Arseblog: Alexandre Statazette + Zůstane Nketiah aby zvýšil tlak?

Mikel Arteta se včera před naším zápasem Premier League proti Sheffieldu United setkal s novináři. Z tiskovky se vynořilo několik zajímavých úryvků, tak si je dnes projdeme.

Předpokládám, že první věc, o které musí být podána zpráva je skutečnost, že Pierre-Emerick Aubameyang bude skutečně chybět tři zápasy: proti Sheffieldu United, Chelsea a Bournemouthu. Jak jsem psal v předešlém blogu, myslím si, že si nemáme vůbec na co stěžovat. Tři zápasy jsou správným rozhodnutím, založeném na tom, co se stalo, a musíme to přijmout. Musíme pokračovat s tímto faktem a ujistit se, že jeho absence nás nebude stát mnoho.

Velkou otázkou je, jak otočit špatnou formu Alexandra Lacazetta před brankou. Myslím, že je to slušný hráč, ale co se týče branek, není ve stejné formě jako Auba. Nemyslím si, že je tak špatný, jak si někteří myslí, i když jeho statistiky pro tuto sezónu nejsou pěkné čtení, a také skutečnost, že jeho zásahy pro domácí zápasy jsou na zvážení. Myslím, že existují určité zmírňující faktory, jako předsezónní zranění, které pro jeho kondici znamenalo opravdový zářez, který ovlivnil jeho výkon, ale v 28 letech by měl mít zkušenosti, aby se s tím vypořádal.

Když byl Arteta tázán, co může udělat jako trenér, aby Francouzi pomohl najít jeho střeleckou formu, v podstatě poslal míč na polovinu Lacazetteho. Uznával, že jeho tým musí vytvořit šance, a že je na útočníkovi, aby je proměnil, když se k nim dostane:

„Můžete mu pomoci tím, že s ním promluvíte a dodáte mu sebevědomí, ale ten míč musí skončit v síti. Myslím, že to je ten nejlepší lék pro útočníky. Co musíme zkusit, je najít Lacovi pozici, kde může mít během zápasu co nejvíce příležitostí.“

Pokud jste si četli přepis tiskové konference, trochu zde chyběl bod, kdy Arteta velmi pozitivně hovořil o jeho celkových výkonech:

„Je pro mě znepokojující, pokud je tím znepokojený on. Pokud jde o jeho výkony, jsem s ním opravdu spokojený. Způsob, jakým přispívá do týmu, z toho jsem opravdu šťastný. Připravuje branky pro ostatní, vytváří šance, jeho práce bez balónu je fenomenální.“

V tom, co řekl, je kus pravdy. Podívejme se však na jeho statistiky. V 1101 minutách v Premier League v této sezóně má 5 branek a 3 asistence. Zaznamenal 30 střel na branku soupeře, což je 50 % z celkového počtu jeho pokusů. To nám dává 6.15 xG* (očekávaných branek). Aubameyang má 2093 minut, 14 branek a žádnou asistenci. S 54 střelami na branku (40 % z jeho celkových pokusů) mu xG dělá 8.7. Takže skóruje výrazně nad očekávanou rychlostí. V minulé sezóně měl xG 20.6, kdy skóroval celkem 22x.

V loňské sezóně měl Lacazette 77 střel na bránu (40 % z celkových pokusů), a jeho xG dělalo 11.6, kdy skončil s 13 brankami a 7 asistencemi. Byl také naším hráčem sezóny. Tam kde jsme mohli vidět trochu problém, byly statistiky venku vs. doma.

Doma 2018/19: 1495 minut, 9 branek, 4 asistence, 51 střel (43,1 % z celku), xG 7.97

Venku 2018/19: 1169 minut, 4 branky, 3 asistence, 26 střel (34,6 % z celku), xG 3.63

Nyní má:

Doma 2019/20: 664 minut, 5 branek, 2 asistence, 19 střel (62,3 % z celku), xG 3.16

Venku 2019/20: 437 minut, 0 branek, 1 asistence, 11 střel (27,3 % z celku), xG 2.99

Jeho poslední branka v Premier League přišla 9. února, kdy jsme vyhráli 2-1 nad Huddersfieldem. Jen pro úplnost a porovnání přikládám statistiky nejlepších střelců Premier League v této sezóně.

