Fanoušek Borussie před zápasem

Jak dlouho už fandíš Dortmundu a čím Tě získal?

Na otázky odpovídal fanoušek Vojda…

Dortmundu jsem začal přát na sklonku éry Tomáše Rosického s Honzou Kollerem, tou dobou jsem začal fotbal jako takový vnímat intenzivněji a k Borussii se dostal právě díky nim. V té době zrovna začaly naplno prosakovat finanční problémy, do toho se přidaly stále se zhoršující výsledky v lize, což mělo za následek absenci v evropských pohárech a klub se tak točil v začarovaném kruhu, ze kterého bylo jediné východisko – prodej klíčových hráčů a s tím související budování nového mužstva, které bude moci jednou třeba navázat na úspěšnou éru z přelomu tisíciletí…

Už jako fanoušek jsem si tak s BVB prožil to nepříliš slavné období, kdy jsme se neohlíželi tradičně směrem nahoru a nebojovali o poháry, ale sváděli urputné boje ve druhé polovině tabulky, což naštěstí s příchodem Jürgena Kloppa postupem času skončilo a dostali jsme se až tam, kde se nacházíme teď.

A proč si mě klub získal? Tak o prvotním impulzu jsem již psal, k pravému fandovství ale přispělo hned několik dalších faktorů – krásné neobyčejné dresy (podle mého názoru vždy patřili mezi nejhezčí v celé Evropě, postupem času se to však s příchodem Kappy zhoršilo, což je velká škoda…). Opomenout nechci ani Westfalenstadion, který nemůže nechat chladným žádného fotbalového fandu. A v neposlední řadě to byli oblíbení hráči, ať už zmiňovaní Češi nebo potom Alexander Frei, Sebastian Kehl, Nuri Sahin a v podstatě všichni ze současného kádru.

Podle posledníchvýsledků v Bundeslize to vypadá,že Dortmund po rozpačitém začátků začal opět šlapat,dokonce o víkendu vyplenil Allianz arenu a porazil Bayern 0:1 … Jak se ti zatím líbí BVB v téhle sezoně?

 

Tak ono bylo už předem jasné, že s odchodem Sahina, což byl jeden z hlavních strůjců loňského tažení a příchodem hned několika nových hráčů to nebude v úvodu sezóny klapat bez zadrhnutí, takový útlum ovšem asi nečekal nikdo… Nepomohla nám ani zranění, Lucas Barrios, naše největší útočná síla se uzdravil až nedávno, stejně tak Kagawa nepodával po zranění úplně přesvědčivé výkony. V tuhle chvíli nám zase pro změnu chybí Subotić, takže v tomhle ohledu to není pořád uspokojivé. Teď už se však zdá, že tým našel novou tvář a mělo by to znovu šlapat, důkazem čehož jsou poslední výsledky a hlavně pak výhra v Alianz Areně. 🙂


Dortmund je sice úřadující německý mistr,ale v Lize mistrů se mu nedaří podle představ… Je za tím ,,nováčkovská“ daň nebo je to z jiného důvodu?

 

Tak kromě výše zmíněných faktorů sehrála „nováčkovská“ daň také pochopitelně svou roli. Dá se říct, že až na utkání v Řecku jsme ani jednou nějak výrazně nepropadli a sehráli se soupeři minimálně vyrovnanou partii, doplatili jsme však na individuální chyby (právě utkání s Gunners nebo potom v Marseille), to nás právě v Champions League nejvíce sráží.


Svěřenci Jürgena Kloppa(snad sem to napsal dobře
) teď zajíždí do Londýna,potom je ještě čeká domácí zápas s Marseille. Jestli chcou pomýšlet na postup do osmifinále,tak oba zápasy musí vyhrát… Jak vidíš Ty osobně šance ještě na postup?

