AGM report: Q & A

Jak jistě víte, nedávno proběhl AGM mítink. Zde Vám přináším jednu část z celého sezení, a to jsou otázky z publika a odpovědi vedení. V hlavních rolích zde vystoupili především Ivan Gazidis (IG) a Sir Chips Keswick (SCK). Před touto částí předcházely proslovy, ten od AW jste si již na našich stránkách mohli přečíst, a proto jsem jej zde opět zbytečně nezahrnoval. Snažil jsem se, jak nejlépe dovedu, ale za případné chyby v překladu (popř. nějaký ten překlep) se předem omlouvám. Příjemné čtení. 

První otázka zněla, zda by Arsenal zvažoval neposkytnutí hráčů pro MS 2022 jako protest proti probíhající krizi ve FIFA a načasování a dějišti v Kataru.

IG: Podle Gazdise by měl být primární cíl „znovu získat důvěru a víru“ v jejich správcovství. Gazidis řekl, že kluby a hráči nemají dostatečnou možnost kritizovat způsob, jakým FIFA rozhoduje a to je nutné změnit. Řekl, že klub má místo v Radě evropských klubů a měl by touto cestou zkusit něco změnit. Doslova to sice neřekl, ale vyznělo to, že by Arsenal nejednal způsobem, který byl navrhován v dané otázce.

Při obrovském přílivu peněz z vysílacích práv, je nějaká šance na zmrazení nebo snížení cen lístku a přebrání cenového modelu Bundesligy?

IG: Zaměřujeme se na zvyšování tržeb z komerčního sektoru.

Cena lístků nikdy nebyla založena výhradně na poptávce a ceny zůstaly stejné v 7 z posledních 10 let, přičemž ve zbylých třech případech šlo o zvýšení pouze o inflaci.

V roce 2006 byl 20ti % pád tržeb v den zápasu podle smluvních podmínek, nyní jsme na 97 % z těchto hodnot.

Těžké srovnávat s Německem, kde jsou stadiony financovány z veřejných zdrojů, takže daňoví poplatníci dotují lístky na fotbal. Arsenal fan fóra a supporters kluby ovlivnily lístky, přidání zápasů Young Guns a cen kategorie C, stejně jako Arsenalizace stadionu. Všechno toto byla iniciativa fanoušků a klub to převzal. Poukázal na to, že Young Guns jsou málokdy vyprodané, takže je třeba udělat ještě více k jejich propagaci.

Ivan znovu připomněl levné možnosti cestování na venkovní zápasy, zápasy, na které je náročné se dostat, včetně venkovního zápasu League Cupu proti Sheffield Wednesday.

V Premier League se stále kolektivně jedná o cenách na venkovní zápasy a nyní k tomu není co víc říct, ale jednání stále pokračují.

Posoudí klub své složení, myšleno, že jsou všichni bílí, muži a v pokročilém věku? Zváží rada jmenování bývalého hráče, který by přidal fotbalové zkušenosti?

SCK: Rada si je vědoma, že bude potřeba ji obměnit kvůli věku, což bude zváženo‚ až se posuneme vpřed‘.

Rada má značné fotbalové znalosti, Arséne je s fotbalem velmi spojený, Gazidis pracoval 21 let ve fotbale, je zde zkušený tým na vyjednávání přestupů.

Jaké jsou cíle Arséne Wengera pro tuto sezónu a co stanovila rada?

SCK: Soutěžit o trofeje na vrcholu domácí i evropské scény. Rada je napevno přesvědčena, že Wenger je pravý muž, aby to dokázal.

Použil KSE klub jako ručitele na některé půjčky, za předpokladu že ne, může rada zaručit, že se to nestane?

SCK: Arsenal je soukromá společnost, takže veškerá jeho rozhodnutí jsou dělána veřejně.

Jaké jsou plány klubu na nadcházející příliv peněz z vysílacích práv?

