Z historie – 1 : Na počátku byl Danskin, zakladatel a první kapitán

 

 

Málokdo asi ví, že za své založení vděčí Arsenal Skotovi jménem David Danskin.

 

David se narodil v roce 1863 v Burnstiland nedaleko Kirkcaldy na východním pobřeží Skotska. Jméno dostal  po otcovi a dědovi a o jeho příjmení se spekuluje, že pochází po jednom z předků, který se do Skotska přestěhoval  pravděpodobně z baltského přístavu Gdaňsk (německy Danzig). Když David ukončil školu, nastoupil do práce ve strojírenském závodě v Kirkcaldy. Současně se stal členem fotbalového klubu Kirkcaldy Wanderers, kde střídavě hrál v obraně a střídavě chytal. V zaměstnání však nevydržel příliš dlouho a za dnes již příliš nevyjasněných okolností „emigroval“ v roce 1885 do Londýna.

 

Na severu Londýna získal David zaměstnání ve zbrojovce Woolwich Arsenal a násobně vyšší výdělek mu umožnil se na jaře 1886 oženit s Georginou Harradon. Londýn sice nebyl tím městem, jak ho známe dnes, byla to špinavá aglomerace a na předměstích žili jenom polští židé nebo irští přistěhovalci, ale výdělky byly výrazně vyšší než jinde. Týdně si David začal vydělávat až 35 šilinků a mohl krátce po stěhování do Woolwiche založit rodinu. Hned po zabydlení se David začal rozhlížet po možnosti hrát fotbal, ale ve Woolwichi byl nejpopulárnější kriket a rugby, žádný fotbalový klub tam nebyl ani registrován. Danskin se tedy rozhodl založit vlastní klub, ale největším problémem bylo sehnat hřiště. Nejprve se pokusil přesvědčit místní kriketový oddíl, aby mu dovolili užívat část jejich areálu, ale s vlastníky kriketového klubu se nedokázal dohodnout. Rozhodl se tedy hledat spřízněné duše v továrně, kde pracoval, ale z počátku také bez výrazného úspěchu. Obrat nastal až po té, co se do Woolwiche přestěhovali dva aktivní fotbalisté z Nottinghamu, Fred Beardsley a Morris Bates. Nottingham byl tehdy jeden z nejlepších fotbalových klubů v království a Davidovi svitla naděje, že po příchodu Freda a Morrise přesvědčí i své přátele z továrny k založení klubu. Vyslyšelo ho až patnáct kolegů, kteří byli v říjnu 1886 ochotni zaplatit vklad po 6 pencích na založení klubu, Danskin jako „správný Skot“ pak přispěl 3 šilinky. Otcové zakladatelé, tedy  Danskin, Beardsley, Bates, Watkins, Humble, Pearc, Price, Whitehead, Porteous, Gellatly, Ratcliffe a Brown se rozhodli pro jméno klubu podle názvu jedné z továren – Dial Square FC.

 

Sám Danskin byl jedním z nejaktivnějších hráčů a prvním kapitánem týmu, hrál však bohužel jen do svých 26 let, po vážném zranění v roce 1889 musel skončit s aktivní kariérou. Dále hrál již jenom sporadicky, věnoval se administrativě klubu a posléze svému podnikání a spolu s Brownem, Humblem a Beardsleym se jako jeden z mála z „otců zakladatelů“ dožil prvního úspěchu Arsenalu v roce 1930.

 

Ale o tom v některém z dalších dílů seriálu „O historii Arsenalu“.

 

 

 

/Patrick/