Boss : Návrat Arshavina je téměř nemožný

Arséne Wenger poskytl deníku Komsomolskaja Pravda v průběhu Eura 2012 obsáhlý rozhovor, ze kterého vyjímáme pasáže, týkající se Arshavina.

V zimě zapůjčil Arsenal Arshavina do Zenitu, dohoda o hostování skončila, co dál s Andreiem?

Arshavin se stal takovou chimérou, když se mu daří, je nejlepší na hřišti. Ale spíš častěji se stane, že na hřišti skoro usne. Velmi mě zarazila prohra Ruska s Řeckem, kdyby Andrei hrál byť jen na 80% svých možností, Rusko by postoupilo z prvního místa. Zdá se mi prostě, že Andreie je přesycený fotbalem. Ztratil někde svou rychlost a co hlavně, touhu a chuť bojovat. Když přišel do Arsenalu právě obrovská motivace ho odlišovala. Ale později začaly problémy. I jeho spoluhráči přišli na to, že Andrei si nechodí pro přihrávky, nebo dává pryč nohu. Má fotbalové myšlení a výbornou techniku, ale ztrácí fyzicky. A pracovat nad kondicí se mu už nechce, a to je ten problém.

Ale nehledíc na to, Arshavin si ještě v Arsenalu zahraje?

To je vlastně nemožné, ale poslední rozhodnutí bude na vedení klubu. Já vždy Arshavina bránil, vždy jsem mu dával další šance. Když před rokem odešli Nasri a Fabregas, objevila se před Andreiem neopakovatelná šance stát se skutečným tahounem a vůdcem týmu. Řekl jsem mu to během jednoho rozhovoru, ale jeho výkon na trávníku byl přesto tak fatální, že jsem ho musel posadit na lavičku. A potom dokonce přeřadit do rezervy. Došlo to až tak daleko, že když vybíhal na trávník, diváci pískali.

Andreie mají v týmu rádi?

Rádi? Arshavin není atraktivní blondýnka. V Arsenalu hrají mladíci, kteří, jak se mi často zdá, mají rádi především sami sebe. Ale což, zvykl jsem si na to.

Sir Alex Ferguson kdysi ve vzteku hodil kopačkou po Beckhamovi. Neměl jste někdy chuť udělat něco podobného s Arshavinem?

A jak! (smích). Právě že Arshavina, který lajdácky promarnil příležitost s United. Skoro jsem se neudržel. Neházel jsem kopačky, ale rozbil v šatně několik židlí. Dokonce jsem za to dostal od klubu finanční pokutu.

Je to pravda, že se van Persie s Arshavinem nesnášejí?

Několikrát mezi nimi došlo ke konfliktu. Pohádali se na hřišti, dlouhou dobu spolu nepromluvili ani slovo.  Musel jsem je usmiřovat jako malé kluky.

 

/komsomolskaja pravda/