V minulosti jsem také končil v klubu a choval se profesionálně. Uvidíme, jestli ponecháme hru na tři obránce, promluvil Wenger před finále FA Cupu

V sobotu od 18:30 se odehraje finále FA Cupu mezi Arsenalem a Chelsea. Severolondýnský klub v případě vítězství získá 13. titul z této soutěže v historii, čímž by se dostal před Manchester United. Zároveň se trenér Gunners Arséne Wenger může stát vůbec nejúspěšnějším mužem na lavičce, vyhrál by totiž sedmý titul! Tím by se odpoutal od George Ramsaye (s Aston Villou trofeje v letech 1887, 1895, 1897, 1905, 1913, 1920). Francouz před zápasem odpovídal:

na to, že je Alexis spojovaný s Manchesterem City a jestli se připravuje na ztrátu hráčů…

Ne, ne. Na konci sezóny nikomu nekončí smlouva, takže to bude naprosto naše rozhodnutí. I z tohoto důvodu se domnívám, že my s klubem máme během léta velkou práci, protože chceme udržet hráče jako je Alexis a ukončit všechny spekulace ohledně toho, co by se mohlo stát..

Chtěl bych pouze připomenout, že jeho smlouva končí v roce 2018.

Sir Alex respektuje, co jsem ve fotbale udělal.

na to, jestli Alexis nastoupí a co myslel tím, když říkal, že by měl nechat jeho kontrakt doběhnout…

Pouze jsem vysvětlil, jak se profesionální osoba chová. Pokud bude mít zítra chirurg v poslední den své práce operaci, stále po něm budete chtít, aby svoji práci odvedl dobře. Neočekáváte, že to odvede na půl plynu, protože je to jeho poslední den v práci. Přesně to znamená profesionalismus, vykonávat svoji práci do chvíle, než vám vyprší smlouva.

na to, jestli se přirovnání vztahuje k jeho poslednímu dni nebo poslednímu dni někoho ze soupisky…

Myslím, že smlouvy jsem ukončil již dříve a pokaždé se choval přesně tak.

na Alexise…

Alexis není u konce svého kontraktu. Chtěl bych pouze připomenout, že jeho smlouva končí v roce 2018. Je to kompletně odlišná situace.

na komplimenty od Sira Alexe k jeho osobě…

Je to vřelé, protože zná obtížnosti této práce. Možná se jedná o nejlepšího manažera, který kdy pracoval v Anglii. Měli jsme několik velkých rivalit, ale tyto časy už skončily a myslím si, že máme k sobě velký respekt. Mám k němu velký respekt a myslím si, že on také respektuje, co jsem ve fotbale udělal.

na to, zda si myslí, že by mohl vyrovnat Sira Alexe, který v jednom klubu vydržel 26 let…

Ne! Ne, nemyslím si, že ho v tomto ohledu vyrovnám. Vedl si extrémně dobře a co za těch 26 let udělal, je absolutně výjimečné, protože když se podíváte, co se děje v této hře, tak v průměru vydrží manažer na lavičce 18 měsíců. Naše celková doba u klubů je docela neobvyklá.

na to, jestli vidí sebe, že Arsenal povede dvaadvacet nebo třiadvacet let…

Navádíte mě tam dobře…Nemůžu vám na tuto otázku nyní odpovědět.

na to, jestli je tu šance, že by to mohl být jeho poslední zápas…

Nebude to můj poslední zápas každopádně, protože ve fotbale zůstanu a nezáleží na tom, co se stane.

na to, jestli je to jeho poslední zápas na lavičce Arsenalu…

Netuším.

