Aršavin: Nechápu jak jsem v 90 minutě předběhl Walcotta

Čtyři góly do sítě Liverpoolu se staly tématem číslo jedna nejen pro Anglii, ale pro celou fotbalovou Evropu. Aršavin odpovídá na dotazy redaktora ruského Sport – Expressu Borise Levina.


L: Lze nalézt slova vyjadřující pocity poté, když poprvé v kariéře dáte čtyři góly, a ještě jaké?

A: Zvláštních slov zde netřeba. Prostě mám uvnitř jakýsi velmi příjemný pocit. Ale současně proplouvá myslí, že tak super už to nebude, super už to bylo. Protože dát čtyři góly je těžké i týmu druhé ligy.

L: Vaše efektivita v tomto zápase jednoduše všechny ohromila. Čtyři střely, čtyři góly.

A: A k tomu je třeba přičíst, že míč se jsem dostal sotva tak desetkrát, ne více. Takže je možné říct, že bez vlivu hvězd by se to nestalo.

L: Nakolik vám zkazil náladu čtvrtý gól Liverpoolu?

A: Samozřejmě, že pokazil. Nejen mě, ale celému týmu. Ale na druhé straně si Liverpool po předvedené hře prohrát nezasloužil.

L: To znamená, že výsledek je spravedlivý?

A: Určitě ano, i když obě strany mohou naříkat, že neudržely vítězství.

L: Co říkáte teď na Liverpool, když jste s ním hrál? Nedávno jste tvrdil, že jestli má někdo dohnat Manchester, tak jen Chelsea.

A: Pořád si to myslím. Liverpool ale zahrál velmi silně. Zejména se mi líbil Fernando Torres. Vyvolal ještě silnější dojem než na Mistrovství Evropy. Vynikající útočník.

L: Jak se na Arsenalu projevila neúčast řady zraněných hráčů?

A: Projevuje se neúčast každého. Ale Arsenal je tak velký klub, že ztráta některého z hráčů by se neměla projevit na kvalitě hry.

L: Nicméně bez Almunii, Gallase, Clichyho, Djourou a se sotva uzdraveným Sagnou vaše obrana toho hodně natropila.

A: Brání a útočí celé mužstvo. Nelze proto všechno házet na zadáky. Když Silvestre dal důležitý druhý gól proti Wiganu, pomohl útoku. Přesně tak my musíme pomáhat obraně. Vinu za čtyři obdržené branky neseme všichni. Nelze zapomínal, že Liverpool útočil tak dobře, že nás donutil k chybám.

L: Ale copak je to normální, že zápas končí 4:4?

A: Mně se takový fotbal líbí. Myslím, že divákům také. Nespokojeni jsou ovšem brankáři a obránci, ale jednou za sezónu to mohou vydržet. I když v Liverpoolu jdou tyto zápasy jak na běžícím pásu.

L: Vraťme se k vaší hře. Čtyři různé góly. Který z nich se vám líbil nejvíce?

A: Nevím. První byl výsledkem dobré kombinace, a když jsem dával druhý, podařila se mi dobrá střela.

L: A já jsem více než ostatní zapamatoval čtvrtý gól. Kde jste vzal síly na takový únik z vlastní do soupeřovy šestnáctky v devadesáté minutě?

A: Sám se divím. Předběhnout Walcotta nemůže nikdo v týmu. Nestíhají ho ani vlastní ani cizí hráči. Mně se to povedlo. Jak? Proč? Určitě jsem měl svůj den.

L: Takový únik je důkazem toho, že máte síly na celý zápas?

A: Ne, toho, že jsem v prvním poločase dobře odpočíval (směje se) . Ale vážně, v takových zápasech člověk na únavu prostě nemyslí.

L: V předchozím utkání s Chelsea jste do 75. minuty zůstal na lavičce, i když všichni čekali Aršavina na hřišti od samotného počátku. Mrzelo vás to? Jak se to projevilo v přípravě na následující zápas, v němž jste všechno a všem dokázal?

A: Nijak se to neprojevilo. V Arsenalu je více než jedenáct dobrých fotbalistů, proto jakékoliv konkrétní rozhodnutí trenéra se neprobírá a tím spíš nemrzí. Samozřejmě, že chci hrát pořád, ale jestliže jsem zůstal mezi náhradníky, to znamená, připravuji se na střídání. Potom se připravuji na další zápas. Přirozený proces.

L: Podařilo se vám během zápasu promluvit s Hiddinkem?

A: Ne, jen jsem na něj mrknul a on udělal gesto rukou, že mě vidí. Více jsme nekomunikovali.

