Arseblog: Pokud existuje šance přivést zpět Martina Odegaarda, udělejme to

Začátkem tohoto měsíce vydal Martin Odegaard prohlášení, které jako by v podstatě uzavíralo dveře pro případný návrat do Arsenalu. Stalo se tak po historkách, které tvrdily, že Real Madrid a nový šéf Carlo Ancelotti ho ujistili o jeho zapojení do příští sezóny.

V posledních několika dnech přišly zprávy ze Španělska, které naznačují, že v zahradě Odegaard/Bernabeu není vše růžové. Zdá se, že je odpojen od svých spoluhráčů, přičemž některé zprávy jdou tak daleko, že svým lidem nařídili, aby se pokusili o přesun do Arsenalu. Teď, kolik je na tom pravdy? To nemůžeme s jistotou říct. Je to trochu ten pocit, že není kouře bez ohně, ale ve hře je tolik agend během přestupových oken, že si nikdy nemůžeme být opravdu jistí.

Jde to ze strany hráče, protože si uvědomuje, že by mohl být důležitější/vlivnější v Arsenalu? Klidně to může být Real Madrid, který se snaží hráče vytlačit ze dveří, protože chce peníze, které by přinesl přestup. Může to být trochu ze sloupce A i ze sloupce B. Možná na tom není vůbec nic pravdy. Nicméně je to zajímavé, protože si myslím, že Arsenal vždy cítil šanci, že by se to mohlo stát.

Zjevně, a nemůžu to říct s jistotou, jsme do Emiho Buendii nešli naplno, protože jsme usilovali ještě o někoho jiného. To by mohlo vysvětlovat, proč jsme o něj nebojovali důrazněji. Když se podíváte na peníze, které potencionálně utrácíme, není to tak, že bychom v tomhle ohledu nemohli konkurovat. Možná chtěl jít do Aston Villy, a jestli je to tak, tak je vše OK, ale vždycky to vypadalo, že jsme do Odegaarda vkládali nějakou naději.

Arteta se o něm nemohl vyjádřit lichotivěji, když byl u nás na hostování. Mluvil o jeho kvalitách a charakteru a jsem si jistý, že kdybychom ho mohli přivést zpět, tak by ředitel okamžitě dostal zelenou. Musím říct, že bych z toho měl také velkou radost. Vím, že měl okamžik, kdy nedělal tolik, co v prvních měsících, ale měl problematické zranění kotníku, které utrpěl při mezinárodním zápase, a mně připadal jako hráč, který kvůli tomu tvrdě dřel.

Zcela správně mluví lidé o dopadu, který měl Emile Smith Rowe, když na konci prosince přišel do týmu, ale myslím, že celkově byl Odegaard pozitivním aspektem i pro druhou polovinu naší sezóny. Je také třeba připomenout, že to byl stále tým, který nevytvořil ani zdaleka dost, a i když může být něco z toho kladeno na jednotlivce, myslím, že je fér říct, že to byla mnohem strukturálnější a systémová chyba než cokoliv jiného.

Pro mě jsou zřejmé kolonky zaškrtnuté návratem Odegaarda. Zná klub a hráče/manažera, už má za sebou nějaké zkušenosti z Premier League, dává nám tvůrčí hloubku, která nám umožňuje, abychom na Emile Smith Rowea nekladli takovou zátěž, a v minulé sezóně od něj byly výkony, které opravdu dobře znamenají to, co dokáže na souvislejším základě. Nemluvě o tom, že podle včerejšího blogu ve svých 22 letech odpovídá naší náborové filozofii pro toto léto. Také si myslím, že potřeba peněz ze strany Madridu by mohla učinit trvalý přestup docela cenově dostupný. Vezmeme-li v úvahu všechny okolnosti, i hostování s obcí by fungovalo, pokud by to nebylo pouze hostování.

Všiml jsem si mnoha diskuzí Odegaard vs. James Maddison, které si myslím, pomýjí důležitou věc. Odegaard je taková moderní klasická desítka, Maddison ne. Ani si nemyslím, že si to o sobě myslí on sám. Tohle řekl loni, když se ho ptali na jeho nejlepší pozici:

„Rozhodně číslo osm. Nechci být označen jako číslo 10. Nejsem číslo 10. Nemůžu si vzpomenout na zápas, kde bych hrál v této sezóně jako číslo 10.“

Myslím, že Maddison je dobrý hráč, ale jsem také super ostražitý o předání 60M liber Leicesteru + reinvestování, vzhledem k tomu, jak chytře v posledních letech utráceli. Takže za mě, Odegaard je lepší volbou na útočného záložníka, a většina lidí uzná, že toho potřebujeme. Nemyslím si, že Maddison je dost přesvědčivý na to, aby byl Parteyho partnerem. Ne že bych nad obojím ohrnoval nos, ale myslím si, že jedno je potencionálně proveditelnější než druhé, a to zahrnuje využití monstrózního dluhu Realu Madrid a hlavně, Odegaard ohlásil ochotu vrátit se do severního Londýna.

Pro mě je to klíčová věc: Jsem si jistý, že na trhu jsou skvělí hráči, kteří jsou k dispozici, ale musíme být realističtí, pokud jde o naši situaci a naši poškozenou reputaci. Nemáme evropský fotbal, který bychom mohli nabídnout špičkovým talentům, takže pokud je hráč jako Odegaard k dispozici a je ochoten se k nám navzdory tomu připojit, musíme uznat, že pravděpodobně nebudeme schopni přilákat někoho lepšího. Což není bagatelizace Nora, mám ho moc rád a udělal bych ten obchod hned zítra, kdyby mohl, ale zhodnotit, kde jsme, a přiznat, že bazén, ze kterého se musíme vyhrabat je menší, než mají některé kluby nad námi, něco vypovídá o našem myšlení.

Jak už jsem zmínil, máme Smith Rowea, brzy budeme mít zpátky Saku – a nemyslím si, že bychom měli ignorovat možnost hrát ho více ze středu – takže honba za další útočnou posilou ve středním poli by mohla pokračovat až do konce okna. Myslím, že jsou v tom určitá rizika, ale pokud si jsou jisti, že mohou dostat svého muže, je to pravděpodobně jeden z těch, které stojí za to to podstoupit. Můj vnitřní pocit je, že podepsat Odegaarda je stále něco jako výstřel naslepo, ty ale někdy nejdou přes hrazení na tribunu, ale končí v šibenici.

(prsty křížem)

/arseblog.com/