ARSENAL 2 – 1 SHEFFIELD UNITED: V ČÍSLECH

Vstával jsem (na neděli) docela brzy, abych sledoval nedělní zápasy. Ale první půle tohoto zápasu mě málem znovu uspala. Na druhou stranu, tento článek píšu poté, co Manchester United dostal 6 a Liverpool 7 gólů, takže možná trochu nudy není ta nejhorší věc na světě.

Naštěstí Mikel Arteta provedl ve druhé půli několik proaktivních změn, které se povedli a dvěma góly zajistili to, že do závěru přestupového období a mezinárodní přestávky odcházíme s vítězstvím a v první čtyřce.

Grafy

Očekávané góly – xG
xG – mapa střel
Simulovaný výsledek zápasu
xG – tabulka střel

A teď ta čísla

51 – Napadání od Sheffield United v obranné třetině Arsenalu

3 – Obranné zákroky (skluz, pokus o odebrání míče) od Sheffield United v obranné třetině Arsenalu

1 – Získání míče pro Sheffield United v obranné třetině Arsenalu

Sheffield United byl minulou sezónu překvapivě (minimálně pro mě) aktivní v napadání soupeře v útočné třetině hřiště s průměrným číslem 43 za zápas. Arsenal se pod Mikelem Artetou hodně zlepšil v rozehrávce při vysokém napadání soupeře a v tomto zápase se to potvrdilo.

Upřímně mě tento statistický údaj (51 napadání) překvapil. Nějak mi to neodpovídalo tomu, jak jsem ten zápas vnímal. Pamatuji si, že Sheffield byl velice agresivní prvních ca. 15 minut, ale Arsenal to zvládal celkem v pohodě a vypadal nebezpečnější. Poté mi přišlo, že se Sheffield stáhnul do hlubokého bloku a frustroval tím Arsenal. Statistiky neukazují časy jednotlivých napadání, ale je možné, že takto vysoké číslo vzniklo po druhém gólu Arsenalu. I toto ukazuje, že statistická čísla Vám mohou poupravit dojem ze zápasu.

6 – střel Arsenalu proti Sheffieldu United, to snižuje náš dosavadní průměr na zápas z 8 na současných 7

0.09 – očekávaný gól na střelu proti Sheffield United, to snižuje náš dosavadní průměr na zápas z 0,18 na současných 0,16

21 – útočných dotyků (do 23 metrů od branky) pro Arsenal proti Sheffieldu United

19% – podíl Arsenalu držení míče v útočné třetině

Dají se opět diskutovat obdobné problémy jako v ostatních zápasech této sezóny, ale tentokrát s několika novými zvraty.

Arsenal neměl moc střel, ale měl několik slibných momentů, které se mohli proměnit ve velice dobré šance, pokud by byly zakončeny střelou. Navíc většina střel, které jsou zapsány do statistiky nebyly moc nebezpečné (znovu do toho nejsou započítány slibné situace, které nebyly zakončeny střelou). Pouze 1 střela měla charakter vyložené šance.

Arsenal měl velké držení míče, konkrétně 66% zápasu, ale oproti jiným zápasům s podobným držením míče, se Arsenal nedostával do šancí. Vlastně na útočné dotyky (do 23 metrů od branky) Arsenal prohrál 21 ku 24 pro Sheffield.

Co bylo zajímavé a co je nadějné do budoucnosti, byl fakt, že příchod Nicolase Pepehov 58 minutě znamenalo okamžitý vliv na útočnou hru Arsenalu. Mezi jeho příchodem a druhým gólem (6 minut) měl Arsenal 6 ze svých 21 útočných dotyků, 2 střely a 2 góly. Poté již Arsenal neměl tolik potřebu a chuť útočit, ale to může být dobrým znamením a možností, jak si může Arsenal vytvořit více šancí v útočné fázi.

Hector Bellerin se vrací do dobré formy

59 – úspěšných přihrávek, 87% úspěšnost přihrávek (statisticky očekávaná úspěšnost jeho přihrávek byla 82% )

5 – progresivních přihrávek (moje definice „progresivní přihrávky“ je, že tato přihrávka posune míč o minimálně 25% blíže k brance soupeře, oproti pozici, kde byl míč před přihrávkou)

3 – přehrávky do útočné třetiny hřiště

2 – klíčové přihrávky (2 asistence)

2 – úspěšné driblinky

4 –  přerušení útočné akce protivníka

3 – zblokované přihrávky

1 –  úspěšný skluz

8 – napadání

14 – odebrání míče soupeři

Když se Hecotr Bellerin stal součástí přestupových spekulací, byl jsem zneklidněn. Hector sice minulou sezónu nevypadal nejlépe, ale zranění kolena je nepříjemné a může trvat déle, než se hráč dostane na svou nejlepší úroveň. Již po COVID-restartu byly vidět náznaky zlepšení. Přestože ho Ainsley Maitland-Niles nahradil celkem obdivuhodně, tak neprokázal takovou schopnost přihrávek, jako Bellerin.

Tuto sezónu to vypadá, že se Bellerin dostává do stejné formy, která z něj dělala jednoho z nejlepších pravých beků v Premier League a jsem velice rád, že bude pokračovat jako hráč Arsenalu.

Zdroj: Arseglog

Komentáře

 1. jakub
  jakub (karma: 6828) #1

  Zajímavý postřeh o tom Bellerínovi, také si myslím, že se pomalu dostává do formy. Řekl bych, že Arteta ho používá trochu jinak než předchozí trenéři, v tom posledním zápase, byly momenty kdy na pravém kraji obrany byl Elneny a Bellerín byl ve středu hřiště, vidím ho čím dál častěji jít s míčem do středu a ne jen do strany, je schopen slušně kombinovat ale i ten míč vzít sám na sebe. Defenzivně je to spíš průměr ale ve hře s míčem je to velice zajímavý typ hráče, jestli vydrží zdravý tak věřím, že udělá přes 10 asistencí, moc bych mu to přál.

  • Rypi
   Rypi (karma: 1887) #2

   Bellerin s Elnenym hráli stejnou „fintu“ jako hráli loni Xhaka a Saka, kdy Xhaka chodil na levého beka a Saka útočil. Jinak Bellerin se směrem dopředu jednoznačne zvedá, je to dost inteligentní a tzv. „fotbalový“ hráč. Jediný problém je, že směrem dozadu je dosti slabý. Pozičně nic moc a hlavou neuhraje víceméně nic. Malinko se zlepšil v tom, že více vystupuje proti hráči, který by mohl centrovat/střílet.

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.