AntiScum Blog – Part Twenty two

Docela mě zaujala situace kolem Samira Nasriho, tak využiju pro tuto příležitost AS Blog.

Samir Nasri je u mnoha fanoušků i odborníků považován za jeden z největších talentů Francie poslední doby, na kterých by zanedlouho měl stát úspěch reprezentace. Když přišel do Arsenalu, jednalo se o docela velkou událost, i já jsem z tohoto přestupu měl radost, zaprvé přišel aspoň někdo za Hleba, navíc v Marseille skutečně ukazoval vysokou kvalitu díky střele, vynikající technice, fotbalovému myšlení…především jsem ale za těch pár zápasů za Marseille zpozoroval jeho skvělou schopnost diktovat prakticky celé mužstvo Marseille, vzít to zkrátka ve středu hřiště na sebe a něco vymyslet. To podle mě taky byla jeho největší přednost za jeho franouzského působení.

A právě u poslední věty bych se chtěl zastavit. Nasri diktoval, Nasri kouzlil, přihrával, dával góly(nutno podotknout, že hezké). A tady je to velké „ale“. Všechno tohle se totiž dělo z pozice středového záložníka. V Arsenalu je, až na pár zápasů při zranění Cesca a akutní potřebě rozhýbat zálohu, jeho pozice jiná. Jeho hra na levém kraji zálohy je pro mě přinejmenším rozčarováním. Na druhou stranu ne zas takové. Nasri se na této pozici několikrát představil i při propadáku Francie na ME 2008. Už tam ukazoval, že mu pozice levého záložníka tolik nesedí, tehdy jsem si této věci všiml tak nějak poprvé. Jeho přednosti, tedy umění strhnout tým k rychlému přechodu, dostání se do dobré střelecké pozice a následně vystřelit, ty zůstaly z velké části na levém kraji zálohy opravdu nevyužity. Napravo nějaké zápasy odehrál, a musím říct, že tam mi přišel takový volnější, více rotoval, což je, pokud si vybavíte zálohu 7,16,4,13, momentálně nejspíš naším největším klíčem k úspěchu.

Ke konci sezóny bylo vidět, že i sám AW nejspíš vycítil, že Nasri nedává týmu na kraji zálohy tolik, jak se od něj a jeho schopností očekávalo, a tak začal Nasriho zkoušet jinde. Zčásti tam jistě hraje i roli příchod AA23. Ten momentálně někoho před sebe těžko pustí a AW byl vždy takový typ člověka, že než nechat hráče sedět, raději pro něj bude hledat místo jinde. Tady zase ale nutno podotknout, že Nasri dle mého nikdy nebude moct hrát pozici za Cescem. Tackling na to má nedostačující, dopředu to tak nějak nefunguje, především proto, že sám zatím neví, co má hrát, co si na té pozici může dovolit, kam vyběhnout a kam ne.

Tady je zase důležité říct si, že už opravdu není čas zkoušet, zkoušeli jsme předchozí tři sezóny, nyní je potřeba zabrat a já jsem moc zvědavý, jak se pozice kolem Nasriho bude dále vyvíjet. Je pravda, že je použitelný kdekoliv, to ale paradoxně takto mladým hráčům příliš nepomáhá. Nasri by dle mého potřeboval už svou pozici v Arsenalu ustálit, sehrát se s obráncem za sebou, dopilovat souhru se zbytkem zálohy a konečně ze sebe vymáčknout to nejlepší, protože pro mě je, i přes pár gólů a dobrých oživení jeho posunem do středu hřiště při nepříznivých stavech, prozatím lehkým zklamáním, především na levé záloze. GL Samir, GL AW.

See ya