(2006)

City: Hart(odchovanec) – Savič(2011), Touré(2009), Clichy(2011), Richards(odchovanec), Barry(2009), De Jong(2008), Silva(2010), Nasri(2011), Balotelli(2010), Touré(2010)

Pouze rok příchodu a motto: ,,Peníze – silná sestava – trofeje“ již o něčem vypovídají. Peníze, které byly vynaloženy na ,,náhradníky“ Džeka s Agüerem(podle neoficiálních informací 75 miliónů liber) bez sebemenších problémů vystačily na základní sestavu Arsenalu proti NUFC. Další nakoupení hráči typu Silvy, Y. Tourého a Nasriho (nějak to klukovi nevyšlo) stáli klub z Manchesteru více, než naši hráči z lavičky + hráči širšího týmu.

Úspěchy se ne a ne dostavit a opravdový fanoušek fotbalu musí být šťastný, že peníze ve fotbale ještě nejsou to nejdůležitější (ačkoliv jsou nezbytné). Jako fanouška Gunners mě tato skutečnost může těšit dvojnásobně. Filozofie obou klubů jsou diametrálně odlišné a výsledky v probíhajícím ročníku budou pravděpodobně velice podobné(doufejme ve třetí místo a zisk titulu MU). Poháry skončily pro oba celky neúspěšně, v LM Arsenal dokráčel dále, v lize skončí o pouhou pozici za Citizens.

Každý fanda Gunners má určitě ze současné situace radost a může být pyšný na Arséna Wengera, jaké hráče dokáže vytipovat a přivést do klubu, aby Gunners neustále patřili k nejužší anglické špičce a postupovali pravidelně do LM. A to vše za téměř zanedbatelný peníz.

Týmová soudržnost, jaká v týmu Arsenalu vládne v současné době, je to, co na Arsenalu všichni milujeme. Milujeme tu dětskou radost hráčů, která pramení spontánně ze situací na hřišti.

Můžete být prezidentem zeměkoule, nejbohatším šéfem fotbalového klubu na světě, ale tyto situace a tento tým nekoupíte. Toto je prosím nekoupitelné, tohle je lidské.

Po odvetném utkání s AC Milán musím v krátké době znovu použít ta krásná slova: PROUD TO BE A GOONER!!

 

RadaStohlik

(blog vyjadřuje osobní názory autora)