20 let od Invincibles – zápas č. 12

Každý týden si připomeneme naši neuvěřitelnou sezónu Invincibles, kterou jsme zažili již před 20 lety. Podíváme se nejen na to, co se děje na hřišti, ale i mimo něj, stejně tak si připomeneme klíčové příběhy a události v kultuře.

Minulý týden jsme smetli Leeds United poměrem 4:1 a nakonec jsme si připsali první vítězství ve skupině Ligy mistrů, čímž jsme se dobře připravili na severolondýnské derby.

Příprava scény

Do našeho utkání s Tottenhamem Hotspur jsme vstupovali ve vedoucí pozici ligy, zatímco náš soupeř zažíval mizerný start do sezóny, když se nacházel na 13. místě. Manažer Glenn Hoddle byl odvolán z funkce a fotbalový ředitel David Pleat převzal vedení týmu.

Naše tažení Ligou mistrů bylo konečně vítězné, když se prosadil hlavičkou v 88. minutě Ashley Cole. Porazili jsme Dynamo Kyjev 1:0.

Wengerova slova

Wenger věřil, že vítězství na konci utkáni v Lize mistrů bude mít pozitivní dopad na tým, zejména k náročnému losu. „Atmosféru v klubu určitě pozvedne fakt, že Ashley Cole ve středu vstřelil pozdní vítězný gól,“ napsal do svých programových poznámek. „Ulevilo se nám, že jsme proti Kyjevu získali tři body, ale musím říct, že to byl podle mě skvělý výkon.“

„Tohle je samozřejmě vždycky těžký zápas a nikomu z vás nemusím říkat, jak je velký. Také si myslím, že je obzvlášť důležité, abychom dnes na Highbury vyhráli po našem dobrém výkonu minulý víkend v Leedsu. Chceme si prostě udržet nastolené tempo.

„V posledních dnech jsem se obával hlavně toho, jak dobře se stihneme zotavit. Je to náš třetí těžký zápas během jednoho týdne, ale věnovali jsme se přípravě, a pokud budeme hrát naplno, pak víme, že máme dobrou šanci Spurs porazit.“

Z šatny

Thierry Henry se díky svým výkonům stal prvním hráčem, který v této ligové sezóně dosáhl dvouciferného počtu branek, a v našem historickém žebříčku se posunul na osmé místo, přičemž od rekordu Iana Wrighta (185 branek) ho dělí 61 branek.

Francouz si byl svých statistik plně vědom: „Ano, vím, jaký je můj celkový součet. Říká mi to spousta lidí. Abych byl upřímný, začal jsem to počítat, když jsem překročil stovku. Teď jsem na 124 gólech za Arsenal.“

„Je to docela hezké, když se člověk ohlédne a vidí, čeho dosáhl. Toho jsem chtěl dosáhnout, když jsem sem přišel, vždycky jsem říkal, že se chci zapsat do historie. Doufám, že až tu jednou nebudu hrát, budu pokračovat v tom, že budu součástí historie tohoto klubu.“

Zápas č. 12: Arsenal 2-1 Tottenham
Listopad 8, 2003

Dvěma góly během devíti minut v závěru druhého poločasu jsme porazili Spurs a připsali si vítězství v derby.

Sotva zápas začal, začalo drama. Po pěti minutách se Laurenův pokus o uvolnění na rohu pokutového území odrazil od Mauricia Taricca. Míč se roztočil napříč pokutovým územím a Darren Anderton vystřelil na vzdálenější tyč Jense Lehmanna. Arsenal prohrával 0:1.

O chvíli později Lauren špatnou zpětnou přihrávkou vyslal do úniku Heldera Postigua, ale portugalský útočník v šanci zaváhal a Lehmann míč chytil.

Na začátku druhého poločasu Sol Campbell odvrátil nebezpečnou přihrávku Ledleyho Kinga na roh a o minutu později na druhé straně střílel z volného přímého kopu Robert Pires do boční sítě.

Když se pak trpělivost měnila ve frustraci, přišlo vyrovnání. Ray Parlour se dostal k míči, který Henrymu umožnil překonat ofsajdovou past Tottenhamu, a jeho střela se dostala až k Piresovi, jenž se trefil ke vzdálenější tyči. Stav 1:1.

Chtěli jsme vyhrát a v 78. minutě našel Nwankwo Kanu na levé straně postupujícího Freddieho Ljungberga. Dostal se až na hranici pokutového území, z malého vápna vystřelil a jeho střela trefila nataženou nohu Stephena Carra, přelétla Kellera a zapadla do sítě. Stav 2:1.

Sestava: Lehmann, Lauren (61. Cygan), Campbell, Toure, Cole, Ljungberg, Parlour, Gilberto (71. Bergkamp), Pires, Kanu (82. Edu), Henry. Nevyužité střídání: Stack, Hoyte.

Tabulka

Co se psalo v tisku

„Tentokrát se zdá, že Arsenalu nehrozí příliš brzký pád z vrcholu. V úvodních dvanácti zápasech minulé sezony jejich forma stoupala, pak se propadla a pak se zase rozjela. Nyní se nacházejí spíše na náhorní plošině, v záblescích se mihne stará brilantnost, ale fotbal je méně okouzlující než dříve.“ – The Guardian

„Arsenal a Tottenham předvedly klasické, staromódní derby, které outsider Spurs nešťastně prohrál. Bylo to pulzující střetnutí, které od první do poslední minuty mohlo skončit na obě strany.“ – Daily Telegraph

„Parlourův drajv a touha držely Gunners při životě, když rozjetí Spurs se snažili ukončit neporazitelnost v Premiership.“ – Daily Star

Co se dělo dále v tomto týdnu

Henry, Pires, Sylvain Wiltord a Lauren hráli v Lyonu za „jedenáctku přátelství“ jako poctu kamerunskému záložníkovi Marcu-Vivienu Foeovi, který v červnu tragicky zemřel na infarkt během semifinálového zápasu Konfederačního poháru proti Kolumbii.

Na cenu pro nejlepšího evropského fotbalistu roku byli nominováni Sol Campbell, Henry, Wiltord, Pires a Patrick Vieira.

Rezerva Arsenalu remizovala ve Fratton Parku s Portsmouthem 1:1, náš gól vstřelil Quincy Owusu-Abeyie.

Fotka týdne

Jens Lehmann se naváží do útočníka Spurs Heldera Postigy po jeho napadení během derby. Postiga zažil těžký start v Anglii, když po letním přestupu z Porta, kam ho přivedl José Mourinho, nedokázal v prvních 11 zápasech skórovat.

V Premier League vstřelil pouze jednu branku, ale pak se prosadil na Euru 2004, kde Portugalci vyřadili Anglii.