Andrej Aršavin: Nejsem nejlepší

Ruský Sport-express zveřejnil rozhovor s Andrejem Aaršavinem po jeho prvním vystoupení na Emirates stadium.

Měl jste trému před zápasem?

V podstatě ne. Cítil jsem se jako obvykle. Něco jiného to bylo v samotném průběhu hry. Někde v podvědomí jsem nechtěl riskovat.

Lišil se nějak předzápasový program od přípravy, na jakou jste zvyklý?

Kromě drobností jsem nezaznamenal nějaké změny. Poobědvali jsme, proběhla porada, jeli jsme na stadion. Tak to chodí ve většině mužstev a ani Arsenal, ani Zenit nejsou výjimkami.

A co předzápasové zvyky a rituály?

Tak ty jsem musel omezit. Ale mohl jsem možnost vyběhnout na trávník před zápasem, což jsem dosud dělal vždycky.

Jaké jsou první dojmy z anglického fotbalu?

Normální. Vše je, jak jsem předpokládal, všechno probíhá velmi rychle. Nejde o tempo hry, ale o drzost v osobních soubojích. Není vůbec čas přemýšlet, jak situaci řešit, je třeba se rozhodovat okamžitě. Možná moje postřehy jsou dány tím, že jsem dlouho nehrál, možná, že si potřebuji jen zvyknout, ale zatím nebylo jednoduché všechno stíhat.

V prvním poločase jste si nevedl špatně. Která ze dvou střel na Fulapa byla nebezpečnější?

Samozřejmě, že ta druhá. První letěla mimo branku. Ta druhá nebyla pro brankáře jednoduchá, dokázal ji vyrazit. Divíme, kde se vzal takový brankář? Někdo po zápase říkal, že to byl nejlepší zápas Fulapovy kariéry. Nevím, ale jestli by si takto vedl v každém utkání, Sunderland by určitě hrál Ligu mistrů.

Tak soudíte na základě vlastní střely?

Nejen. Vysílali jsme na jeho branku jeden míč za druhým, vytvářeli si daleko nebezpečnější situace, ale Fulap všechno chytil.

Je mužstvo rozčarováno z další remízy?

Přirozeně. Musíme se dostat do Ligy mistrů, ale dva hlavní konkurenti – Aston Villa a Chelsea hráli v tomto kole spolu. Jeden z nich ztrácel body a toho jsme měli využít. Ale nestalo se tak.

Koho z této dvojice považujete za hlavního soupeře?

Po vítězství Chelsea to je určitě Aston Villa. Ale ještě před sobotním zápasem jsem byl přesvědčen, že Chelsea Villans přeskočí. Myslím, že i Liverpool skončí za Chelsea.

To říkáte kvůli tomu, že v čele Chelsea nyní stojí Hiddink?

Také proto. Navíc londýnský tým má velmi silnou sestavu.

Vraťme se k vaší hře. Jak hodnotíte fyzickou připravenost?

Je těžké dělat závěry na základě jednoho utkání, tím spíš, že úvodní zápas vždy s sebou přináší emoce. Šedesát minut bylo všechno v pořádku a pak, těžko říct.

Nedivil jste se, že vás vystřídali?

Nejspíš to bylo správné. Moje pozice na hřišti předpokládala velký objem práce. Dokud jsem byl čerstvý, stíhal jsem všechno, co jsem měl, ale v momentu střídání sem už byl opravdu unavený. Hrál jsem přece první zápas v sezóně. V každém dalším už to bude lehčí.

To, že na počátku druhého poločasu vás bylo méně vidět, souviselo s únavou?

Těžko se mi mluví o důvodech. Snažil jsem se hrát tak, jako prvních 45 minut, ale nedostal jsem se do žádné zajímavější situace. Možná proto máte ten dojem.

Jak jste si rozuměl se spoluhráči?

Snažím si na ně zvykat a oni na mě. Ale k tomu je třeba čas a další zápasy. V mužstvu jsou zaběhnuté vztahy, do nichž musím zapadnout.

Co řeknete o soupeři?

Sunderland – velmi houževnatý soupeř, jehož hlavním úkolem bylo nedostat gól. Nebylo jednoduché s nimi hrát, všechno jsou to rychlí a ostří fotbalisté, byli zalezlí na své polovině. Museli jsme si dávat pozor, každá chyba znamenala nebezpečný protiútok.

Nezdálo se, že se zápas odehrával v rychlém tempu.

A opět nemluvím o tempu utkání. Přechod z obrany do útoku bychom možná měli mít rychlejší. Jde ale především o osobní souboje, o situace, kdy dostaneš balón a máš před sebou soupeře. Všechno probíhá rychle, ostře, tvrdě.

Roman Pavljučenko po svých prvních zkušenostech s anglickou Premiér-league mluvil, že člověk nemá čas se ani ohlédnout. Jakmile začne přemýšlet, okamžitě přijde o míč i s nohama.

Mám stejné poznatky. Myslím, abych si zvykl na takový fotbal, potřebuji větší herní praxi.

Co říkáte atmosféře na Emirates Stadium?

Kvůli ní jsem chtěl do Anglie. Každý hráč rád hraje před zaplněným stadionem s kapacitou šedesát tisíc diváků a s minimální návštěvností 55 tisíc.


Podle vaší nálady ale nejste úplně spokojen se svým prvním vystoupením?


Víte, kdybych nehrál a zvítězili jsme, byl bych spokojen stoprocentně. Remíz není nejlepší výsledek.

Přesto vás BBC označila za nejlepšího hráče zápasu. Také CMI vás společně s Fulapem považuje za nejlepší.

Nesouhlasím s nimi. Za nejlepší považuji Robina van Persie a Gallase. Gallas je obdivuhodný obránce. Nikdy jsem si nemyslel, že je tak silný.

A co říkal na zápas Arsen Wenger?

Nic zvláštního, ale bylo cítit, že on i hráči jsou zklamáni výsledkem.

Na úterním tréninku jste si něco říkali?

Pár slov jsme prohodili, ale nedělali jsme žádné analýzy. Trénink měl rehabilitační charakter.

Už jste četl ohlasy v tisku?

Jen několik. Viděl jsem svoje fotky, ale ty se tam objevily nikoli kvůli hře, ale kvůli tomu, že šlo o debut. V článcích o Chelsea se také všude objevuje Hiddink, ale jeho debut byl vítězný.

Lze dělat nějaké závěry po prvním utkání?

Zatím ne. Že to bude velmi zajímavé, jsem věděl, když jsem sem jel. Všechno ostatní přijde, jen co si zvyknu.

Uvidíme vás v zápase proti Fulhamu?


Ano, proti AS Řím v Lize mistrů hrát nemůžu. Tato liga mě mine. Je třeba udělat vše proto, aby mě neminul její příští ročník

/ Sport – express/