Takže země naší nejoblíbenější ligy, našeho milovaného týmu se nepoměří s ostatními národy v Rakousku a Švýcarsku v příštím roce. Každý, kdo trochu sleduje anglická média, mohl v poslední době nabýt dojmu, že jedním z největších viníků je Arsenal a zejména pak Arséne Wenger, který přitáhl na sever Londýna mraky cizinců a ani jednoho angličana. Bullshit!
Za neúspěchy reprezentace prý může vysoký počet cizinců v Premierleague, mladí angličané pak nedostávají tolik příležitostí kolik by potřebovali. Polívčičku na toto téma si přihřál kdekdo, Ferguson, Mourinho, Gerrard, Coppel a desítky dalších. Těžko říct, jak moc nad svými výroky přemýšleli. Ferguson se svým názorem přišel hned po nevyhraném zápase na Ashburton Grove a osobně si myslím, že se si spíše nemohl odpustit rýpnutí do Wengera. Stačí se podívat kolik angličanů nakoupil Manchester Utd. za posledních pár let. Mourinho – ten akorát zatím nezkousl, že už není na předních stránkách Sunu a Daily Mirror, takže blábolí ještě větší nesmysly než před rokem. Gerrard? Taky jste měli pocit, že před zápasem Izraele s Ruskem potřebuje dopředu "omluvu" proč to tentokrát nevyšlo? A co mu na to řekli asi tak spoluhráči z Liverpoolu? Coppel, ten byl jasný hned, dopředu nám sdělil, proč Reading Arsenal neporazí.
Osobně vnímám volání po limitu cizinců, které není záležitostí jen posledních dvou týdnů, ve dvou rovinách:
1. Určité části fanoušků, přijde ostrovní fotbal v posledních letech málo ostrovní, mají pocit, že přišel s invazí cizinců o část své tradice. Upřímně se přiznám, že tomuto postoji rozumím a dokonce ho částečně sdílím. I když si myslím, že na vině není zdaleka jen počet cizinců a tradice se dá udržet i jinými způsoby než jsou kvóty.
2. Počty cizáků mohou za úzký kádr angličanů použitelný na této úrovni a tím i neúzpěchy reprezentace. Osobně to považuji za nesmysl a svůj postoj částečně vysvětluji níže, stejně jako důvody, proč si myslím, že zavedení kvót je nesmyslné a že k němu nedojde.
a) Mezi roky 1966 – 1996 v Anglii hrálo cizinců minimum. Můžete mi jmenovat nějaký veliký úspěch v tomto období? Špičkových anglických hráčů z těch let vám vysypu mraky: Alan Ball, Gordon Banks, Kevin Keegan, Peter Shilton, Glen Hoddle, Bryan Robson, Ray Clemence, Garry Lineker, Trevor Francis, Peter Beardsley, Terry Butcher, Paul Ince, Paul Gascoine, David Platt, Chris Waddle, Teddy Sheringham, David Seaman, Ian Wright, Tony Adams… Počet jejich trofejí je žalostný. Vítězství na Euru nebo MS = 0, druhá místa = 0, třetí místo = 1 (Euro 1968). Dvakrát semifinále (MS 1990 a Euro 1996). Toť pro kolébku fotbalu za 30 let vše. Trochu mám nutkání to srovnat s Československem / Českem za stejné období.
b) Rooney, Neville, Beckham, Terry, Owen, Gerrard, Cole, Lampard, Hargreaves, Cunt, Campbell, Ferdinand, Robinson :-)) … ať mi nikdo netvrdí, že toto jsou hráči, kteří si mohou dovolit nepostoupit na Euro. Není spíše problém v tom, že zatímco Chorvati, kteří měli postup na Euro jistý, hráli s nasazením tolik známým z Premierleague, tak v anglickém dresu se to dalo říct tak o Beckhamovi a Crouchovi?