Vardy 17 branek – 46 střel na bránu (60,9 % z celku). Aubameyang 14 branek – 54 střel na bránu (40 % z celku). Abraham 13 branek – 58 střel na bránu (43,1 % z celku). Agüero 13 branek – 47 střel na bránu (38,3 % z celku).

Takže vidíte, že existuje řada procent, ale pro hráče, který dosáhne 50 % svých střel na branku, můžete očekávat vyšší návratnost v podobě branek. To by mohlo být považováno za slibné, jakmile se dříve nebo později začnou tyto střely proměňovat v branky. Na to „později“ ale nemůžeme čekat, potřebujeme, aby začal znovu skórovat teď.

Zajímavým dodatkem těchto novinek je zpráva, že Eddie Nketiah, který byl odvolán z hostování v Leedsu, a o kterém se spekulovalo, že půjde znovu na hostování, je nyní připraven zůstat v týmu až do konce sezóny. Zdá se, že na tréninku udělal na Mikela Artetu dojem, ačkoli může být pravdou, že také poskytuje větší hloubku týmu na klíčové pozici a jiné možnosti pro manažera.

Pokud bude Lacazettova špatná forma pokračovat, máme v dlouhodobějším horizontu možnosti: Ta zjevná je hrát Aubameyanga na hrotu na své nejlepší pozici a využívat Gabriella Martinelliho z levé strany. Možná je však přítomnost dalšího útočníka v týmu užitečná. Poslední věc, z které bych Lacazetta podezříval, je uspokojení, zatímco jeho zakončení je za očekáváním, v jiných oblastech své hry nepolevuje. Někdy však může být tlak zevnitř trochu užitečný. Pokud jeho „deka“ bude pokračovat, bude pro nás užitečné mít dalšího útočníka – i když docela nezkušeného na úrovni Premier League.

Domnívám se, že také stojí za zvážení, jestli bychom v průběhu sezóny neměli začít upřednostňovat zápasy v Evropské lize. Vzhledem k naší formě a nedávným problémům se to zdá být jako dobrá volba, ale pohárový fotbal je ošemetný. Pokud v tomto poháru postoupíme, možná budeme muset velmi pečlivě přemýšlet o sestavách, které vybereme pro zápasy Premier League, abychom udrželi naši nejlepší jedenáctku co možná nejostřejší, a pokud nám Nketiah poskytne větší hloubku, pak se zdá být rozumný nápad ho ponechat v týmu.

Tato zpráva je obzvláště zajímavá, protože Arteta prohlásil, že o Nketiahovi rozhodne podle toho, co bude pro hráče nejlepší, a ne na základě dočasné nepřítomnosti Auby. Arteta tedy musí přemýšlet o tom, že mu v následujících měsících poskytne určitý hrací čas. Na tréninkovém hřišti se zatím může rozvíjet, hrát soutěživý fotbal a skutečně dosáhnout pokroku. Pokud ho tedy ponecháme v týmu, musíme začít plánovat jeho použití. Myslím, že v příštích týdnech se vše vyjasní, ale vzhledem k nedostatku branek v této sezóně můžeme pochopit, proč může manažer chtít, aby se do hry dostal jiný hráč s potenciálem, který k tomu může přispět.

*xGOčekávané branky – měří kvalitu výstřelu na základě několika proměnných, jako je typ asistence, úhel střely, vzdálenost od branky, zda se jednalo o střelu hlavou, a zda byla definována jako velkou šancí. Sčítání očekávaných branek hráče nebo týmu může naznačovat, kolika branek by měl hráč nebo tým v průměru dosáhnout vzhledem k výstřelům, které provedl.

/arseblog.com/