Knockout během minuty. I takové bylo vítězné derby před osmi lety

Před osmi lety v poslední říjnový den fanoušci Arsenalu zažívali euforii. Na konci dvaačtyřicáté minuty Robin van Persie dostal domácí tým do vedení, aby o necelou minutu později zvýšil na 2:0 Cesc Fàbregas. I díky skvělé koncovce úvodního poločasu nakonec Gunners na Emirates Stadium přehráli Spurs 3:0.

Již v sobotu se uskuteční 184. severolondýnské derby. Arsenal bude chtít po porážce na hřišti Manchesteru City najet na domácím hřišti na vítěznou vlnu, zatímco tradiční rival by rád navázal na hubené vítězství proti Crystal Palace. Nacházející měření sil se koná na Emirates Stadium, stejně jako před více než osmi lety, kdy Kanonýři svého protivníka přejeli jasně 3:0.

Před zmíněným duelem získali oba týmy shodně devatenáct bodů, Arsenal měl ovšem tehdy o jedno utkání k dispozici více. Z důvodu zranění nemohli do zápasu zasáhnout Theo Walcott, Tomáš Rosický a Lukasz Fabianski, hostům chyběl suspendovaný Jermain Defoe a zraněné duo Aaron Lennon a Luka Modrič.

Základní sestavy vypadaly následovně:

Arsenal:

1 Almunia, 3 Sagna, 5 Vermaelen, 10 Gallas, 22 Clichy, 2 Diaby, 4 Fàbregas, 17 Song, 23 Aršavin, 11 van Persie, 52 Bendtner

Tottenham:

1 Gomes, 19 Bassong, 22 Čorluka, 26 King, 32 AssouEkotto, 5 Bentley, 6 Huddlestone, 8 Jenas, 12 Palacios, 10 Keane, 15 Crouch

Do samotného utkání nastoupili lépe hráči Arsenalu, kteří více drželi míč na kopačkách a byli aktivnějším celkem. K první větší šanci zápasu se domácí propracovali po čtvrthodině hry, když Aršavin vyhledal pas Clichyho, nedůrazné pojetí ruského fotbalisty ovšem skončilo jen v náruči Gomese. Poté se brankář Tottenhamu musel vytáhnout ve chvíli, kdy si přišel na nebezpečnou střelu Fàbregase. Třetí velkou šanci zazdil Robin van Persie, který po pokusu z úhlu na Brazilce nevyzrál. Jelikož si hosté za úvodní půli nevytvořili větší příležitost, byl to právě tým Gunners, jenž se dočkal vedení.

Sagna si po autovém vhazování vyměnil míč s Fàbregasem, aby následně do vápna vyslal pohledný centr. K tomu se doslova prodral van Persie, a protože si hostující brankář nepohlídal přední tyč, na konci dvaačtyřicáté minuty se Arsenal zasloužil o první gól zápasu. Většina stadionu byla v té chvíli v sedmém nebi, kamery ukazovaly na slavící lavičku červeno-bílých. V té době si hosté špatně špatně počínali při rozehrávce, čehož využil mrštný Fàbregas. Španělský záložník se během chvilky vydal k vápnu, před kterým zakončil k tyči. Obrovská euforie pokračovala, během padesáti vteřin vedli Gunners 2:0.

Hosty rozhodily branky natolik, že ještě na začátku druhé půle byly možná ještě v kabině. Zvýšit na 3:0 mohl Diaby, trestuhodně však trefil Bassonga. Po téměř samostatném úniku se neprosadil ani Eduardo. Tottenham měl jednu z mála příležitostí po přímém kopu, gól z toho však nepramenil.

A tak nastalo to, na co domácí fanoušci čekali. Přišel třetí gól. Eduardo byl nešetrně faulovaný, rozhodčí Mark Clattenburg nechal výhodu. Sagna poté odcentroval do vápna, kde podruhé v zápase rozvlnil síť soupeře van Persie. Po šedesáti minutách duelu bylo téměř rozhodnuto o vítězi. Za Arsenal se ve zbytku klání již neprosadil ani Eduardo či Diaby, na druhé straně dvakrát Crouch. Kanonýři tak po výhře 3:0 brali dvaadvacátý bod v sezóně, čímž se vyhoupli na třetí místo v tabulce. Na vedoucí Chelsea po neúplných jedenácti odehraných kolech ztráceli pět bodů, stále měli ovšem zápas k dobru.

/bbc.com, eurofotbal.cz, foto: twitter.com/Arsenal Fanáticos‏/