 

Šance na postup rozhodně jsou. Chce to neprohrát teď na Emirates Stadium, Olympique by mohl s Pireusem zaváhat, i když hraje doma, ale jejich forma není letos právě kdovíjaká… O všem by se tak rozhodovalo ve vzájemném duelu, kde budeme mít výhodu domácího prostředí, a tak věřím, že bychom to s podporou celého Westfalenstadionu zvládli a do osmifinále šli společně s Arsenalem z druhého místa. 🙂


Jakou podle Tebe BVB ve středu postaví sestavu a co očekávaš od průběhu zápasu?

 

Sestava se v posledních zápasech poměrně jasně vykrystalizovala, takže podle mě k žádné změně nedojde ani ve středu. Zdravotní problémy měl před utkáním v AA jen Marcel Schmelzer, nakonec ovšem nastoupil, tím pádem by měl být připraven i na Ligu mistrů.

Průběh utkání je dopředu těžké odhadovat… Arsenal se však v posledních zápasech s papírově slabšími celky chytil, potom dokázal zvítězit i na Stamford Bridge, z toho se dá podobně jako u nás odvozovat stoupající forma. A vzhledem k tomu, že ani domácí ještě nemají jistý postup, tak bych očekával z jejich pohledu aktivní útočnou hru, věřím ale, že jsme i na ES schopni odehrát vyrovnanou partii.


Německá média už nějaký čas tvrdí,že kolem Maria Götzeho,který je považován v součastnosti za největší německý talent krouží hodně Arsenal.Dokonce údajně vedení BVB přistála nabídka 35 milionu euro,ale byla odmítnuta… Jak dlouo myslíš,že ho v Dortmundu ještě udrží a kde by měli následovat jeho kroky podle Tebe?

 

Tak o té údajné nabídce se sice poměrně čile spekulovalo, osobně jsem však nic podobného nezaznamenal. Jedno je však jisté, Mario Götze BVB dříve, či později opustí, každým dalším zápasem totiž jeho cena roste a nebude tak možné ho ve Vestfálsku udržet. S jeho další destinací je spojována prakticky celá Evropa, kdybych si ale mohl vybrat jeden klub, který bych mu doporučil, tak by to byl právě Arsenal. Na druhé straně si ho nepřeji vidět v Realu Madrid nebo Chelsea, to bych asi těžko rozdýchával… A nemusel by chodit ani do Bayernu.


Nedávno proběhla,že Arsenal sleduje i druhého talentovaného hráče z Dortmundu Kevina Großkreutze. Jak bys oba hráče charakterizoval,popřípadě u koho vidíš realněji přestup a jakou podle Tebe mají ,,výkupní“ hodnotu?

 

Tu zprávu jsem zachytil, ale nevím jakou má informační hodnotu a zda by právě tento hráč AFC výrazně pozvedl. Podle mého má Arsenal typově podobných hráčů dostatek a posílit by potřeboval na jiných postech.

Něco jiného je to už potom u Maria. To je přesně hráč do Wengerova systému, rychlý štírek, schopný zahrát prakticky na všech ofenzivních postech v záloze, další jeho výhodou je to, že nerozeznává mezi pravou a levou nohou, přičemž oběma dokáže spolehlivě vystřelit z kterékoli jen trochu nebezpečné pozice. Jeho největší lahůdkou jsou potom výpady do soupeřovy defenzivy, kde si dokáže poradit hned s několika protivníky najednou, o čemž už nás mnohokrát přesvědčil. Každopádně jeho cena roste každým zápasem, navíc je pravidelně povoláván do reprezentace, takže doufám, že vedení minimálně pod 20 mil. euro nepůjde.


Tvýj tip na středeční zápas a jak si myslíš,že nakonec dopadne celá skupina?

Tak tipovat moc nechci, každopádně chci věřit, že se nebudeme z Anglie vracet s prázdnou a k tomu budu doufat v zaváhání Marseille, což by znamenalo, že jsme stále ve hře. Jak už jsem zmínil, tak se podle mě o všem rozhodne až v posledním utkání s Olympique a věřím, že tím druhým celkem, který se společně s Arsenalem podívá do osmifinále, budeme právě my. 🙂

 

/Guestik/