10 nejlepších Francouzů v historii Premier League

 

Od začátku existence Premier League se každoročně zvyšuje počet hráčů, kteří na ostrovy míří ze zahraničí. Nikoho snad ani nemůže zaskočit, že nejvíce hráčů přichází z Francie, protože to mají na ostrovy nejblíže. Podívejme se tedy na deset nejvýraznějších hráčů z této země, kteří hráli převážně v klubech Arsenal, Chelsea a Manchester United.

10. William Gallas

 

První kontrakt podepsal Gallas před devíti lety v Chelsea, poté přestoupil v roce 2006 do Arsenalu. Je těžké nalézt v kariéře tohoto stopera nějaké slabé momenty, odehrál v lize přes 250 zápasů a dvakrát vyhrál titul, s Chelsea. Vypadá to, že se s Anglií ještě nějaký čas loučit nebude.

 

9. Claude Makélélé

 

Pravděpodobně nejmenší talent z celé desítky, ale skutečnost, že dosáhl tolika úspěchů, ho činí velmi slavným. Jako defenzivní záložník byl klíčovým hráčem Chelsea a po celou dobu pětiletého pobytu na Stamford Bridge byl nenahraditelným.

 

8. Fabien Barthez

Excentrický brankář nebyl vždy považovaný za jistotu mezi tyčkami, ale po čas svého angažmá v Manchesteru United dosáhl takové úrovně, že je možné ho brát za nejlepšího francouzského brankáře, který kdy hrál v Premier League. Do United přestoupil v roce 2000 a čtyři roky „čaroval“ v brance „rudých ďáblů“, i když mnozí si jistě pamatují i takové momenty, na které by Fabien nejraději zapomněl.

 

7. Nicolas Anelka

Ačkoliv byl Anelka v minulosti kritizovaný za svůj pochybný přístup k práci, díky čemuž prošel mnoha kluby, přesto se naučil střílet góly a stal se jedním z nejlepších střelců. Od svého prvního angažmá na ostrovech v Arsenalu stihl vystřídat v Anglii kluby jako Liverpool, Manchester City a Bolton. Nyní tráví asi svůj nejlepší fotbalový čas v Chelsea a dominuje především svými zásahy v pokutovém území.

 

6. Robert Pires

Jeden z „Wengerových“ Francouzů stál Arsenal liber 6 miliónů,  přestoupil na Highbury v roce 2000 a strávil na severu Londýna nádherných 6 let. I když neměl v Arsenalu jednoduché začátky, stal se díky své kreativitě jedním z nejvýraznějších hráčů první poloviny prvé dekády tohoto století. Dodnes aktivně hraje i přes svůj vysoký věk v Villarrealu.

 

5. Marcel Desailly

 

Polovinu obrany Chelsea tvořili Francouzi, když na Stamford Bridge hráli Desailly a Frank Leboeuf. Marcel byl opravdovou skálou a naprostým profesionálem. Po ukončení angažmá v AC přestoupil v roce 1998 do Chelsea a brzy se uvedl jako silný obránce, čistě bránící útočníky. Silný ve vzduchu, inteligentní a vynikající pozičně.

 

4. David Ginola

 

Ginola hrál ve čtyřech klubech Premier League, ale nejvíce času strávil v Newcastle a Tottenhamu, kde upoutal nejvíce. Ginola byl jednou z největších hvězd Kevina Keegana v posledních dvou letech jeho působení jako trenéra Strak. Teprve ale u „kohoutů“ předvedl Ginola veškeré své umění. Kariéru na ostrovech, než přešel do show byznysu, ukončil u Villans a v Evertonu.

 

 

3. Patrick Vieira

 

Za časů své kariéry v Arsenalu byl Vieira dokonalým defenzivním záložníkem a jeho přítomnost v záloze týmu Arséne Wengera byla pro všechny jistotou. Vieira pozvedl laťku svých výkonů za celou dobu svého 9 letého působení v Premier League tak vysoko, že se dosud nikomu nepodařilo ji překonat. Byl jedním z největších přestupových úspěchů Wengera. Vieira odehrál v dresu kanonýrů 277 utkání, aby poté odešel do Juventusu a milánského Interu. Nyní se vrátil na konec kariéry na ostrovy do dresu Citizens.

 

2. Thierry Henry

Za svého působení v Arsenalu nebyl nikdy na druhém místě, ale v této tabulce mu patří. Jeho střelecký rekord hovoří sám za sebe. Ve 254 zápasech v Premier League dosáhl 174 branek a tento francouzský stroj na góly tak zaujal třetí místo v historické tabulce této soutěže. Henry strávil v Arsenalu 8 let a dvakrát společně s týmem dosáhl na titul Premier League. V sezóně 2003/2004 se stal základním pilířem neporaženého týmu „unbeaten“.

 

 

1. Eric Cantona

 

Asi není třeba mnoho psát o již nehrajícím králi Ericovi. Od přírody nadaný francouzský útočník strávil 6 sezón na Old Traford a v průběhu těchto let získal čtyřikrát ligový titul. Stal se skutečným idolem pro fanoušky Rudých ďáblů. Cantona byl opravdový fotbalový génius a pravděpodobně největším fotbalistou Premier League, nejen z řad Francouzů. Když v roce 1997 odcházel z United, měl za sebou imponující šňůru 64 gólů ve 144 ligových zápasech.

 

 

 

V seznamu chybí Emmanuel Petit a Louis Saha, stejně jako Patrice Evra, který má ještě šanci se mezi deset nejlepších Francouzů v Premier League vklínit.

 

 

Nebo chybí někdo další? 🙂

 

/FootballFanCast.com/