Sir Alex Ferguson vs Arséne Wenger

V tomto obrázkovém speciálu vám přinášíme pohled na 13-letou historii soubojů mezi oběma slavnými manažery.
V sezóně 1995-96 vyhrál Manchester United pod vedením Sira Alexe Fergusona Premier League a FA Cup. V srpnu roku 96 přichází na Higbury nový manažer – Arséne Wenger

Hned ve své první kompletní sezóně pod vedením francouzského manažera si Arsenal vede skvěle, Kanonýři porazili Manchester United doma i venku, a v roce 1998 tak získávají double za vítězství v lize a v FA Cupu.

Hned v další sezóně ale United vrací Gunners vše i s úroky, porazí je celkem třikrát, a připíší si zisk tří trofejí. Na tomto obrázku je zachycen Ryan Giggs těsně po vstřelení své úžasné branky v opakovaném semifinále FA Cupu.

Manchester získal trofej pro nejlepší tým Premiership i v sezóně 1999/2000, ale díky Thierry Henrymu zaznamenal Arsenal v následujícím ročníku rekordní domácí vítězství nad svým odvěkým rivalem.

Ale je to opět Ferguson, kdo se nakonec směje nejlépe. Povolá nazpátek do týmu Dwighta Yorka, který už po 22 minutách zápasu na Old Trafford vstřelí hat-trick, a podílí se tak značnou měrou na vítězství Rudých ďáblů v poměru 6-1, což pro tým Sira Alexe znamená jistotu dalšího mistrovského titulu.

Arsenal se za všechny tyto porážky pomstil v sezóně 2001-2002 vynikajícím způsobem. Opět získal double (Fa Cup, Premier League). Titul v anglické lize navíc Kanonýři vyhráli díky brance Silvaina Wiltorda v předposledním utkání sezóny právě na Old Trafford.

Rivalita mezi oběma kluby se začína přiostrovat v následující sezóně, kdy Arsenal postoupil přes United v 5.kole FA Cupu po bouřlivém zápase, který nakonec skončil 2-0. Sir Alex Ferguson byl po zápase tolik bez sebe, že měl hodit kopačku po Davidu Beckhamovi, přičemž mu způsobil jizvu nad okem, což nakonec vedlo k odchodu famózního anglického záložníka do Realu Madrid.

Vášnivý Martin Keown se posmívá Ruudovi van Nisterlooyovi za neproměněnou penaltu v sprnovém měření sil v roce 2003. Zápas nakonec skončil 0-0.

Arsenal si poté poradil s Manchesterem i na Higbury,a dokonal tak zisk titulu. V této sezóně se navíc stal pouze druhým týmem v historii anglického fotbalu, který dokázal projít sezónou bez jediné porážky. Před Gunners se to naposledy povedlo týmu Prestonu v ročníku 1888-89, ale United si vylepšili náladu poté, co postoupili přes tým Arséne Wengera do finále FA Cupu.

Souboj se mezi oběma celky opět vyostřil v sezóně 2004-05, kdy Arsenal prohrál na Old Trafford 2-0. Po tomto zápase pronesl francouzský džentlmen slavný výrok: „O tomto muži už v životě nepromluvím.“

Tomuto utkání se v Anglii začné přezdívat po slavné americké aféře Watergate „Pizzagate“, protože po zápase létají v tunelu pro hráče kusy této italské pochoutky. I druhé měření sil v této sezóně bylo velmi vypjaté, Mikael Silvestre byl ještě ve službách United vyloučen, ale i přesto jeho tým zvítězil 4-2.

Chelsea sice následující rok pod vedením José Mourinha vyhraje Premier League, ale Arsenal vyhraje v Cardiffu na penalty nad United ve finále FA Cupu.

Arsenal sice v sezóně 2006-2007 na United nestačí, nicméně i přesto dovede Arséne Wenger svoje mužstvo k domácímu i venkovnímu vítězství nad Fergusonovým týmem.

United obhájili vítězství v Premier League i v sezóně 2007-2008 a Ferguson tak získává nad francouzským manažerem převahu v počtu trofejí, nicméně ve vzájemných utkáních obou celků je úspěšnější Wenger, který vyhrál 15 z nich, zatímco skotský manažer pouze 14.

/bbc/