V čem spočívají přednosti Marouane Chamakha?

Marocký útočník podle všeho v létě přestoupí na Emirates Stadium, s Arsenalem už je totiž dohodnutý na podmínkách smlouvy. Pojďme si tedy naší novou posilu představit…

Marouane Chamakh započal svou profesionální kariéru v roce 2002 v Bordeaux. Jeho 13 branek v sezóně 2008/2009 velmi pomohlo tomuto francouzskému týmu k zisku trofeje v Ligue 1, mužstvo pod vedením Laurenta Blanca tak ukončilo sedmiletou hegemonii Lyonu. Jak je známo, jeho kontrakt s klubem vyprši letos v létě, a podle všeho už hráč uzavřel s Arsenalem „pre-contract“, tedy jakousi dohodu o přestupu. Sám útočník na začátku března otevřeně v rozhovoru prohlásil, že má v plánu na Emirates Stadium zamířit.

Pojďme si tedy zanalizovat, v čem by mohl být hlavní přínos marockého internacionála pro mužstvo Arséne Wengera.

1.Poziční hra a útočná síla

V současném systému hry Arsenalu 4-3-3 je vepředu potřeba hrot, který by byl schopný zpracovat míč, podržet ho, a pak vysunout nějakého spoluhráče do šance. Robin van Persie je v tomhle sice velmi dobrý, ale všichni víme, jak náchylný ke zranění je, proto by bylo určitě dobré mít v týmu někoho, kdo by ho v tomhle dokázal nahradit. Chamakh je navíc i díky své výšce výborným hlavičkářem, stačí si vzpomenout na jeho branku v osmifinále Ligy Mistrů proti Olympiacosu. Otázkou zůstává, na jaké místo v pořadí útočníků se zařadí, a zda-li se dokáže prosadit do základu.

2. Rychlost

Rychlých hráčů není v moderním fotbale, a obzvlášť ve fotbale, který produkuje mužstvo Kanonýrů, nikdy dostatek. Chamakhova rychlost by tak mohla poskytnout další způsob, jak ohrozit branku soupeře. Je třeba říct, že ačkoli je Nicklas Bendtner ve vzduchu poměrně dobrý, rychlost není zrovna jeho nejsilnější stránkou.

3. Univerzálnost

Chamakhovi nečiní potíže nastupovat na krajích útoku a ani na pozici podhrotu. Z jakékoli postu dokáže být díky své rychlosti a technické vyspělosti nebezpečný.

4. Hotový hráč

Narozdíl od mnoha posil mužstva Arsenalu už nepředstavuje Chamakh pouze nadějného mladíka. Je mu 26 let, a hraje velmi zkušeně. Navíc je jasné, že jako jakýkoli jiný hráč se bude pod manažerem Wengerem ještě dále zlepšovat.

5. Cena

Je jistě bezpochyby velkou výhodou Chamakha, že mu v jeho současném působišti v létě vyprší kontrakt, kdo ví, jestli by se za něj jinak Wenger rozhodl zaplatit přemrštěné částky, které by Bordeaux požadovalo. Odpověd by nejspíše zněla ne, jak jsme se koneckonců mohli přesvědčit v loňském přestupním období.

Marouane Chamakh


Narozen
: 10. ledna 1984, Tonneis, Francie

Výška: 188 centimetrů

Číslo dresu
: 29

Kariéra

2002 – 2010 – Bordeaux – 217 zápasů/55 branek

Národní tým – 2003 – ? – Maroko – 53/15


/Sport.co.uk, Wikipedia, vlastní/