Každý týden si připomeneme naši neuvěřitelnou sezónu Invincibles, kterou jsme zažili již před 20 lety. Podíváme se nejen na to, co se děje na hřišti, ale i mimo něj, stejně tak si připomeneme klíčové příběhy a události v kultuře.
Před týdnem jsme porazili Chelsea a vrátili se na špici tabulky, pak bohužel následovala porážka v Kyjevu a o víkendu nás čekalo další londýnské derby.
Příprava scény
Po bitvě na Old Trafford následovala tři vítězství nad dalšími soupeři o titul – Newcastlu, Liverpoolu a Chelsea a před koncem října v Colney panovala jistě dobrá nálada a optimismus.
Nicméně naše evropská forma a dlouhé cesty do Moskvy a Kyjeva si začaly vybírat svou daň. Los Carling Cupu pouhé dva dny po cestě na Charlton Athletic znamenaly vážné požadavky na to, aby Wenger dokázal udržet tým ve formě na ligu.
Wengerova slova
Wengerova slova
Nevybíravý los ligových a evropských zápasů Wengerovi nedával příliš příležitostí pro mladé hráče. „Máte velmi omezené možnosti riskovat. Můžete takhle nasadit příležitostně jednoho hráče, ale rozhodně ne tři nebo čtyři naráz.“
„V sázce je prostě příliš, je to obrovský tlak a vyžaduje to vysoké standardy. V lize nejsou zápasy, ve kterých můžete takto riskovat. Každý zápas je jako pohárový – prostě si nemůžete dovolit prohrát. Každý hraje na 100%.„
„Manažer je v těžké pozici když přijde na využití mladíků. Chci je nechat hrát, ale vím, že když to nevyjde, bude to hrozné a je to má zodpovědnost.“
Z šatny
Navzdory zranění stehna si byl náš kapitán Patrick Vieira skálopevně jistý, že si náš tým zajistí místenku ve vyřazovací fází LM. „Samozřejmě je to trpký pocit a zklamání, že máme jen jeden bod po třech zápasech a čeká nás tak ještě náročná práce.“
„Jdeme do každého evropského zápasu s cílem vyhrát, stejně jako v domácích zápasech, ale v tuto chvíli se nám to nedaří. Ale můžu vám říct, že na tréninku pracujeme tak tvrdě, jako nikdy, abychom ze sebe dostali ten nejlepší fotbal, ať už doma nebo v Evropě.“
„Rozhodně se nechceme Ligy Mistrů vzdát, v žádném případě. Stále je to v našich rukou, pokud ve zbylých třech zápasech získáme maximum bodů, tak se rozhodně můžeme dostat dál.“
Zápas č. 10: Charlton Athletic 1-1 Arsenal
26. říjen 2003
O den dřív jsme díky výsledům ostatních klesli na druhé místo, na vrchol nás však vrátil stylovým přímákem Thierry Henry.
Wenger udělal dvě změny od prohry 2-1 s Dynamem Kyjev. Dennis Bergkamp se vrátil do partnerské dvojice s Henrym a Ljungberg naskočil poprvé od zranění s Newcastlem před měsícem.
Charlton začal aktivněji, navzdory jejich územní převaze se do akce dostal Jens Lehmann až ve 27. minutě. Po faulu Laurena na Matta Hollanda kopal Charlton penaltu. K pokutovému kopu se postavil Paolo di Canio a našeho brankáře překonal.
Henry málem vyrovnal nádhernou střelou z 25 yardů, bohužel jeho pokus skončil na tyči. O vyrovnání se však postaral pět minut před poločasem. Skvěle zatočenou střelou do horního růžku branky nechal Deana Kielyho jen zírat. Zajistil tak týmu těžce vybojovaný bod a udrželi jsme si sérii neporazitelnosti.
Wenger byl nicméně i kvůli únavě týmu ne příliš šťastný: „Dnes to byla dřina a penalta nám to ještě ztížila. Myslel jsem, že pokud vydržíme nasazené tempo, mohli bychom vyhrát, v druhém poločase jsme to bohužel už nevydrželi.“
Sestava: Lehmann, Lauren, Toure, Campbell, Cole, Ljungberg (Kanu 70), Parlour, Gilberto, Pires, Bergkamp (Wiltord 70), Henry. Nevyužitá střídání: Stack, Cygan, Edu.
Co napsal tisk
„Je zázrak, že je ještě Thierry Henry nezhroutil. Celá útočná hrozba Arsenalu závisí jen na něm.“ – The Sun
„Povrchně moderní Arsenal má s Arsenal George Grahama společného velmi málo. Jedno mají ale společné – nezkrotného ducha“ – Financial Times
„Je zázrak, že se Wenger dokázal smát místo toho, aby se včera mračil. I když je absence Vieiry velká rána, zdálo se, že největší nespokojenost u Wengera vyvolal Matt Holland, který pro Charlton získal penaltu.“ – The Guardia
Jak jsme si stáli
Co se dělo dále v tom týdnu
V Carling Cupu jsme se dostali dál po velmi náročném zápase s Rotherham United. Jeremie Aliadiere se prosadill za Kanonýry. V 90. minutě však vyrovnal Darren Byfield a šlo se na penalty. Tu rozhodující proměnil Sylvain Wiltord a epický penaltový rozstřel tak skončil 9-8.
Za Arsenal si svůj debut odbylo až 7 hráčů – dosavadní rekord klubu. Mezi debutanty byl Gael Clichy, Jerome Thomas, Ryan Smith, John Spicer, Quincy Owusu-Abeyie, Graham Stack a Cesc Fabregas, kterému bylo teprve 16 let a 177 dní, čímž si vysloužil rekord nejmladšího hráče, který kdy za Kanonýry nastoupil.
Následující den nám los přiřadil Wolves ve čtvrtém kole. Zápas se měl odehrát na Highbury.
Fotka týdne
Fabregas se dostal na hřiště proti Rotherhamu a Wenger naznačil že mladého Španěla hodil rovnou do vody. „Má skvělý fotbalový mozek a veškeré potřebné vlastnosti na to, aby hrál ve středu zálohy. Ale nezapomínejme, jak je mladý – ještě mu chybí trochu fyzické síly na to, aby hrál na top úrovni.“
„Velmi dychtivě jsem jej chtěl ze Španělska kvůli jeho kvalitám přivést a nebojte, brzy snad dostanete příležitost vidět, co dokáže. Dnes se možná ukáže na hřišti.“
Číslo 1 v Anglii
Píseň: Where Is the Love? – Black Eyed Peas (šestý týden v řadě číslo jedna)
Album: Life For Rent – Dido (druhý týden v řadě číslo jedna)
Číslo jedna v kinech: Hledá se Nemo (druhý týden v řadě číslo jedna)
Ve zprávách v tomto týdnu
Legendární letadlo Concorde se vydal na svůj poslední komerční let, skončila tak jeho 27-letá nadzvuková historie. Poslední let přepravil 100 celebrit z New Yorku na londýnsko Heathrow. Přistání pozorovalo 1000 fanoušků.
Šéf konzervativců, Duncan Smith, rezignoval poté, co těsně prohrál hlasování o podpoře. Svou stranu vedl poslední dva roky.
Basketbalová legenda LeBron James v 18 debutoval v NBA. Zaznamenal 25 bodů, šest doskoků, devět asistencí a čtyři získané míče. Jeho Cleveland Cavaliers i tak prohrál se Sacramento Kings.
/arsenal.com/