Arseblog – V číslech… Nottingham Forest vs. Arsenal

Tradiční okénko do statistik od 7amkickoff z arseblogu. Enjoy…

Předtím, než začnu, musím říct, že získat statistiky o FA Cupu je fakt náročné. Kdysi existoval web statto.com, ale zavřeli krám se vším všudy a historická data si vzali s sebou. Dokonce najít něco tak jednoduchého, jako je počet vyhraných utkání Arsenalu v FA Cupu, je nemožné najít. Vím kolik Arsenal získal „bodů“ (620), a to díky stránce myfootballfacts.com – což znamená, že celkem 31 % těchto „bodů“ si připsal za své působení právě Arséne Wenger (získal 194 bodů za 61 vítězství, 11 remíz a 13 porážek), ale vážně nevím, kolik vítězných zápasů si Arsenal připsal za celou historii tohoto poháru.

Vím, že když se podíváte na počet prohraných zápasů (například Wenger má 13) a počet, kolikrát Wenger pohár vyhrál, a dáte je dohromady, téměř přesně zjistíte, kolik sezón již Wenger v Arsenalu je! Protože buď prohrajete jeden zápas a jste venku, nebo vyhrajete všechny zápasy a získáte FA Cup!

Taky bych chtěl říct, že tady nejsem od toho, abych vás odrovnal statistikami, „změnil váš názor“, nebo řekl, že to co jste viděli, bylo špatně. Moje data by měly být brána jako sranda, zdroj informací a vždy psána z unikátní perspektivy. A když se spletu, což se stává často, nemám problém s tím, aby mě někdo opravil. Nicméně, dost výmluv.

24,7 – průměrný věk hráčů Nottingham Forest v zápase proti nám – 17. nejmladší tým, jaký v letošním ročníku FA Cupu nastoupil
7 – hráčů Nottinghamu, kteří nastoupili v základu a bylo jim méně než 24 let
20,9 – průměrný věk těchto sedmi hráčů
20 – průměrný věk útočné čtyřky Forestu – Brereton, Clough, Dowell a Cash
25,2 – průměrný věk hráčů základní XI. Arsenalu – ne moc velký rozdíl, trošku starší než u Forestu
5 – hráčů Arsenalu, kteří nastoupili v základu a bylo jim méně než 24 let
19,8 – průměrný věk těchto pěti hráčů
23,5 –  průměrný věk útočné čtyřky Arsenalu – Welbeck (27), Walcott (28), Iwobi (21) a Nelson (18)
2.183 – minut, které Ben Brereton odehrál za celou svou profesionální kariéru (ekvivalent 24,3 celých zápasů)
6 – branek, které Ben Brereton za svou kariéru vstřelil
498 – minut, které v součtu odehráli Cash a Clough v této sezóně za Forest v lize
1.003 – minut, které odehrál Danny Welbeck za Arsenal v této sezóně, této sezóně, pouze v této sezóně, přibližně polovina (46 %) toho co Ben Brereton za dospělé vůbec
5 – branek, které v této sezóně dal Danny Welbeck
0 – branek, které v této sezóně dal Danny Welbeck záměrně (HA HA?)
2006 – rok, ve kterém vypadl Arsenal z FA Cupu v prvním zápase – technicky to bylo už 4. kolo, ale nikde nemůžu najít, díky čemu Arsenal vynechal kolo třetí a má chabá paměť zde také vynechává
1 – gól, který dal Giannakopoulos v 84. minutě a Bolton tak porazil Arsenal, Sam Allardyce tak měl možnost opět prokázat jaký neskutečný génius to je
1 – Philippe Senderos, který v tom zápase hrál levého beka

Tenhle zápas byl debakl díky dvěma penaltám proti Arsenalu. (Jak vidíte výše) neříkám, že si Arsenal nezasloužil prohrát. Jen říkám, že statisticky měl Arsenal v tomto zápase mnohem větší šanci.

Nechtě mě na chvíli promítat mé myšlenky.

