EPL 2013/14 bude na Slovak Sport TV

Nie Digi, nie Nova, ani Sport 1. Práva na vysielanie EPL získala Slovak Sport TV.

Konkrétne jej druhý program, ktorý by mal už čoskoro začať svoje vysielanie. Informovala o tom televízia na svojej internetovej stránke. Ide o práva na Live package vrátane Highlights.

Televízia sa poriadne buchla po vačku, keďže by malo ísť o exkluzívne práva – čiže sa nemusia deliť o vysielanie so žiadnou inou televíziou. To však zatiaľ nie je potvrdené.

Podľa internetovej stránky televízie už prebiehajú rokovanie s operátormi o umiestnení programu v ich balíkoch. Nový kanál bude dostupný v HD kvalite.

Slovak Sport je možné sledovať za poplatok aj cez internet, avšak nie sme si úplne istí, či to bude možné aj u nového programu a vysielania EPL.

Pokrytie

Program SLOVAK SPORT.TV je šírený z kapacity satelitu Astra 3B (23,5°E) v rámci DVB-S2 multiplexu. Televízia si zaistila distribučnú linku na česko-slovenskej satelitnej platforme Skylink prostredníctvom operátorov káblovej televízie a dátových služieb Satro, Antik, DSi Data a postupne sa bude dostávať k ďalším káblovým operátorom. Stanica vysiela v MPEG-4SD a je dostupná pre divákov s HD set top boxom. Program je kódovaný, pre abonentov Skylinku je dostupný v predplatených balíkoch, viac sa dozviete na stránke www.skylink.sk. Ďalšie technické parametre: frekvencia: 12,109 GHz, polarizácia: H, symbol rate: 27500, DVB-S2/8PSK.

Novinky sledujte na webu TV slovaksport

Digizone.cz k tomu napsal

Nejvyšší anglickou fotbalovou soutěž Premier League bude nabízet divákům nová tematická stanice Slovak Sport.TV 2, která začne vysílat už příští měsíc. Jde o druhý kanál z rodiny Slovak Sportu. Premier League bude hlavním tahákem tohoto programu. „Slovenští, ale i čeští fanoušci se během následujících tří let mohou těšit na přímé přenosy špičkových zápasů Premier League, jelikož práva na vysílání má společnost Slovak Sport,“ uvedl generální ředitel Slovak Sportu Róbert Greguš, který nechtěl pro server DigiZone.cz specifikovat, za jakých podmínek a jakou finanční částku se této stanici práva podařilo získat a porazit tak v boji o ně například Novu Sport nebo Sport TV (Sport 1 a Sport 2).

„Nejvyšší anglická fotbalová soutěž skvěle zapadá do mozaiky naší programové struktury a bude jedním z hlavních pilířů nové sportovního kanálu. Jak jsme avizovali, chceme konkurovat zahraničním kanálům a tento krok naši snahu jen potvrzuje. Naši diváci si Premier League dlouhodobě velmi cení a hodnocení ji jako nejatraktivnější fotbalovou ligu na světě,“ konstatoval Greguš. Nová stanice sice zatím ještě nevysílá, ale už v tuto chvíli probíhají intenzivní jednání jak s kabelovými, IPTV tak i satelitními operátory. Stanice Slovak Sport.TV 2 už požádala o vydání licence tamního regulátora – Radu pro vysílání a retransmisi (RVR).

Z pohledu vysílacích práv jde o takzvaný Live Package včetně Highlights. Vysílání bude doprovázeno lokálními sportovními komentátory v českém, respektive slovenském jazyce. Kromě minimálně pětice zápasů Premier League bude nový kanál přinášet i další atraktivní sportovní obsah jako např. WTA, ATP nebo argentinskou a belgickou fotbalovou ligu. Tato práva již Slovak Sport v minulosti získal. Nový kanál bude dostupný v HD kvalitě s možným odběrem v centrálním uzlu SIX (Praha, Bratislava). Slovak Sport intenzivně řeší i možnosti distribuce signálu přes satelit. Doposud vysílal anglickou Premier League kanál Digi Sport, který je však dostupný výhradně zákazníkům operátora Digi TV.

Fotbalové přenosy na satelitním a kabelovém programu Slovak Sport.TV obohatí od příští sezóny zápasy belgické, ruské a argentinské nejvyšší ligy. Podle mediální zástupkyně stanice Zuzany Sokáčové televize získala práva na vysílání jednoho zápasu týdně u belgické Belgian League, ruské Premier League a argentinské Primera Division. Vysílat je bude od letošního srpna do května příštího roku, zápasy poběží na Slovak Sport.TV živě.

