Hodnocení hráčů: Boreham Wood – Arsenal 0:2

V Boreham Woodu panovalo krásné letní počasí a my si mohli tak konečně vychutnat Arsenal poprvé od památného vítězství v FA Cupu. Arsene Wenger slavnostně otevřel novou tribunu domácího stánku Meadow Park, který hraje až šestou nejvyšší anglickou soutěž Conference South. Nutno však říct, že domácí borci předvedli dost slušný výkon, brankář zachytal na výbornou, pozorně bránili, a  rozhodně si zaslouží za dnešní výkon velký potlesk a respekt, protože když měli možnost, tak se nebáli hrát. Arsenal nastoupil do obou poločasů s kompletně odlišnými jedenáctkami hráčů a dalo by se říci, že i oba poločasy vypadaly trošku odlišně.  Komentátoři mluvili o formaci 4-4-2 nicméně mně se zdálo, že jsme hráli tu naši klasiku čili 4-2-3-1 nebo chcete-li 4-3-3. Navíc dost to splývalo, když si kraje měnily místa spolu s ofenzivním záložníkem. Musím říct, že se mi líbilo, jak se nám ty posty krásně prolínaly.

V první půli jakoby nám chyběla větší dynamika a přesnost, přesto jsme mohli v klidu vést 3:0. V druhé půli hrál určitou roli faktor únavy hráčů Boreham Woodu, nicméně od začátku to vypadalo, že ta druhá jedenáctka, kde bylo více hráčů z rezervy je do zápasu více nažhavená a odhodlaná se předvést. Nakonec v druhé půli se převaha našeho mixovaného týmu projevila i gólově. Rosický našel krásně šajtlí Olssona, který si ukázal a do volného prostoru mezi stopery si také naběhl a parádně zakončil. Možná inspirace pro Sanoga, který v první půli neproměnil dvě tutové šance. Druhou branku přidal z penalty Benik Afobe a Arsenal si tak připsal první výhru v předsezonní přípravě.

1. poločas

Szczesny – Prakticky bez práce. Co na něj mohlo jít, zrušila obrana nebo ochranná síť. Doufám, že se namazal správným opalovacím faktorem.

Jenkinson – Jenko se snažil létat po lajně, chodil do náběhů, ale míč tam moc nedostal. Měl tam jeden velmi slušný centr, bohužel k výraznější podpoře ofenzívy nebo k centrům se nedostal.

Ajayi – V klidu si pohlídal útočníky soupeře. Neměl moc šancí ukázat své silné stránky.

Hayden – Stejně jako parťák z rezervy, zablokoval střelu poté, co se nám otevřela záloha a Boreham Wood šel rychle dopředu, jinak měl vše pod kontrolou.

Monreal – Dozadu bezchybný, snažil se podporovat útok a po Zelalemově nápadité přihrávce mohl i slušně vystřelit. Bohužel se nedostal nebo neodhodlal k nějakému nebezpečnějšímu centru.

Coquelin – Nevím, co s ním ve Freiburgu prováděli, ale dneska to vypadalo, že snad rok nežral, rozuměj, nehrál fotbal. Bylo ho plné hřiště, skvěle to brousil, i když to byl jen přátelák, rozdával přihrávky, snažil se o dlouhá přenesení, která mu ne vždy vycházela. Jeho výkon se mi hodně líbil a vypadá to, že je hodně hladový se porvat o svoji zřejmě poslední šanci. Nejlepší hráč první půle.

Ramsey – Rambo byl všude, jak ho známe. Názorná ukázka box-to-box záložníka. Samozřejmě ani on se nevyhnul nějakým nepřesnostem, nicméně byl neustále na míči, aktivní, s více zápasy se do toho dostane ještě víc.

Zelalem – Zkraje zápasu se hned zaskvěl pěknou kolmicí na Monreala. Tuším, že to byl on, kdo vyslal do gólovky Sanoga. Zkoušel několik průnikových přihrávek, které ne vždy byly spoluhráči pochopeny nebo postrádaly výrazněji přesnost. Ukazuje, v čem tkví jeho síla.

Willock – V 16 letech debut za Arsenal není vůbec špatné. Málokdo o něm slyšel a ještě méně lidí ho asi vidělo hrát. Já osobně jsem o něm jen slýchával, ale viděl jsem ho hrát poprvé. Nic nezkazil, snažil se hrát na jistotu, pokusil se i jeden na jednoho, ale beka nepřešel. Často byl u levé lajny, nicméně postupem času si začal i chodit pro míče do středu hřiště. Je stále hodně mladý, nelze čekat hned zázraky. Uvidíme, jak to s ním bude vypadat dál. Boss zřejmě ví, proč mu dnes dal šanci.

Toral – Jsem rád, že jsme Torala mohli konečně vidět v áčku a určitě nezklamal. Pro mě trošku překvapení, že nehrál spíš zleva, ale ukázal svoje možnosti. Kolmice umí, rád si podrží míč a rozdá ho. Mohl se dneska hned při debutu zapsat mezi střelce, když kombinoval se Sanogem. Jeho střela uvnitř vápna však skončila jen na tyči. Snad se mu budou vyhýbat zranění, protože má toho dost co ukazovat.

Sanogo – Ach Yaya. Snahu mu nelze upřít, dobře kombinoval s Toralem. Měl navíc dvě velké šance, které prostě útočník musí dávat. Uvidíme, jak se bude dál jevit v přípravě. Góly by určitě potřeboval už jen kvůli sebevědomí.

