4-3-3 nebo 4-4-2?

 

Zdravím, už sem napsal pár článků a nyní bych chtěl jednou za čas přijít s něčím na způsob blogu. Rád bych napsal to, o čem přemýšlí, co mě zajímá a co bych chtěl vědět. Nejlépe by bylo, kdybych těmito články dal téma pro následnou diskuzi. Doufám, že nebudu nosit sovy do Athén.
Je dlouhé sobotní deštivé odpoledne a já si pro Vás připravil dva články, tento jsem napsal, jelikož bych si chtěl popovídat o tom, co AW zamýšlí s novým rozestavením a jak bude nakonec fungovat. Na Arsenal-Mania vyšel posléze článek o tom samém. Tady máte oba dva.

 

Teď už k tématu.
Nejen loni jsme měli problémy s přechodem do útoku, záloha neúplně doplňovala útok a samotní útočníci se stahovali až příliš do hlouby pole. Největší průšvih nastal, když jsme hráli proti slabším týmům, které bránili v deseti lidech na velkém vápně. Proto jsme si mohli všimnout, že již ke konci sezony zkoušel Wenger rozestavení 4-3-3. Tehdy to moc nefungovalo, ale tým si teprve zvykal.

 

Nevím, kde přesně to Arsene okoukal, třeba to byla Barcelona nebo to byl jeho vlastní dlouhodobý plán. Což by nebyla asi ani tak nepravda, jelikož by se tím vysvětlilo úzkostlivé nasazování všudybýlka Denilsona. Každopádně to Barce fungovalo na jedničku i proti slabším týmům a Arsenalu by se to náramně hodilo. To je právě to, kde si nesmíme dovolit ztrácet drahocenné body.
Arsenal se pod vedením Wengera vždy snažil hrát útočný a atraktivní fotbal, ale také se hodně změnil a tato změna probíhala na více úrovních a nyní dospěla i do samotné sestavy.

 

Obranná fáze se nám vyrýsovala na výbornou, kdy i po odchodu Tourého se nám daří, jak jsme mohli vidět v prvních zápasech sezony, ale to jen na okraj, jelikož s tím změna v sestavě nesouvisí. Trojúhelník Gallas, Vermaelen, který mě velmi mile překvapil, a defenzivní štít v záloze Song přeskočím. Krajní obránci Clichy se Sagnou hrají stále svůj vysoký nadprůměr, takže zde také nemám co dodat.

 

Problém bude, až se zraní Song (nechci nic přivolávat, ale bude si muset aspoň odpočinout), jelikož za něj nemáme alternativní náhradu, protože Denilson je spíše jako spojka mezi útokem s Fabregasem a obranou se Songem. Diaby by mohl střídat spíše Denilsona. Prostě by bylo vhodné ještě opravdu nějaké DM přivést. Denilson nakonec ukázal, kde je jeho místo v sestavě a opravdu mu to jde, až mě překvapil.

 

Nejdůležitější je to co se děje vepředu a můžeme zatím říct, že se nám daří. Flákač Adebayor už tu není, takže si Arsene nemusí dělat hlavu s tím, že to kluci odchodí. Mohli jsme vidět plné nasazení na všech postech. Je vidět, že Arsenalu systém 4-3-3 sluší.

 

Všichni víme, že Wenger staví tým kolem Fabregase a nyní se mu to zřejmě podařilo. Cesc je nyní v pozici, kdy se nemusí starat o bránění, ale pouze o tvorbu hry a střílení branek, což mu jde opravdu výborně. Na jeho pozici by nakonec nemusel být problém se záskokem, jelikož se nám na jeho místo třepe super talent Jack Wilshere nebo další mladík Aaron Ramsey.

 

Na křídla už máme větší možnost výběru, kdy po uzdravení Rosického a Nasriho s Walcottem budeme moci točit se sestavou. Bendtner se nám ukázal jako výborný hráč i na křídle, ale více by mu slušelo hrát na hrotu. Arshavin nikoho nezklamal. Dále zde může hrát ještě Vela a nezapomínejme na univerzálního hráče Emmanuela Eboueho.

 

Hrot v provedení van Persieho je opravdu geniální a jen mu chybí dávat pravidelně góly. Už jen aby se nám uzdravil Eduardo. Variant máme mnoho.
Při tomto rozestavení je vidět, že nám lépe funguje spolupráce. Útok se nezdá být tolik odříznutý od zálohy. Důležité bude, jak tento systém bude fungovat proti betonujícím týmům, jelikož proti útočně laděným mužstvům umíme hrát i v rozestavení 4-4-2.

 

Při 4-3-3 je dobré sledovat celkovou hru týmu, který nyní lépe pokrývá plochu před soupeřovou šestnáctkou. Jen nám chybí alespoň nějaký vířivý pohyb, který zdobí Barcu  a který dokáže dokonale zamotat hlavu soupeřovým obráncům, ale to vše třeba přijde.

 

Wenger podle mne opět dokázal, že je výborný stratég a já věřím tomu, že nám nový systém přinese růže. Wenger musel přebudovat tým a to se mu nyní podle mne povedlo.

 

Jedná se pouze o můj názor a Vy mi můžete sdělit ten svůj, jelikož jsem na něj zvědavý, a nemusíte mě nijak osočovat za moje malé vědomosti. Téma máte a teď je to na Vás.

 

Pavel ‘Pulec‘ Pořízka