c) Pokud ke kvótám opravdu dojde, tak nastane následující situace. Bohaté kluby (Arsenal, Chelski, ManU a Pool) skoupí za těžké prachy (ceny za anglány budou ještě mnohem vyšší než teď) veškerou anglickou kvalitu a doplní je evropskou špičkou. Ostatní budou muset kvóty dodržovat taky, takže ve svých klubech budou mít domácí průměr a podprůměr. Doplnit je kvalitou ze zahraničí bude mnohem těžší, protože kvalita, chce hrát zase s kvalitou. Dojde tedy k tomu, že nůžky mezi Top4 a zbytkem se ještě více rozevřou. Ani to ale nezaručí větší kvalitu reprezentace, protože ubude náročných zápasů v Premierleague a celkově její kvalita klesne.
d) Jsem přesvědčen, že kvóty tvrdě narazí u EU. Koneckonců, fotbalisté jsou zaměstnanci jako každý jiný, možná ještě v trochu více nevolnickém postavení (ale za ty prachy…), takže i pro ně platí, pokud mají profesionální smlouvu, pravidla EU. Například to o volném pohybu pracovních sil. Ale i kdyby se FA, UEFA podařilo vyjednat výjimku, koneckonců jak sami dobře víme legislativa Unie jich je plná, tak pořád zde zůstane armáda Irů, Skotů a Welšanů, kteří mají sice britské občanství, ale anglické reprezentaci pomáhají asi jako Robinson, James a Carson dohromady. Představte si kvótu na počet Čechů a Moraváků na soupisce Baníku.
e) Je potřeba vidět, že fotbal je dneska obrovský obchod. Ne, že by se mi to dvakrát líbilo, ale je potřeba vidět realitu takovou, jaká je. A sponzoři za své peníze chtějí kvalitu, výsledky a diváky. Kvalita s příchodem cizinců do Premierleague rozhodně stoupla a učinit krok zpět, což kvóty podle mne jsou, se rozhodně nebude líbit ani těmto mecenášům. Cizinci totiž mimo jiné způsobili i obrovskou popularitu ostrovního fotbalu za mořem a oceánem a ty zástupy fans ManU, AFC, Poolu samozřejmě tvoří obrovský potenciál jejich zákazníků. Mimo jiné i pro klubové fanshopy, že jo Princezno?
f) Jak to, že se ti mladí, perspektivní a drazí angličtí hráči nedokážou prosadit mezi zahraniční konkurencí? Čest výjimkám. Možná to bude právě ta jejich cena, která z nich dělá automaticky hvězdy a oni se tak většinou chovají. Ve spojení s anglickými médii smrtící kombinace. Dát více fotbalu a méně se ukazovat před foťáky a kamerami, na diskotékách a v barech, možná by dneska v AFC hráli Bentley a Pennant. Jistě i ManU a Liverpool mají ve svých akademiích spoustu talentů, které by se mohly uplatnit v prvních týmech. Proč tam nejsou?
g) Nemělo by se vlastně začít u trenérů? Vždyť to jsou přece ti zahraniční, kteří zanášejí na ostrovy kontinentální návyky.
h) Kluby nejsou nějakou líhní reprezentace. Když to přeženu, tak to jsou firmy, které mají svůj byznys, své zájmy a ty jsou dost odlišné od národních týmů. Pokud chce FA do tohoto byznysu vstoupit, tak ať za každý start hráče v reprezentaci zaplatí jeho mateřskému klubu £ 1M. Týmy se pak budou předhánět, kdo dodá více reprošů.
Kvóty by ostrovnímu fotbalu rozhodně uškodily. Pokud chtějí zodpovědní lidé v FA začít řešit nedostatek kvalitních reprezentantů (Je jich opravdu nedostatek? Chorvatsko nebo Česko vybírají z desetinové resp. pětinové populace.), měli by se spíše zaměřit na mládež. Přiznám se, že neznám přesně podmínky v akademiích po celé Anglii ani jejich pravidla. Ale proč by Wengerův systém výchovy mladých hráčů nemohl fungovat v celoanglickém měřítku?
Končím, třeba to ještě probereme v komentářích. Příště zase více Arsenalu.
A úplně nakonec: s celým reprezentačním cirkusem jděte klidně do prdele! Ano, je to občas obstojná náhražka zábavy zvané klubový fotbal, ale za zraněného Hleba, Flamstra, Persieho a ospalého Gilberta mi to fakt nestojí.
Tak, teď ještě nezapomenout natipovat a hurá, začíná víkend, fotbal je zpět a Mikuláš za dveřmi.
Hans