Arsenal udělal pouhých 7 faulů a Forest z nich celkem 3x skóroval (Lichajova hlavička a dve pencle). Těchto 7 faulů si připsali Debuchy (2), Holding (3) a Maitland-Niles (2) a jeden faul od každého vedl k jednomu gólu. To je zvláštní fakt už sám o sobě. Arsenal si připsal v PL celkem 235 faulů. Pokud by bylo 43 % z nich proměněno na branky, tak jako proti Forestu, dostali bychom už 101 branek! To je tak vše, co jsem chtěl říct, že darovat dvě penalty a gól ze standardky ze 7 faulů je prostě úplně mimo.

Úvodní branka byla ale docela překvapením, protože Forest nepředstavuje ze standardních situací téměř žádnou hrozbu. V Championship dali z těchto situací pouhé 4 branky – což je 4 nejhorší zápis ze všech týmů v jejich lize. To mě přivádí k myšlence, zda Arsenal bránění jejich standardek nebral příliš na lehkou váhu.

Statistiky taky ukazují, že si Forest připsal celkem 9 střel na branku a pokud se vám podaří tohle, vyhrajete spoustu zápasů. 6 z nich bylo ze hry, dvě z penalt a jedna je Lichajova hlavička. Ale pouze 1 z těchto 7 (nepenaltových) střel představovala tzv. Big Chance – opět Lichajova hlavička. Nemůžu zdůraznit, jak důležité Big Chances jsou. Proměňují se s poměrem 45 % a týmy, jako Arsenal, jich umožní pouze 1 nebo 2 za zápas (Arsenal připustí 1,54 za zápas v PL, Man City vede s 0,91).

To znamená, že Arsenal v tomto zápase umožnil soupeři 3 velké šance (všechny proměněné) ze 3 ze 7 faulů. Znovu, neviděli jste jiný zápas než já, spíše to, co jste viděli, byl pravděpodobně velmi špatný defenzivní výkon od Arsenalu. Arsenal prostě vybouchl a naservíroval Forestu vítězství na stříbrném podnose.

V útoku byl Arsenal docela solidní. Vytvořil si 4 velké šance, dvě Nketiah, které vychytal Jordan Smith, 1 pro Welbecka (proměnil) a pro Holdinga. Problémem je spíše obrana, která je průchozí jako lítačky do saloonu.

a trochu čísel v útoku…

Iwobi:

doteky s míčem – 89 (10 % z celkových u Arsenalu, od teď už to budu psát jen v procentech)
přihrávky – 76 (12 %)
klíčové přihrávky – 1 (13 %)
střely – 3 (21 %)
střely na branku – 0
průniky (dribbles) – (10 %)
ztráta míče – 5 (15 %)
překažená přihrávka (interceptions) – 0
odebrané míče (tackles) – 1 (6 %)
obranné odkopy (clearances) – 0
zblokované střely – 0
vyhrané hlavičkové souboje – 1 (5 %)
chyby – 1 (100% % – nejde o faul, ani situaci, která by vedla k penaltě, ale chyba, která vede ke střele soupeře)

Walcott:

doteky s míčem – 55 (6 %)
přihrávky – 39 (6 %)
klíčové přihrávky – 2 (25 %)
střely – 3 (21 %)
střely na branku – 0
průniky – 4 (20 %)
ztráta míče – 4 (12 %)
překažená přihrávka – 2 (17 %)
odebrané míče – 4 (24 %)
obranné odkopy – 0
zblokované střely – 2 (20 %)
vyhrané hlavičkové souboje – 0

Nelson:

doteky s míčem – 100 (12 %)
přihrávky – 72 (11 %)
klíčové přihrávky – 4 (50 %)
střely – 1 (7 %)
střely na branku – 0
průniky – 6 (29 %)
ztráta míče – 7 (21 %)
překažená přihrávka – 0
odebrané míče – 0
obranné odkopy – 0
zblokované střely – 0
vyhrané hlavičkové souboje – 0

/arseblog.com/