Arseblog: Výběr Arsenalu se zúžil na dva bývalé hráče (podle mě)

Manažerský seznam Arsenalu:

Patrick Vieira, Mikel Arteta, Freddie Ljungberg, Carlo Ancelotti, Marcelino, Niko Kovac, Paulo Sousa, Massimiliano Allegri, Julian Nagelsmann, Ralf Rangnick, Nuno Espirito Santo, Mauricio Pochettino, Ian Holloway, Danny Wilson, Hue and Cry, Ralf Ragnarok, Barnaby Stingwing, Dirk Trembler, Percy Transplant, Colin Smegson, Osvaldo Treachery, Neživá uhlíková tyč (hráčský manažer), Raulův kamarád, toto je blokováno Vinaiem pro někoho, koho potkal v letištní hale, Edu, Edon’t, kartonový výřez Herberta Chapmana…

Stačí říct, že kapitoly mají spoustu jmen, o kterých se bude diskutovat v nejbližších chvílích, než přijdou s někým konkrétním. Zdá se, že z toho, co Freddie řekl, pracuje principem „zápas za zápasem“. Možná nemůže říct nic víc, ale skutečnost, že po třech hrách nemá svého zaměstnance naznačuje, že mu bylo řečeno, aby pracoval s těmi, kteří tam jsou nyní. To je Per Mertesacker a trenér brankářů Sal Bibbo, kteří vedle něj byli na lavičce proti West Hamu.

Chystá se Arsenal dosadit někoho před čtvrtečním zápasem? Nemyslím si. Nebo v neděli? I kdybyste opravdu chtěli tuto práci, proč byste to dělali před Man City, jako vaším prvním zápasem? Okamžitě byste byli označeni za specialistu na masochismus. Je tedy příští týden pravděpodobný?

Zprávy z kuloárů říkají, že naším primárním cílem je nějaký bývalý hráč, který zná klub. A to znamená, že první dva (když pomineme Freddieho), jsou Patrick Vieira a Mikel Arteta. Oba samozřejmě splňují status bývalého hráče. Vieira byl kapitánem The Invicibles a byl také přítomen u dvou dublů. Jeho hráčská reputace je úžasná, i když někteří mohou namítat jeho neustálé flirtování s jinými kluby během přestupových období. V dnešní době sociálních médií a ve světě, ve kterém žijeme ho to trochu poskvrňuje.

Pokud jde o Artetu, byl pro nás velmi solidním hráčem ve velmi nestabilním okamžiku pro klub. Po porážce 8-2 na Old Trafford a po létě, ve kterém dominovali Cesc a Nasri, přišel z Evertonu. Zkušený hráč, který přinesl do našeho středu strukturu. Zatímco se kolem něj nemusel nutně stavět tým, byl centrem pro přestavbu. Už jsem o tom psal, ale Arteta a Mertesacker byli dva hráči, kteří udělali mnoho pro stabilizaci Arsenalu.

Vzhledem k tomu, že nikdy nehráli v týmech, které opravdu bojovaly o titul, a kdy frustrace z Arsene Wengera rostla hlasitěji a hlasitěji, možná nedostávají takový kredit, jak by si možná zasloužili. Myslím, že je to relativní. Pokud vidíte úspěch pouze prostřednictvím Premier League a Champions League, můžete je rovnou odepsat. Ale bez trofeje jsme za posledních devět let získali třikrát FA Cup, a je mi jedno co kdo říká – byly to skvělé dny.

Arteta je zajímavá postava. Je to chytrý člověk, který umí mluvit a vždy bral svou práci vážně. Z tohoto důvodu se s ním fanoušci navenek spojili. Nebyl to nejlepší záložník, jakého jsme kdy měli. Ale byl to ten pravý hráč ve správný čas, a za to zaslouží respekt. Přesto, když mluvíte s lidmi, není to „pan populární“, jak byste si mohli myslet. Má charakterové rysy, které ho nedělají oblíbeným u všech. Ať už je to dobře nebo špatně, v kontextu, kdyby se stal hlavním trenérem, je otevřen výkladu, má jednotnou mysl a je to někdo, kdo se nebojí prohrábnou peří. 

