Anglie potřebuje více Wilsherů

„Šance Anglie uspět na velkých turnajích vzrostou, pokud bude produkovat více hráčů jako Jack Wilshere, kteří nepanikaří pod tlakem“, prohlásil Sir Trevor Brooking, ředitel FA pro rozvoj (orig.director for football development).

“Máme jen jednoho Jacka,” pronesl. “Měli bychom jich mít více.”

Reprezentace do 21 let vedená Stuartem Pearcem na ME velmi postrádá klid a jistotu v záloze poté, co nebyl nominován Jack Wilshere na základě požadavku AFC s odůvodněním, že je vyčerpán.

“Jack dokázal vytvořit rozdíl ve všech týmech reprezentace, ve kterých hrál – U-19, U-21 i v A-týmu, protože ztělesňuje přesně to, o čem dále mluvíme”, uvedl Sir Trevor, který zároveň doplnil, že Stuart Pearce odsouhlasil podmínky kontraktu na další dva roky a povede reprezentační tým Velké Británie pro OH.

“Kreativita a přesnost je něco, co nám chybí v útočné části hry ve všech věkových kategoriích. Toto musíme změnit v akademiích. Naučme to hráče ve věku 12-13 let. Příliš brzy hledíme pouze na bezpečnou přihrávku, potřebujeme na hřišti 10 hráčů, kteří jsou schopní hrát s míčem. V tomto jsme za většími týmy jako Španělsko pozadu.”

Anglie sice v sobotu remizovala se Španělskem, ale ve středu pole se nikdo nedokázal vyrovnat úrovni hráčů jako Thiago Alcantara, Javi Martinez a Ander Herrera. Španělský systém rozvoje mladých hráčů se více zaměřuje na rozvoj technických dovedností místo na vytváření tlaku na výsledky.

“Toto je něco, co musíme učit děti mnohem dříve, dát jim odvahu dělat chyby v zápasech,” doplnil Brooking.”Není důležité, že prohrají pět zápasů v řadě, ale to, že hrají svůj styl hry.”

Kluby debatovaly možnost investic do systému EPP (Elite Players Performance Plan) zaměřeného na rozvoj fotbalové techniky u mladých hráčů. Brooking k tomu doplňuje: ”Máme plán, chybí nám pouze finance. EPP je klíčem k úspěchu. Nějakým způsobem musíme zdroje získat. Je to dlouhodobý problém, který vyžaduje dlouhodobé investice. Stejnou cestou se vydalo Německo před 10 lety.”

Anglie selhala v hledání záložníka, který by dokázal rozehrávat s přesností excelentního Martineze. Wilshere je příliš útočný, Owen Hargreaves příliš často zraněný a Scott Parker na špatné straně třicítky. Jack Rodwell na svoji šanci teprve čeká a Michael Mancienne se zřejmě trvale usadil na pozici obránce.

Právě kapitán reprezentace U-21 promluvil o “obrovské inspiraci”, kterou čerpá od “velkého vůdce” Johna Terryho. Mancienne dodal, že mít kapitánskou pásku bylo velkou zodpovědností a rád by si ji udržel.

 

/Telegraph/