Premier League od příští sezóny na kanálu Digi Sport?

 

Začátkem ledna t.r. proskočily v médiích zprávy, že následující tři roky nebudeme sledovat Premier League na TV Nova Sport tak jako dosud.

 

Vysílací práva na anglickou fotbalovou ligu pro region střední Evropy totiž změnila majitele. A je celkem pravděpodobné, že nový vlastník je nebude chtít prodat kanálům Nova Sport a Prima Cool, na nichž se nyní Premier League v Česku vysílá.

 

Práva pro anglickou fotbalovou Premier League získala rumunská agentura Important Media House, která má shodného vlastníka se společností RCS/RDS, provozovatelem satelitní služby Digi TV. Kromě satelitní platformy tato společnost provozuje největší kabelovou síť v Rumunsku, a kabelovou televizi nabízí i v Maďarsku a v omezené míře i na Slovensku.

 

Ti z nás, kdo si zvykli na výtečné komentátory Novy Sport Slavo Jurka, Vlastimila Kaisera nebo Viktora Blažka a přijímali signál této stanice přes platformu UPC včetně HD, si možná budou muset kupovat satelit a kartu společnosti Digi TV. Její vlastník totiž vysílacími právy na anglickou ligu pro středoevropský region nyní disponuje.

 

„Proběhl tendr a vyhrála v něm rumunská společnost, která v Česku provozuje Digi TV,“ řekl HN obchodník s „televizním sportem“ Jaroslav Vacek. Potvrzuje to i server SportsProMedia.com.

 

Vacek v Česku v této věci zastupoval německou firmu Sportfive. Právě ta dosud práva na anglickou ligu pro daný region držela. A podle zmíněného serveru za poslední tříleté období platila zhruba 20 milionů dolarů. Jenže teď podle SportsProMedia.com koupila rumunská mediální a telekomunikační společnost RCS&RDS prostřednictvím své dceřiné agentury Important Media House práva na tři nejbližší sezony Premier League pro Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko nejméně za 42 milionů dolarů, tj. zhruba za 760 milionů korun.

 

Digi TV je přímým konkurentem UPC. „A já si dokážu představit, že tu přes satelit spustí vlastní sportovní kanál, jehož hlavním tahákem by pochopitelně byla právě anglická liga,“ říká Vacek.

 

Jaký je o anglickou ligu v Česku zájem? Na Prima Cool se dívá na zápasy Premier League v průměru zhruba 100 000 diváků starších 15 let. Nova Sport tyto údaje neposkytuje, podle odhadu expertů jsou ale nižší. Důvod? Jde o kanál, který chytíte jen přes kabel nebo satelit.

 

I přes tento „slabý“ zájem o Premier League jsou plány provozovatele satelitní služby Digi TV s vysílacími právy pro anglickou fotbalovou Premier League v České republice, na Slovensku, v Maďarsku a Rumunsku velmi smělé a nabývají jasnějších obrysů. Firma, která získala práva pro tyto země na následující tři sezóny, totiž provozuje v Rumunsku a Maďarsku vlastní sportovní kanál Digi Sport a přenosy z Premier League poutá na jejich internetových stránkách.

 

Situace na českém vysílacím trhu s fotbalem je velice nepřehledná, zejména co se týká budoucnosti. Zatím to vypadalo tak, že vždy jeden kanál měl mít pouze jednu ligu. Sport1-italskou, Sport2-španělskou, Eurosport2 německou Bundesligu a Digisport Premier League. Pokud Nova Sport práva na anglickou ligu nezíská, mohla by vysílat exkluzivně francouzskou ligu. Ředitel Nova Sport Marek Kindernay hovoří i o alternativě vysílat českou ligu, předseda ČMFS Hašek však zvýšil cenu za jeden rok na absurdních 100 miliónů Kč (nárůst o 60 mil. Kč) a tak úspěšně srazil zájem všech hráčů na trhu.

 

Poslední informace pak hovoří o tom, že Digisport nezískal práva jenom na anglickou ligu, ale i na další dva roky italské ligy. To by mohlo znamenat, že jeho programová skladba bude s ohledem na termínový střet obsahovat jenom zápasy špičkových týmů z Apeninského poloostrova a Big Four z Anglie. Ostatní zápasy by pak mohla přeprodat Sportu 1 (Série A) a Nova Sport (Premier League).

 

Do začátku nového ročníku Premier League zbývá necelých 5 měsíců, počkáme si tedy, jak se situace vyvine.

 

 

/Patrick, různé zdroje/