IG: Kolektivně zodpovídáme za to, že zajistíme, aby Premier League zůstala soutěží, kterou chtějí fanoušci po celém světě sledovat, to znamená investovat do zázemí pro fanoušky, investice do hráčů, do lepších rozhodčích. Pro Arsenal to znamená investice napříč klubem, abychom mohli být schopni konkurovat.

Bude využití Emirates Stadium rozšířeno i na ostatní akce?

IG: Klub je limitován plánovanými omezeními, požádal o licenci na pořádání více koncertů, žádost byla ale zamítnuta.

V březnu se zde odehrál zápas Brazílie vs. Chile. Ivan vtipně řekl: ‚uspořádali jsme to jen proto, abychom udrželi Alexise doma‘.

Koná se zde X Factor, koncerty, natáčení hollywoodských filmů a také svatby. Na prohlídku stadionu loni přišlo 200.000 lidí a Emirates Cup bývá nadále hodně navštěvován.

Bude klub pracovat na zlepšení bezpečnosti fanoušků Arsenalu, kteří cestují na White Hart Lane a pravidelně jsou zastrašováni?

IG: Klub se na to zaměřil a měli jsme setkání s představiteli Spurs a policie, abychom se těmto situacím v budoucnosti vyhnuli. V roce 2015 by fanoušci neměli být v situaci, kdy se bojí na zápase o svou bezpečnost.

3 otázky spojené dohromady, které se v podstatě ptají: „máme spoustu prachů, proč je neutrácíme?!“

IG: Tým byl v posledních letech posílen mnoha přestupy. Přestupy jsou důležitý, ale ne jediný způsob budování konkurenceschopného týmu.

Postoj je pod stálou kritikou, ale utrácení jen proto, že máte peníze, není zárukou kvality a ambicí. Ostatní kluby utratily spoustu peněz na hráče, kteří tolik nepřispěli a Arsenal zažil tuto situaci v některých případech také.

Je těžší najít těch posledních 5 % ke zlepšení týmu než těch předchozích 20 %, což je nyní pro klub obrovskou výzvou.

Zaváže se rada k placení příplatku London Living Wage a bude to také vyžadovat od svých dodavatelů?

IG: Všichni zaměstnanci na plný i částečný úvazek dostávají tento příplatek, pořadatelé v den zápasu dostávají 9.50 liber na hodinu, což je více, než kolik bylo nastaveno vládou. Pro třetí strany to bude přezkoumáno s novým kontraktem a klub v tom bude pokračovat.

Bude klub zkoumat jaké změny udělat, aby byla výměna lístků více flexibilní, a bude klub hodnotit politiku rozdělení lístků na pohárová finále?

IG: Do současného systému byla provedena výrazná investice, tento systém je nejlepší a nejúspěšnější na světě.

Projde, nicméně, kompletní přestavbou, v roce 2016 bude přístupný jako aplikace na tabletech i chytrých telefonech.

Zhodnocení přerozdělování lístků na finále poháru probíhá. Nepřetržitě tlačíme na FA, aby zvýšila počet dostupných lístků pro fanoušky soutěžících klubů, a s nadějí úspěchu doufáme, že tento problém budeme muset letos řešit znovu!

Web Arsenalu uvedl jako nejdražší lístek za 97 liber, ale některé lístky na výměně jsou za 126 liber. Proč klub neuvedl na stránkách tuto cenu?

IG: Nebylo to uveřejněno, protože to nejsou všeobecně přístupné lístky za tuto cenu, jsou to lístky, které mají lidé s permanentkami. Z toho důvodu se občas na výměnu objeví lístky, které nabízí tito permanentkáři.

Proč není Theo Walcott postaven více vpředu přitom, když se tým brání při standardních situacích?

IG: Máme nejlepší obranu v lize v této chvíli. Arséne vás slyšel a udělá si poznámku. (smích)

Jak vážně bere klub kapitánskou pásku, když poslední dva kapitáni nebyli ani první volbou na svůj post?

SCW: Jsme šťastní s prací, kterou ‚Michael‘ (opravdu to řekl) Arteta a Per Mertesacker odvádí jako kapitáni.