L: Nebyl nervóznější než v zápasech ruské sborné?

A: V zápasech ruské sborné ho příliš nesleduji. Hiddink vždy zůstane Hiddinkem. Ve hře s námi už v polovině prvního poločasu pochopil, kde vězí problém jeho týmu. A kolem dvacáté minuty napověděl Essienovi, že nemá hrát tolik v hloubi pole,ale vysunout se dopředu. Najednou jsme začali mít potíže.

L: Co může být pro hráče Premier league více, než čtyři góly na Anfield Road?

A: Titul, co jiného? Pět gólů na Old Trafford nedám.

L: A proč ne? Ale dát čtyři góly a tým nevyhraje, to je určitě zvláštní. Zažil jste někdy něco podobného?

A: Ne. Ale vzpomínám, jak Kerž dal hattrick a my jsme ještě prohráli. Tehdy se cítil velmi divně.

L: Spoluhráči vám blahopřáli?

A: Žertovali, samozřejmě. Dnes je prý všechno pro mě. Že co si budu přát, to udělají. Chceš boty vyčistit? Nebo odnést tašku?

L: Neuvolnili vám tři řady v letadle, abyste si odpočinul?

A: Ne, to by musel někdo zůstat v Liverpoolu. Ale po zápase vzali míč, v letadle ho všichni podepsali a darovali mi ho.

L: Jak blahopřál okolní svět?

A: Volali, psali SMSky, podle mě všichni, kdo měli moje číslo.

L: Jestli se vrátíme ke spoluhráčům, nehledě na čtyři góly, měl jsem dojem, že si vás všichni nevšímali. Existuje dřívější problém vzájemného porozumění?

A: Vše probíhá ve hře. Jestli mi nepřihrají, znamená to, špatně nabíhám nebo je někdo v lepším postavení. Příčina je jen ve mně, ne v ostatních.

L: Kde je příčina úterního elánu?

A: Nevím. Ale zpozoroval jsem, že začínám hrát ve druhém poločase, když týmy ztrácejí přehnanou pozornost a hra se přelévá jako na houpačce.

L: Možná to Wenger už také zaregistroval, a proto vás proti Chelsea nasadil až v druhém poločase?

A: To je zcela pravděpodobné, akorát se „houpačka nezačala houpat“.

L: Je zajímavější hrát se silnými soupeři?


A: Ovšem. Sami hrají a nechají hrát jiné. V anglické lize jsou v každém týmu dvě, tři hvězdy, proti kterým hrát je vždy zajímavé.


L: Možná elán přišel v souvislosti s příjezdem vaší manželky a syna?

A: Přijeli ještě před zápasem s Chelsea.

L: Je vidět, že Wenger o tom ještě nevěděl. Mimochodem, přestěhovali jste se už do nového domu?

A: Ano.

L: Tak tady je zdroj elánu.

A: Nemyslím. Dům je nový, všechno je třeba uvést do přádku, na vše si zvyknout, až poté bude možné takto se ptát. Ale hlavní výhoda je zřejmá, bydlíme nyní nedaleko centra.

L: Znamená to, daleko od tréninkové základny Arsenalu?


A: Do 30 minut jízdy. Pro Anglii je to opravdu daleko, ale Spartakovci nebo Vojáci (CSKA) by po tom toužili, kdyby bydleli tak blízko centra Moskvy. Tím spíš, když ráno jedu na základnu, cesta je prázdná, všichni jedou opačným směrem.

L: O vašich čtyřech gólech teď mluví celá Evropa…

A: To je další důkaz , že stálo za to se dostat do Premier league. Kdybych dal v Rusku ne čtyři, ale dvacet čtyři gólů někomu z outsiderů ruské ligy, nikdo by si toho za hranicemi Ruska nevšiml.

L: U nás ubíhají události po svém. Zenit probírali v souvislosti s porušením limitu legionářů (V zápase 5. kola ruské Premier ligy Lokomotiv – Zenit bylo na hřišti chvíli o jednoho legionáře více než připouštějí pravidla – pozn. překl.).

A: Vím, mluvil jsem na to téma s Radimovem. Ale jestli jim nevzali body, znamená to, že situace se může opakovat?

L: Ne, řídicí výbor se odvolal na nepřítomnost nezbytné normy v reglementu a v pátek má byro výkonného výboru zavést tuto normu.

A: Teď už více chápu.

L: Soudím tedy, ruská liga vás zajímá jako dřív?

A: Samozřejmě, i když sledovat ji, není zde jednoduché, ale zkouším to.

/sportexpres/