Když se podíváte na dráhu obou mužů, tak klub Man City je zajímavou shodou okolností. Vieira zde končil svoji kariéru a poté se stal součástí jejich Akademie. Od té doby řídil New York City v MLS a je obecně vidět, že to dělal dobře – zlepšoval tým. Poté to bylo Nice. Ve své první sezóně je dovedl k sedmému místu (2018/19). Nyní si ale stojí na 13. místě, když vyhráli sedm zápasů, dva remizovali a osm prohráli. Dosud to nebyla tak šťastná sezóna.

A také se nebojí říct, co si myslí. Po porážce 4-1 od St-Etienne řekl:

„Pokud jde o naši obranu, chyběla nám koncentrace a přesvědčení v poziční hře, a také rozhodování. Defenzivně jsme byli katastrofální, individuálně a kolektivně. Je to velké zklamání. Obviňuji náš tým za jednotlivé slabiny.“

Slova, která znamenají víc než náznak nespokojenosti s hráči. Dokážete si představit co by mohl přinést, kdyby musel pracovat s našimi středními záložníky v Arsenalu? Můžete si ho představit v pozápasovém rozhovoru, kdy by potřásl hlavou, vytáhl bílou tabuli a ve stylu Pictionary nakreslil obrovské h*vno poté, co by byl požádán, aby řekl více o naší chodící obraně.

Co Vieira má, kdyby na něj přišla volba, jsou trenérské zkušenosti. Ať už si o jeho angažmá nebo výkonech v MLS nebo v Nice myslíte cokoliv, Arteta to nemá. Což z jeho jmenování dělá přirozeně riskantnější variantu. Přesto byl před 18 měsíci vhodnou volbou a na pokraji jmenování, když v poslední minutě přišel Unai Emery.

Myslím, že na Španělovi mě nejvíc zaujalo to, že ještě předtím, než opustil klub, měl jasnou představu o tom, jakým manažerem chce být a o požadavcích, které má na svůj tým. V rozhovoru s oficiálním webem uvedl:

„Moje filozofie bude jasná. Budu zavázaný na 120 %, to je první věc. Pokud tomu tak nebude, nehrajte za mě. Když je čas pracovat, pracujme, když je čas na zábavu, budu první, který to udělá, ale tento závazek je zásadní. Pak chci, aby byl fotbal výmluvný a zábavný. Nemohu mít koncept fotbalu, kde je vše založeno na soupeři. Musíme diktovat hru, musíme být ti, kteří se ujmou iniciativy a musíme bavit lidi, kteří přišli, aby nás sledovali. Jsem o těchto věcech 100 % přesvědčen a myslím, že je dokážu uskutečnit.“

Také si myslím, že jeho fotbalové vzdělání, pokud se vám líbí, je celkem fascinující. Jako patnáctiletý opustil rodné město San Sebastian, aby se přestěhoval do Barcelony. Tam to pro něj nebylo dobré, ale jejich akademie mu dala dobré fotbalové základy. V PSG pracoval s Marcelem Bielsou, měl roky pod více funkčními šéfy jako byl Walter Smith a David Moyes, pak Arsene Wenger v Arsenalu a od roku 2016 pracuje společně s Pepem Guardiolou, jedním z předních trenérů této generace. Je to pěkná řada učitelů, z nichž mohl čerpat, o tom není pochyb.

Z toho, co jsem pochopil, jsou oba tito muži připraveni na převzetí klubu. Vieira říká, že o tom nebude mluvit, to ale neznamená, že by nebyl Arsenalem kontaktován. Guardiola říká, že chce, aby Arteta zůstal v Man City, ale také říká, že mu nebude stát v cestě, pokud se mu naskytne příležitost. Stejně jako minule, v popředí může být kandidát na poslední chvíli. Ale jsem zvědaví, co si myslíte vy?

Kdyby to byla takto jednoduchá volba. Zda Arteta nebo Vieira, koho byste si vybrali? Pojďme diskutovat.

EDIT: Hlasování na arseblog.com skončilo následovně:

Mikel Arteta  84.16% (9,070 hlasů) – Patrick Vieira 15.84% –  (1,707 hlasů)

/arseblog.com/