50x a stále poprvé aneb Arsenal FC

Byl jsem požádán o zveřejnění názoru jednoho z fanoušků, jenž se chtěl podělit o svůj náhled na nynější AFC. Autorem Dee.

Zdravim všechny,

nikdy jsem se nijak aktivně nezapojoval do diskuzí na gunners.cz, avšak po dnešku téměř nemohu jinak. Rád bych svým názorem shrnul a reflektoval současnou situaci, dále také rozvířil (doufám) rozvířil hodnotnou debatu. Jak jsme asi všichni byli schopni registrovat, s naším týmem není vše tak, jak bychom si představovali. Každý však vidí naši kritickou slabinu v jiném bodě, proto si pojďme udělat takové suma-sumárum.

Protože je v mé snaze, aby článek měl nějakou tu štábní kulturu, rozhodl jsem se začít s tím, co vidíme na hřišti, až pak komentovat dění kolem něj. A proč to nevzít rovnou odzadu! Dámy a pánové, pohodlně se usaďte, začínáme!

Brankář: Almunia ven! Pryč s Hliníkem! Ano, takové i peprnější reakce slýcháme na našeho brankáře numero uno po posledních střetnutích. A abych pravdu řekl, dle mého názoru jsou oprávněné. Tu by mne však pozastavil Arsene Wenger, který svého svěřence v tisku brání. Ale vždyť téměř to, co se s ním nesrazí, to není schopný polapit! Nejistý při výbězích, nejistý v komunikaci s obranou, nedůrazný.. a tak bych mohl pokračovat. A to jsem zapomněl zmínit Almuniovu oblíbenou dobrodružnou hru, kterou bych snad trefně nazval asi „Zabij si svého fanouška na tribuně!“ Jeho rozehrávka je naprosto katastrofická a je jen otázkou času, kdy svým nákopem vyzve protihráče-útočníka na souboj muž proti muži. Od brankáře světové kvality bych taky občas nějaký zázračný zákrok. Manuel občas zachytá dobře, avšak občas už nestačí.

Obrana: Arsenal je tým spíše ofenzivnějšího ražení, v poslední době však nedokáže své soupeře přestřílet a pak bychom potřebovali, aby obrana podržela. Nemohu říct, že by v naší obraně bylo hráče, který by tzv. naznačoval soupeři „kluci, vemte to tadyma“, náš problém je někde jinde. Možná by však nebylo špatné opomenout nerozehraného Clichyho, ale koho za něj? K obrané fázi bych sem se rád vrátil, až se zaměřím na taktikun naší hry.

Záloha: Naše záloha je letos tuze sužována zraněními a naši hru to v průběhu sezony jistě poznamenalo. I tak je však záložní řada pevným centrem naší sestavy, v jejímž středu se ukrývá náš drahokam, kapitán Cesc Fabregas. Právě on je totiž letos jako správný kapitán tahoun celého týmu, který svou hrou je jasným příkladem zbytku. Ten si také otevřel slušné brankové konto, a tak je vskutku nepostradatelným článkem celku. Před začátkem sezóny byl horkou bramborou v diskuzi také post defenzivního záložníka. Někteří věřili, že postačí ke konci minulé sezóny skvěle hrající A. Song, jiní však volali, aby Arséne Wenger šáhl do klubové peněženky. Ten se však znovu nemýlil a svou důvěrou dal najevo, že Song je tím pravým. V čem už však tak často pravdu nemá, je výběr třetího záložníka. Wenger velmi často sahá po Denilsonovi, který na to prostě stále nemá. Tento hráč snad nevyniká v žádné jiné činnosti, než v přihrávce na 3 metry prudce do boku. Proto doufejme, že správným řešením je Diaby, který je momentálně opravdu ve formě..

Útok: Arséne letos vyrazil do ligy se třemi útočníky a zpočátku se toto řešení zdálo jako zlomové, tento pocit se mnou byl však pouze do té doby, co se zranil Robin van Persie. A alespoň poloviční náhradou se neukázal ani neenergický Eduardo či prťavý Arshavin, který proti mohutným stoperům nebo v soubojích šanci. Arsenal nutně potřebuje na hrot smrtícího zabijáka! Manchester má Rooneyho, Chelsea Drogbu, Liverpool Torrese.. to jsou hráči, kteří se nemýlí. To jsou hráči, před kterými se otřásají všechny obrany Premier League. Jak můžeme aspirovat na titul, když vytasíme prťavého Arshavina? Arshavin je kvalitní útočník, avšak ne ten na hrot. Ale vůbec, Arshavin tvrdil, že loňská sezóna, to byla jen demoverze. Avšak skutek utek.. Útok, to je oblast, do které bychom měli investovat peníze hodné útočníka světové extratřídy. Nebo snad bude řešením skvělé střílející Vermaelen?

Taktika: Ťuk! Ťuk! Ťuk! Míč se rychle míhá mezi hráči Arsenalu, kteří rychlou kombinací postupují k soupeřově bráně. Už jsou na velkém vápně, když se míč vrací.. a celé odznovu! Ono to bago vypadá na pohled velmi pěkně.. a neefektivně. Naše neschopnost propasírovat se do soupeřovy šestnáctky je přímo žalostná. Na lehčí soupeře to často stačí, na ty, co bojují o příčky nejvyšší, však nikoliv. Také soupeře nikdy nepřekvapíme plynulým protiútokem. Dnes na nás Chelsea jednoduše vyzrála; všichni hráči se poctivě vraceli a zahušťovali prostor před vlastní bránou. Arsenal byl pak odkázán ke stylu házená. Překonat jsme je ale nemohli ani nakopávanými centry, protože v útoku nemáme hlavičkáře, který by se popral s vysokými stopery.

Nasazení: Chcou ti hráči vůbec vyhrát titul? Nebo si jen odkopat těch pár desítek minut a pak shrábnout balík? U některých pro mě vážně otázkou. Znovu se odkáži na Wayna Rooneyho. To je chlapík, kterého vážně obdivuju. Pan fotbalista, který by na hřišti nechal duši. Utíká soupeřův hráč? Proč se s ním nevrátit třeba přes celé hřiště. Nasazení, to dělá Angličany na hřišti výjimečnými. Svou oddaností klubu, svým srdcařstvím, svou odhodlaností porvat se za výsledek do posledních minut. Kdy jsem tohle viděl u Denilsona? Nebo vyklusávajícího Arshavina?

Finance: Tohle je velmi odvážné téma, do kterého ve svém věku mohu pouze okrajově zasahovat, nemám v něm potřebné zkušenosti. Někdy mám však pocit, že Arsene je pouze ekonom, který šetří každou penny, aby obhájil naše 1. místo v soutěži „Kdo je míň zadlužený.“ Nemůžeme mu to mít za zlé, dělá to jen a jen pro dobro klubu a jednou mu za to budeme vděční, když je ale tým v úzkých, neměl by se bát šáhnout do kasy pro pár milionů. Nevolám po extrémních útratách, chci efektivní útratu ve správných místech. Do toho, Arsene!

Doufám, že jsem vás tímto článkem pouze neobral o čas života, který byste mohli strávit  lépe. Měl jsem pouze silné nutkání nějak zareagovat na současné dění okolo našeho klubu. Toto je pouze můj názor a chci, abyste to vzali v potaz. Budu rád za jakékoliv reakce, připomínky. Titul se nám vzdaluje mílovými kroky, avšak naděje umírá poslední. Proto buďme i nadále dvanáctým hráčem na hřišti.

Ooh to be a Gooner!