V minulosti byly v klubu omezené finanční možnosti, byli jsme nuceni prodávat nejlepší hráče.

na to, jestli by vítězství v FA Cupu ve Wembley bylo „krásné rozloučení“ a jestli má podobné myšlenky…

Ne. Chci vyhrát následující utkání. Miluji vyhrávat a chci pro svůj klub to dobré. Chci vyhrát pohár pro svůj klub a to je přesně ta záležitost, o kterou se zajímám. Není to o mně. Je to o zisku trofeje a odevzdání absolutně všeho, abychom toho dosáhli.

na to, jestli výsledek finále rozhodne o jeho budoucnosti…

Ne.

na to, proč ne…

Proč? Vrátím vám otázku. Proč ano?

na to, jestli by mu výhra dala pevnější pozici…

Nestarám se o sebe, starám se o to, abychom v sobotu vyhráli. Když jdete do utkání, tak ve finále poháru přijímáte výzvu. Chcete pouze vyhrát. Poslední věc, o kterou se v takovém utkání zajímám, jsem já osobně.

na to, jestli je klub schopný finančně konkurovat na top úrovni týmům v Premier League a v evropském fotbale…

Fotbal není pouze o penězích. Je to důležitá součást, ale není vše o penězích. Nacházíme se v mnohem lepší pozici. Tento klub jsem vedl roky s velmi limitovanými zdroji, když jsme pokaždé museli prodávat naše nejlepší hráče. Dnes je klub v mnohem silnější pozici. Některé kluby jsou ve finančně silnější pozici než my. Domnívám se však, že jsme v dost silné pozici a že máme dostatečně silné základy týmu, abychom soutěžili na top úrovni.

na to, jestli je pro miliardáře dobré se zapojit a chtít investovat…

V tento moment pochopte, že zbývají tři dny (tisková konference ve středu pozn. překl.) do finále FA Cupu. Nejsem příliš v rozpoložení o tom mluvit. Soustředím se na finále poháru.

na to, jestli se dokáže vypořádat se ztrátou Koscielnyho, Gabriela a možná Mustafiho…

Pouze to ukazuje, jak fotbal dokáže být nepředvídatelný. Hráli jsme doma, chtěli být na útočné vlně a v ten den jsme ztratili dva stopery. Je to absolutně neuvěřitelné a nepředvídatelné. Byli jsme zasaženi tvrdě do pozice, ve které potřebujeme být v sobotu silní. Budeme muset najít řešení a doufat, že najdu kvalitní varianty. Musím se rozhodnout do soboty, zda ponechám hru na tři obránce, nebo ne – v tréninku to otestujeme a uvidíme.

na to, zda skutečnost, že tým nebude velkým favoritem, může hrát nějakou roli…

Roli by to příliš hrát nemělo. Tlak byl samozřejmě proti Hullu (2014) a Aston Ville (2015) velmi vysoký, speciálně pak proti Hullu, protože předtím jsme nevyhráli trofej nějakou dobu. Tentokrát favorité nejsme, je to celkem vyrovnané, lehce navrch má možná Chelsea. Bude to trochu podobné jako v semifinále proti Manchesteru City.

na to, že by se mohl stát nejúspěšnějším manažerem v historii FA Cupu…

Jak jsem již řekl, chci pouze vyhrát pohár, protože si myslím, že tým na sportovním poli odčinil situaci velmi dobře. Může to být možnost dobrého korunování toho, co jsme udělali v posledních dvou měsících. Tým do toho dal velmi mnoho, takže si myslím, že skutečně něco chtějí vyhrát. Pokud budu mít z toho taky nějaký benefit, bude to dobré, ale není to můj hlavní problém.

na to, že kdyby překonal rekord, tak by mohl vydržet dlouho…

Možná, to netuším. Je těžké předpovídat, co se stane v téhle hře. Mluvili jsme o tom, že v jednom zápase jsme ztratili hned dva stopery. Je velmi obtížné předpovědět, kam se fotbal ubere, co se stane v následujících dvaceti letech. Možná se na lavičce objeví robot, který bude o všem rozhodovat a počítače budou přesně analyzovat, co se přesně děje během vašeho zápasu. Na lavičce možná už ani nebudou lidé.

na to, jestli bude masivní rozdíl v tom, jestli tým finále vyhraje, nebo prohraje…

Přesně to je část, která to dělá všechno vzrušující. Když jdete do soutěže, tak musíte přijmout, že můžete vyhrát, prohrát nebo remizovat. To dělá z fotbalu skvělý sport, z tohoto důvodu ho lidé následují, protože intenzita emocí je v tom zahrnutá rovněž.