U belgické fotbalové ligy si Slovak Sport.TV může vybrat jeden zápas ze čtyř v jednom hracím kole., přičemž volit může mezi pátečním duelem od 18 hodin středoevropského času, sobotním zápasem od 16 hodin nebo nedělními duely od 16:00 a 19:30 hod. Celkem jde o 30 kol základní řady a zápasy play off. U ruské Premier League si bude televize vybírat mezi sobotním zápasem od 11 hodin a nedělním utkáním od 10 hodin, práva získala na 30 kol základní řady.

U argentinské Primera Division si Slovak Sport.TV vybere každý týden jeden z pěti zápasů: buď v pátek od 22:00 hod., v sobotu od 21:00 nebo 01:10 hod. nebo v neděli od 21:00 či 23:10 hod. V tomto případě je smlouva uzavřena na 38 týdnů. Slovak Sport.TV je placená televizní stanice, která vysílá primárně přes satelit a kabel, dostupná je ale i na internetu. Z větších českých operátorů ji nabízí satelitní Skylink.

Další informace ze zákulisí

Šance pro nového provozovatele se zrodila poté, co balíček práv pro český a slovenský trh získala britská agentura AMI, která je hodlá dále licencovat televizím u nás. Přitom internetový deník Insider ještě v únoru informoval, že tytéž vysílací práva získá česká společnost Pragosport, to se ale nakonec nepotvrdilo. Všeobecně se však usuzovalo, že nejpokročilejší vztahy s agenturou AMI má televize Nova sport, která s touto agenturou úzce spolupracuje a koupila od ní například práva pro anglický pohár FA Cup.

Nakonec ale Nova nebyla tím, kdo by definitivně zvítězil. Agentura AMI se rozhodla licencovat Premier League pro následující tři sezony právě televizní skupině Slovak Sport TV.

Když před třemi lety získal exkluzivní práva na Premier league v našem regionu kanál Digi sport, zaplatil za tato práva dvojnásobnou cenu než byla v té době obvyklá. Tehdy neznámá rumunská společnost Important Media House koupila práva na vysílání anglické fotbalové Premier League ve čtyřech zemích střední Evropy za astronomickou sumu 42 milionů eur a využila je právě na kanálu Digi sport.

Z těchto čísel nicméně nelze vyvozovat, kolik mohl provozovatel Slovak Sport TV zaplatit za tři roky exkluzivity přenosů Premier League na českém a slovenském trhu. Lze ale předpokládat, že cena práv pro český a slovenský trh se pohybovala spíš v desítkách než v jednotkách milionů eur. Tento příklad zároveň ukazuje se, že i relativně nové televizní společnosti mají šanci získat pro své sportovní kanály exkluzivní obsah, a že provoz úspěšného sportovního programu nemusí být jen v rukou nadnárodní společnosti, ale může jej ve stejné programové kvalitě nabízet i lokální provozovatel.

Značný problém z programového hlediska má i tentokrát Nova. Premier League totiž patřila mezi top produkty jejího sportovního programu prakticky od vzniku Galaxie Sport před 10 lety. Nova sport každý víkend vysílala několik přímých přenosů, a tato soutěž je se stala výrazným tahákem pro předplatitele. V roce 2010 ale o tento produkt přišla a z anglického fotbalu vysílala pouze záznamy, podobně jako například i Česká televize na svém programu ČT sport.

Nova sice dokázala získat práva například pro anglické poháry, ale pro fotbalové fanoušky to byla pouze slabá náplast. Kdo tedy chtěl sledovat přenosy fotbalové Premier League, musel si předplatit platformu Digi TV nebo získat přístup k některé ze zahraničních satelitních platforem.

Ředitel rodiny kanálů Slovak Sport TV Róbert Greguš tímto krokem zároveň zvedne hodnotu svých dvou programů pro české a slovenské kabelové a satelitní operátory. Slovak Sport TV se totiž díky Premier League stává zajímavým hráčem na poli sportovních kanálů v České a Slovenské republice a je potřeba s tím počítat. Přitom vedle Premier League má tento program licence na další obsah včetně argentinské nebo belgické fotbalové ligy, zámořské hokejové NHL nebo vybraných tenisových turnajů WTA a ATP.

Zatím není jasné, kteří kabeloví operátoři budou novou stanici šířit a zda se objeví také na satelitu. Vše bude jasné až v průběhu několika týdnů.

 

 

/gunners.cz/