Pivo na Emirates je opravdu hnusné, zařídíte nějakou lepší kořalku?

IG: Konečně seriózní otázka! Možnosti pohoštění jsou pod stálým dohledem a vaše zpětná vazba je nápomocná.

Co si klub myslí o návrhu ohledně povinné kvóty anglických hráčů v týmu?

IG: Chceme více anglických hráčů, ale kvóty nejsou způsob, jakým dosáhnout úspěchu. Chránit je před soutěživostí z nich neudělá lepší hráče, několik studií to potvrzuje. Lepší cestou je investovat do zázemí a tréninku. Anglický národní tým nebyl o nic více úspěšný, když bylo v zemi jen pár zahraničních hráčů.

Vrátíme se ke starému klubovému znaku? A jaká je reakce klubu na to, že Spurs budou hostit na svém novém stadionu zápasy NFL?

IG: Současný znak vyhovuje svému účelu, nezmění se v dohledné budoucnosti, chceme se dívat vpřed, ne zpátky.

NFL není cesta, kterou se klub bude zabývat, na stadionu by se to stejně nemohlo uskutečnit a ještě by to znehodnotilo hrací povrch. Arsenal radši bude rozvíjet svůj způsob využití stadionu, než jej s někým sdílet.

Bude klub ukazovat na stadionu kolem nastaveného času výsledky?

IG: Je to na monitorech, ale neukazujeme to na velkých obrazovkách, abychom nerušili hráče v kritickém momentu zápasu.

Co klub potřebuje k tomu, aby vyhrál Premier League?

SCK: Je těžké na to odpovědět, abych nebyl povýšenecký, získat více bodů než ostatní týmy!

AW: (více diplomaticky) Potřebujeme dobré zdraví, vyhrávat velké domácí zápasy, pokusit se aspoň neprohrát ty velké venkovní a najít způsob, jak vyhrát 1-0, když to vypadá, že zápas skončí 0-0.

V tuto chvíli Sir Chips slíbil, že “trochu“ rozvede poplatek 3 miliony liber pro KSE. Řekl, že pokud řídíte společnost, tak nejlepší rada, je rychlá rada od lidí, kteří vědí o daném problému více než vy. Já jsem zodpovědný za finanční řízení klubu a ujišťuji, že tyto peníze byly dobře utracené a dostali jsme nejlepší radu, nejrychleji jak jen to bylo možné. Přítomní byli netrpěliví, stále neuspokojení odpovědí. Sir Chips nabídl, aby si diváci prohlédli účty a trofeje před nimi, aby rozšifrovali hodnotu této investice.

Snažil se pokračovat, ale někdo z diváků vykřikl, zda jsou služby předmětem psané dohody. „Není zde žádná psaná dohoda, ale dostali jsme správné rady.“ Dav byl stále naježený, ale Sir Chips se ale posunul dál a mítink pokračoval.

Změnil klub politiku ohledně léčby hráčů v posledních několika letech?

AW: Riziko zranění je součásti hry, Barcelona ztratila Messiho na dva měsíce a můžete vidět, jaké jim to způsobilo problémy.

Snažili jsme se zlepšit naši práci okolo svalových zranění, tyto může klub lépe kontrolovat.

Co dělá klub s tím, že jsou lístky prodávány na černém trhu? A překontroluje klub současnou politiku rozdělování away lístků?

IG:  Stále se objednává více, než je nabízeno.

Je těžké odebrat lístky na venkovní zápasy od loajálních fanoušků, kteří si je kupují po mnoho let, abychom je mohli dát někomu jinému, ale bude to přezkoumáno.

Ivan řekl, že FIFA potřebuje být více reprezentativní, nepotřebuje rada Arsenalu udělat to samé?

SCK: Členové rady věří, že jsou reprezentativní po celou dobu.

IG: Klub rozumí potřebě být více reprezentativní na úrovni rady. Jsme hrdí, že jsme získali ocenění rovnocenných pravidel od Kick It Out, je to záležitost, kterou bereme vážně.

