Arsenal se zúčastní NextGen Series

Arsenal Football Club s radostí oznamuje, že se zúčastní příštího ročníku NextGen Series, turnaje nejlepších evropských mládežnických celků.

Turnaj, který ve svém prvním ročníku zaznamenal velký úspěch, je soutěží, ve které nastupuje příští generace nejlepších světových hráčů, kteří trénují a jsou vychováváni ve čtyřiadvaceti nejlepších klubech v Evropě.

Gunners se společně s Olympiacosem, Paris St Germain a Chelsea jako nové kluby přihlásili do druhého ročníku série.

NextGen Series je soutěž týmů do devatenácti let, ve které mohou nastupovat tři hráči starší než je věkový limit. Tento turnaj dává klubům a hráčům šanci, aby srovnávali své síly v šestiměsíční soutěži, která začíná základními skupinami a vrcholí finálovým utkáním v březnu 2013, kde se bojuje o vítěznou trofej.

Vítězem úvodního ročníků NextGen Series se stal Inter Milán, který na penalty porazil Ajax ve finále, které se odehrálo v březnu na stadionu Leytonu Orient v Londýně.

Příští ročník startuje znovu v srpnu a Arsenal se tak připojí k slavným týmům, jako jsou Barcelona, Inter Milán, Ajax, Sporting Lisabon, Olympique Marseille a Celtic. Dále jsou to anglické týmy Chelsea, Liverpool, Manchester City, Aston Villa a Tottenham Hotspur.

Manažer Arsenalu Arsene Wenger k tomu řekl: “Jsme nadšení, že se můžeme zapojit do NextGen Series příští sezónu. Je to pro nás velmi dobrá příležitost, abychom se mohli konfrontovat s nejlepšími mladými hráči v Evropě.“

“Promluvili jsme si s Interem Milán, který v našem tréninkovém centru trénoval před finále, a oni nám prozradili, že se jejich hráči v průběhu sezóny ohromně zlepšili díky kvalitě soutěže.“

“Hrajete proti nejlepším hráčům své věkové kategorie a bude to pro nás velmi zajímavá zkušenost. Je to také dobrý způsob jak posoudit naše hráče a vnuknout našim hráčům myšlenku budoucnosti v klubu.“

Šéf rozvoje mládeže v Arsenalu Liam Brady řekl: “Jsme opravdu rádi, že se můžeme účastnit turnaje a opravdu se těšíme na zápasy. Poskytne to našim hráčům fantastické zkušenosti proti velice kvalitním soupeřům po celé Evropě.“

“Vždy se snažíme, aby naši mladí hráči získávali širší zkušenosti skrze účast v mezinárodních turnajích, ale NextGen Series je jiný level. S velkým zájmem jsme sledovali letošní ročník. NextGen Series a úroveň soutěže byla velmi vysoká. Bude to tedy pro naše hráče velká výzva.“

Účast Arsenalu v soutěži komentoval i spoluzakladatel NextGen series Justin Andrews: “Arsenal má jednu z nejlepších akademií na světě. Je to pro nás skvělá zpráva, že se připojí ke skupině nejslavnější klubů Evropy. Jsme opravdu šťastní, že vstupujeme do druhého ročníku NextGen Series a doufáme, že navážeme na úspěch prvního ročníku.“

Co je to NextGen Series?

V podstatě se jedná o Champions League pro týmy do devatenácti let. Je to klubová pohárová soutěž, která se hraje po dobu šesti měsíců, pro talentované hráče nejlepších klubů na kontinentu. Soutěž je založena na stejném formátu jako Champions League a byla založena proto, aby pomohla mladým hvězdám v přípravě na hru v takové soutěži.

Jak je soutěž organizovaná?

Sezóna 2011/2012 byla první, ve které se soutěž konala. Šestnáct zúčastněných týmů bylo rozděleno do čtyř skupin po čtyřech. Každý klub hrál s každým doma a venku a dva nejlepší postupovali do vyřazovacích bojů.

Zatím je to jako Champions League. S méně týmy než jejich starší kolegové, jde turnaj poté rovnou do čtvrtfinále. V něm se hraje jeden zápas na půdě vítězů skupin. Semifinále je také jednozápasové a následné finále se poté hraje na neutrální půdě.

V sezóně 2012/2013 se bude turnaje účastnit více týmů, takže bude formát turnaje pozměněn pravděpodobně na šest skupin po čtyřech týmech. Skupiny se odehrají mezi srpnem a prosincem a vyřazovací boje se odehrají v první čtvrtině roku 2013.

Jaká jsou pravidla?

Pro hráče účastnící se turnaje je vymezen věkový limit devatenácti let. Týmům je ale dovoleno, aby na soupisku vybrali nejvýše tři hráče do dvaceti let.
Jaké týmy se účastní?

V úvodní sezóně se NextGen série zúčastnilo 16 týmů p celé Evropě: Aston Villa, Liverpool, Manchester City, Tottenham, Ajax, PSV Eindhoven, Molde, Rosenborg, Barcelona, Inter Milán, Celtic, Wolfsburg, Marseille, Sporting Lisabon, Basilej a Fenerbahce.

Připojili se týmy Chelsea, Paris St Germain, Olympiacosu a Arsenalu. Organizátoři tedy usilují o to, aby měli pro sezónu 2012/2013 v soutěži 24 týmů.

Jak probíhala tato sezóna?

Soutěž byla rozehrána v srpnu 2011 a zaznamenala velký úspěch. Po základních skupinách prošel do semifinále Inter Milán, který ve čtvrtfinále porazil 1:0 Sporting Lisabon. Lepším týmem než Aston Villa se ve druhém čtvrtfinále ukázala být Marseille.

Následovala také kontroverzní situace v utkání mezi anglickými týmy Tottenhamu a Liverpoolu, které vyhráli Spurs 1:0. Severolondýnský tým byl ale vyloučen poté, co neúmyslně porušili regule soutěže. Do semifinále tak postoupil Liverpool a narazil na Ajax, který porazil Barcelonu 3:0.

V tomto prvním semifinále rozstřílel Ajax 6:0 Liverpool před šesti tisíci diváky na Langtree Parku v St Helens. Inter Milán o týden později porazil v Griffin Parku 2:0 Marseille.
Ve velice vyrovnaném finále byl nakonec prvním vítězem korunován Inter Milán. Na stadionu Leytonu Orient zvítězil Inter na penalty v poměru 5:3. Liverpool ještě v zápase o třetí místo porazil Marseille 2:0.