2. poločas

Martinez – Tak jestli se Wojta nudil, tak Martinez si mohl opravdu jen vychutnávat atmosféru a postavit si před branku lehátko a bazén.

Bellerin – První z členů naší skoro španělské obrany se ukázal ve velmi dobrém světle. Dozadu prakticky problém neměl, dopředu však ukázal, v čem tkví jeho síla. Rychlost, výborné, nebezpečné centry, skvěle se zapojoval do kombinace. Docela se těším, jak boss vyřeší tu naši dvojku za Debuchym.

Pleguezuelo – Loni přišel z Barcelony, otrkal se a dnes už nastoupil za áčko Arsenalu. Klidný při rozehrávce, na to že není vysoký, si poradil i s hlavičkami. Povedený debut.

Miquel – S Plegym si rozuměl, všechno, co bylo potřeba ohlídat, tak ohlídal. Dokonce mohl dát i branku po rohovém kopu.

Gibbs – Gibbo dozadu bez práce, ale dopředu musím říct, že jsem tedy čekal toho víc. Asi nechal iniciativu úplně Akpomovi na křídle. Nic sice nezkazil, dokonce si připsal i střelu uvnitř vápna, ale čekal jsem trošku víc výletů po lajně.

Flamini – Mathieu nám ukázal dvakrát něco ze svého karate, kdy přerušil útok. Jinak zápas odehrál v klidu, když bylo potřeba, tak se stáhnul za Bellerina, když podporoval útok. Posouval přihrávky na hráče, kteří měli něco vymyslet. Odehrál si zápas v klidu.

Diaby – Teprve druhý zápas po zranění. Nelze čekat od Diabyho nějaké zázraky, zápas odehrál sušně. Nemám, co bych mu vytknul, snad jen to, že někdy trošku déle otálel s přihrávkou a pak se musel potácet s hráčem na zádech, nicméně ukázal, že to je stále jeho silná stránka a v osobních soubojích se prostě vyžívá. Nicméně snažil se také střílet, jednu střelu mu gólman vytáhl na roh a druhá šla jen těsně vedle tyče. Bylo fajn vidět Aboua zpět v akci.

Rosický – Typický Rosovo živý výkon. Snažil se být všude, začal jako klasický ofenzivní záložník, pak si s Olssonem vyměnil pozici a začal se objevovat více vpravo. Nicméně ho bylo plné hřiště, rozdával míče a jedním našel parádně Olssona, který otevřel brankový účet zápasu. S Rosou i v jeho věku prostě musíme nadále počítat, protože fyzicky je o nějaký ten rok mladší a bude nám ještě dost k užitku.

Olsson – Švédský playmaker začal zápas ve velkém stylu, když asi po minutě na hřišti měl snad nejvíce dotyků s míčem a hned vyslal Afobeho krásnou ulicí, jenže ten byl lapen do ofsajdu. Dalo by se říct, že Olsson z plynu neubral, neustále se nabízel, kombinoval, rozdával výborné přihrávky, byl všude jako Rosa. Dvě střely měl zblokované. Po kombinaci s Bellerinem přehazoval gólmana, ale stoper míč vyhlavičkoval. Nakonec se však dočkal, když si ukázal, že chce míč mezi stopery a Rosa mu ho poslal na stříbrném podnose a Kris krásně přehodil brankáře. Výborný výkon mladého Švéda. Pro mě nejlepší hráč druhé půle.

Akpom – Chuba Akpom naskočil jako Olsson trošku netradičně na pozici křídla. Chvíli jakoby se s tím sžíval, ale pak začal ukazovat, proč je tak ceněný. Silný v soubojích jeden na jednoho, od míče ho není lehké dostat, technicky skvěle vybavený, několikrát nám ukázal nebezpečnou střelu, se kterou měl domácí brankář velké problémy. Navedení míče na střed z levého křídla si přímo užíval a byla radost to sledovat. U brankové čáry krásně vykoupal dva hráče soupeře tak, že mohl nacentrovat na Afobeho, který byl faulován. Akpom ukázal, že bude mít Sanogo zřejmě co dělat, aby si uhájil post třetího útočníka.

Afobe – Benik toho moc neměl co ukázat, snažil se i chodit si pro míče, ale moc je nedostával. Občas se zapojil do kombinace, ale nějak vyloženě toho moc neukázal. Když ho Olsson hned na začátku druhé půle vyslal do vápna, tak byl v ofsajdu. Alespoň po faulu na něj byla odpískána penalta, kterou s přehledem proměnil a aspoň tak si mohl spravit chuť.

Známky jsem schválně nedával. To ať si každý udělá sám, myslím, že slovní hodnocení nejlíp vystihne, jak kdo byl vidět a jak si odvedl svoji práci. Samozřejmě jsme neviděli žádný úplně top výkon, to se ani nedalo čekat, přesto jsme ten zápas mohli vyhrát vyšším rozdílem. Jsem ale rád, že jsme měli možnost vidět naše mladé kluky, jak jsou hladoví po šancích v áčku. Je opravdu radost sledovat, když na hřišti běhá tolik talentů a jak si výborně spolu se zkušenými matadory rozumí.  Škoda, že na někoho asi v New Yorku padne Černý Petr. Nicméně doufám, že v Boreham Woodu bylo dost trenérů z Championship a že viděli, že ti kluci si u nich šanci zaslouží. Snad vám moje vůbec první hodnocení trošku zkrátilo čekání na nějaký další přestup a na další zápas v New Yorku, kde se na nás bude už těšit Titi.