20 let od Invincibles – zápas č. 22: Kanonýři opět na špici tabulky.

V minulém týdnu jsme po demolici Middlesbrough 4-1 stáhli mezeru na první místo na pouhý bod a výjezd na Aston Villu nám poskytl od tohoto soupeře přestávku protože poté jsme s ním měli hrát opět v poháru.

Příprava scény

Den před naší cestou do Villa Parku nám Manchester United dal dodatečnou motivaci, když šokovaně prohrál s posledním Wolves a otevřel nám tak dveře k návratu na první místo v Premier League.

K tomu by stačila i remíza, ale náš soupeř v předchozích týdnech hrál v poměrně solidní formě. Z 8 zápasů prohráli pouze jednou, poté co zažili poměrně pomalý start pod vedením legendy Arsenalu – Davida O’Learyho.

Wengerova slova

V době tohoto zápasu se Wengera tázali, jaké pravidla hry by změnil. „Chtěli bychom větší spravedlnost a to znamená shlédnutí videozáznamu – obzvláště u gólů. Pokud si není rozhodčí jistý, může říct, že se na to znovu podívá a pak tady může být nějaký super rozhodčí, který sedí na tribuně a řeknu mu ano nebo ne.

Rozhodčím by to dodalo větší důvěryhodnost. Nyní se děje to, že rozhodčí učiní rozhodnutí a celý svět pak vidí, že je to špatně, poté tu důvěryhodnost ztrácí.

Také bych radši viděl rozehrání autu nohou místo vhazování. Jde totiž o pravidlo, které by vám mělo dát výhodu, ale v podstatě máte o jednoho hráče méně na hřišti. Sice máte míč, ale v tu chvíli hrajete v 10 lidech a soupeř v 11. Myslím, že rozehrávající tým by měl mít větší výhodu.“

Z šatny

Do Premier League naskočil poměrně dříve než se očekávalo, a proto byl 18-letý Gael Clichy nadšený. „Myslel jsem si, že můj první rok zde bude o učení a adaptaci. Je brilantní, že jsem dostal šanci hrát a předvést, co dokážu.

Ashleyho suspendace mi dala šanci ukázat, čeho jsem schopný a jakým vývojem ještě musím projít. S každým zápasem cítím, že jsem sebejistější a lepší hráč.

Cítím, že má nejlepší pozice je na levé straně zálohy. Cítím se tam dobře protože díky tomu mohu jít více dopředu a podporovat útok. Cítím se volnější.

Zápas č. 22: Aston Villa 0-2 Arsenal
18. leden 2004

Na špici jsme šli díky rychle rozehranému přímému kopu, ze kterého se prosadil ve 28. minutě Thierry Henry zatímco si brankář Villy stále chystal zeď. 7 minut po poločase poté fauloval Olof Mellberg ve vápně Kanua a z penaltového puntíku se nemýlil nikdo jiný, než opět Thierry Henry.

Odměna za profesionální výkon pro tým s nejlepší formou v lize. Jelikož byl zraněný Dennis Bergkamp, Sylvain Wiltord i Jeremie Aliadiere, musel Wenger jít do zápasu pouze s dvěma útočníky prvního týmu – Henrym a Kanuem.

Zápas to byl otevřený a rychlý hned od úvodního hvizdu. Jako první zahrozil Kanu kdy se jeho střela v 11. minutě odrazila od nohy Mellberga a skončila pouze na vnější straně sítě.

O tři minuty později vrátil Freddie Ljungberg míč Piresovi na kraji pokutového území Villy a ten vyslal pořádnou pumelici na brankáře soupeře. Už už to vypadalo, že zapadne za záda Thomase Sorensena, ale ten předvedl skvělý zákrok konečky prstů a vyškrábl míč nad horní tyč.