Když už se snažil Sir Chips mítink pomalu ukončit, ozval se z publika výkřik: „Můžeme slyšet pár slov od pana Kroenkeho, prosím?“ Na tu odpověděl pan Keswick „Ne.“

Pak už následovalo jen pár zdvořilostních frází a celé sezení se tímto ukončilo.

/arseblog.com/

 

Komentáře

 1. peters951 (karma: 0) #1

  Som trochu prekvapeny, ze sa na tychto strankach v podstate ani nerozoberaa problematika KSE.
  Zo zahranicnych stranok citam hlavne Arseblog a aj ich pocuvam ich nahravky a dokonca to tam aj rozoberali, ale zrovna tomuto som moc nerozumel, tak ak niekto vie viac, kludne napiste.
  Malo by tam ist v podstate o to, ze Arsenal zaplatil spolocnosti KSE 3 miliony libier za pomoc v rozhodovani, alebo nieco take, ale tuto spolocnost vlastni Stan Kroenke a su tu obavy, ze vzore ManU si aj nas vlastnik chce ulievat penize takto mimo pre seba. Vyjadrenia na AGM to fanusikom moc nevyvratili, ale ani nepodporili.
  Takto nejako som to pochopil ja 🙂

 2. mc1897 (karma: 0) #1

  [quote name=“peters951″]Som trochu prekvapeny, ze sa na tychto strankach v podstate ani nerozoberaa problematika KSE.
  Zo zahranicnych stranok citam hlavne Arseblog a aj ich pocuvam ich nahravky a dokonca to tam aj rozoberali, ale zrovna tomuto som moc nerozumel, tak ak niekto vie viac, kludne napiste.
  Malo by tam ist v podstate o to, ze Arsenal zaplatil spolocnosti KSE 3 miliony libier za pomoc v rozhodovani, alebo nieco take, ale tuto spolocnost vlastni Stan Kroenke a su tu obavy, ze vzore ManU si aj nas vlastnik chce ulievat penize takto mimo pre seba. Vyjadrenia na AGM to fanusikom moc nevyvratili, ale ani nepodporili.
  Takto nejako som to pochopil ja :-)[/quote]
  ja sa skor cudujem, ze sa toto rozobera.
  taketo nieco sa robi (a bude robit) vsade kde su dane a sukromni investori.

 3. Ludvajz (karma: 0) #1

  [quote name=“peters951″]Som trochu prekvapeny, ze sa na tychto strankach v podstate ani nerozoberaa problematika KSE.
  Zo zahranicnych stranok citam hlavne Arseblog a aj ich pocuvam ich nahravky a dokonca to tam aj rozoberali, ale zrovna tomuto som moc nerozumel, tak ak niekto vie viac, kludne napiste.
  Malo by tam ist v podstate o to, ze Arsenal zaplatil spolocnosti KSE 3 miliony libier za pomoc v rozhodovani, alebo nieco take, ale tuto spolocnost vlastni Stan Kroenke a su tu obavy, ze vzore ManU si aj nas vlastnik chce ulievat penize takto mimo pre seba. Vyjadrenia na AGM to fanusikom moc nevyvratili, ale ani nepodporili.
  Takto nejako som to pochopil ja :-)[/quote]

  dokud je Arsenal v cernych cislech a muzeme volne nakupovat, tak je mi to i uplne jedno

 4. msturm (karma: 0) #1

  KSE napriklad muze platit cestovni a ostatni naklady Kronkeho a tak je logicke, ze Arsenalu neco preuctuje. Je to bezne u holdingovych struktur. Nebude preci nekdo otravovat sefa, aby on resil pro koho zrovna leti, kvuli kteremu klubu spi zrovna v Parizi apod. Proste se naklady schovaji do nejakeho pausalu.. Zadnou vedu bych v tom nehledal. 3 mio jsou v rozpoctu fakt minoritni

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.