Arsenal pak zařadil ještě vyšší rychlostní stupeň. Piresova přízemní střela donutila Sorensena k dalšímu zákroku, střelu s gólovými parametry pak zblokoval Henrymu soupeřův obránce. Před Henryho brankou z přímého kopu ještě zahrozil Marcus Allback.

Pár minut poté, co nás poslal do vedení Thierry Henry, musel Sorensen opět proti francouzovi vytáhnout další dobrý zákrok. Do poločasu už nikdo bránu neohrozil.

Henry zachoval hlavu i v 53. minutě, kdy kopal penaltu po faulu na Kanua a zajistil tak Arsenalu zasloužené tři body.

Sestava: Lehmann, Lauren, Campbell, Cygan, Cole, Ljungberg (Parlour 77), Gilberto, Vieira, Pires (Edu 77), Kanu (Toure 77), Henry. Nevyužitá střídání: Stack, Keown.

Tabulka

Co se psalo v tisku

Ať už Arsenal nakročil k vrcholu Premier League nebo ne, ve dvougólovém Thierry Henrym našli útočníka, který umí svému soupeři natrhnout šoš. – Daily Mail

Usměvaný chlapec Thierry Henry oloupil Aston Villu a Kanonýři tak prodloužili svou sérii neporazitelnosti, díky čemuž se vyšvihli opět na čelo Premier League – Daily Star

Na kamenité cestě za titulem v PL jsou zápasy, kdy jednoduše musíte zapomenout na to, že budete hrát pěkný fotbal a prostě se zakopete před svým vápnem a ukopete dobrý výsledek. Přesně tohle byl případ Arsenalu – Daily Express

Co se dělo dále v tomto týdnu

Obránce Moritz Volz trvale přestoupil do Fulhamu. Německý pravý bek si připsal pouze dva starty v ligovém poháru, ale na Craven Cottage se poměrně dobře usadil. Mezitím si svůj dočasný pobyt prodloužil v Leedsu Jermaine Pennant. Na měsíc poté šel hostovat do West Hamu Rami Shaaban.

V prvním dvojutkání semifinále Ligového poháru jsme prohráli na Highbury s Middlesbrough 1-0. Tým s 5 mladíky v sestavě prohrál brankou Juninha. Jednalo se o naši první domácí porážku v sezóně.

Náš tým U18 byl vyřazen z FA Youth Cupu ve čtvrtém kole poté, co doma prohrál 2-0 se Southamptonem.

Fotka týdne

Mnoho manažerů by v prvním semifinále Ligového poháru nenechalo připsal si svůj první start mladíky, ale přesně toto udělal Arséne Wenger, když nasadil proti Middlesbrough Quincy Owusu-Abeyieho. Dvakrát už do zápasu zasáhl jako náhradník. Na fotce je v souboji s Ugo Ehioguem v prvním vzájemném semifinále.

Owusu-Abeyiee si za Arsenal připsal celkově 23 startů ve všech soutěžích, v roce 2005 se připojil do Spartaku Moskva. Pak následovala kariéra s velmi častými přestupy, kdy vystřídal celkem 7 různých zemí a také reprezentoval Ghanu na mezinárodní úrovni. Nyní je poměrně skvělý rapper.

Číslo 1 v Anglii

Nejlepší song: Mad World – Michael Andrews feat. Gary Jules (třetí týden po sobě číslo 1)
Nejlepší album: Friday’s Child – Will Young
Nejnavštěvovanější film: The Lord of the Rings: The Return of the King (čtvrtý týden po sobě číslo 1)

Ve zprávách v tomto týdnu

Londýn oficiálně poslal svou žádost na pořádání OH 2012. V té chvíli byli soupeři Rio de Janeiro, Paříž, Madrid, NYC, Moskva, Lipsko, Istanbul a Havana.

Spirit rover od NASA se pohyboval na Marsu poprvé od svého přistání na Rudé planetě.

Odhaleno bylo Nintendo DS. Po PS 2 se tato konzole stala druhou nejprodávanější konzolí všech dob.