ARSENAL 2-1 WEST HAM: V ČÍSLECH

Výhra z minulého týdne proti Fulhamu byla zábavná, ale z tohoto jednoho zápasu jsme si určitě nemohli udělat přesný obrázek o Arsenalu verze 2020-2021. Bylo důležité, že Arsenal zvládl v pohodě první zápas. A tento zápas díky tomu nepřidal žádnou do seznamu otazníků žádný nový.

Zápas proti West Hamu byl od začátku považován za těžší zkoušku, než zápas proti Fulhamu. Přestože z něj Arsenal odešel se všemi body, tento zápas naopak přinesl spoustu otazníků, na které bude potřeba najít odpovědi.

Grafy

Očekávané góly – xG
xG – mapa střel
xG – tabulka střel

A teď ta čísla

64% – držení míče pro Arsenal

58% – podíl Arsenalu v držení míče v útočné třetině hřiště

60% – podíl Arsenalu v držení míče v útočném vápně

38% – podíl Arsenalu na střelách z primárních pozic (do 11 m od brány)

Jedna z obav před tímto zápasem byla, jak si Arsenal poradí s dobře organizovanou obranou. West Ham hraje relativně pasivní obranu jejich herní projev je založen na hlubokém až středním obranném bloku. To je přesně typ protivníka, který činil Arsenalu velké problémy v několika posledních sezónách a stejně tak v tomto zápase.

V tomto zápase se Arsenalu nakonec podařilo dostat míč do nebezpečných pozic a Arsenal byl lepším týmem, pokud se podíváme na statistiku xG (bez střel na bránu).

Statistika xG (bez střel na bránu soupeře)

63 – doteků s míčem v útočné zóně pro Arsenal (22 m od branky soupeře a blíže) oproti 34 pro West Ham

Hlavní otazník, který mi tento zápas ukázal, je, zda má Arsenal správné hráče, kteří dokážou tuto převahu proměnit v zabijácké přihrávky a střely.

13 – doteků v útočné zóně (22 m od branky soupeře a blíže) pro Bukayo Saku, nejlepší ze všech na hřišti

4 – střely nebo akce zakončené střelou z tohoto držení míče

11 –  doteků v útočné zóně (22 m od branky soupeře a blíže) pro Alexandra Lacazetta

1 –  střela nebo akce zakončená střelou z tohoto držení míče

9 –  doteků v útočné zóně (22 m od branky soupeře a blíže) pro Pierre Emericka Aubameyanga

5 –  střel nebo akcí zakončených střelou z tohoto držení míče

7 –  doteků v útočné zóně (22 m od branky soupeře a blíže) pro Williana

1 –   střela nebo akce zakončená střelou z tohoto držení míče

6 –  doteků v útočné zóně (22 m od branky soupeře a blíže) pro Daniho Ceballose

4 –   střely nebo akce zakončené střelou z tohoto držení míče

5 –  doteků v útočné zóně (22 m od branky soupeře a blíže) pro Eddieho Nketiaha

1 –  střela nebo akce zakončená střelou z tohoto držení míče

4 –  doteků v útočné zóně (22 m od branky soupeře a blíže) pro Seada Kolasinace

0 –  střel nebo akcí zakončených střelou z tohoto držení míče

4 –  doteků v útočné zóně (22 m od branky soupeře a blíže) pro Héctora Bellerína

0 –   střel nebo akcí zakončených střelou z tohoto držení míče

Při pohledu na výše uvedená čísla je pro mě alarmující výkon Alexandra Lacazetta. Měl nejvíc doteků v útočné zóně, byl druhý v dotecích v primární zóně ( (11 m od brány a blíže), ale vytěžil z toho pouze jednu střelu na branku a přitom nevytvořil žádnou šanci pro své spoluhráče. Několikrát byl v situaci ve velice dobré pozici a rozhodl se nevystřelit. Můj kolega Tim Stillman (jeden z redaktorů Arseblogu) ho nazývá „Zlatovláskou“ – hráčem, který často prováhá nejlepší okamžik pro střelu nebo přihrávku spoluhráči. I tento způsob hry může v některém týmu fungovat, ale Lacazette hraje v Arsenalu nejen útočníka, ale často se stahuje i do pozic, kde se obvykle pohybuje klasická desítka. Myslím si, že Alex by měl být více agresivní, více střílet, popř. přihrávat do šancí a méně váhat.

Výše uvedená čísla také vysvětlují, proč je Arsenal spojován s přestupem hráče jakou je Houssem Aouar. Ten by měl být schopen vylepšit útok a kreativitu Arsenalu. Ceballos byl ve včerejším zápase nejlepším ze záložníků, ale myslím si, že i v minulé sezóně ukázal, že mu více vyhovuje pozice, kdy je více středovým záložníkem (takovou spojkou) a pouze občas podnikne útočný výpad, než záložník, který hraje převážně vysunutý do útoku.

Arsenal prošel dalším testem v oblasti standardních situací

2 – střely proti Arsenalu po standardních situacích soupeře, jedna po rohu, jedna po přímém volném kopu

0.14 – xG hodnota těchto 2 střel

4 – rohy pro West Ham United

16 – přímých volných kopů pro West Ham United

Před tímto zápasem jsem se standardek hodně obával. V minulé sezóně byli druzí ve statistice vstřelených gólů ze standardních situací a 30% střel na bránu v minulé sezóně vytvořili díky standardkám. Navíc obranné standardky byly hlavní slabinou Arsenalu v minulé sezóně.

Celkově je toto pro obranu Arsenalu velice pozitivní. Zatím se stále nemůžu ubránit špatnému pocitu, když soupeř zahrává standardku v blízkosti naší branky, ale tuto sezónu zatím Arsenal tuto disciplínu zvládá bez větších problémů.

Zdroj: Arseblog

Komentáře

  1. Igor (karma: 3697) #1

    dakujem za super clanok. Tieto cisla, hlavne pri AL9 ma utvrdzuju v tom, ze ma v kritickych situaciach problem spravne sa rozhodnut. Ak dostane loptu a zjednej vystreli, tak bud da krasny gol alebo netrafi, ale to ma vacsina hracov, to neriesim, skor sa pozastavim nad tym, co si tu napisal, ze ako nahle musi nieco vymyslat, tak sa nespravne rozhodne. velmi dobre si pamatam, niektore jeho momenty, ked pred TV kricim, uz to tam jebni, a on urobi klucku, kde ho zblokuje obranca, resp. prihra do speku spoluhracovi. Aj preto mam pri nom zmiesane pocity a asi by mi velmi nevadilo, keby sme ho predali a namiesto neho priniesli Edouarda zo Celticu. Ak ostane, tak by mal urcite zjednodusit svoju hru, aj ked viem, ze stareho psa novym veciam nenaucis, resp. ide to velmi tazko. Este raz dakujem.

  2. Feri (karma: 6446) #1

    Toto si už delší dobu říkám taky a psal jsem to i po minulém zápase kde sice taky dal gól ale když se podíváte na jeho přínos ve hře a atributy tak se mi to moc nelíbí. Nedivím se že dost hrával Nketiah který je možná větší přínos. – Laca nenapadá tolik důrazně a protihráči mají víc prostoru rozehrát – velice důležitá věc kdy okamžitě můžeme mít zpět balón a udržet tlak, viz včera Liverpool a mane dal i z toho gól což Nketiah také za U21 Anglie.
    – Laca není tolik rychlý a nezabíhá si moc za obránce, takže to s ním stoperi v tomto mají docela jednoduché. Werner například jen rychlosti a důraznosti má 2 penalty ve 2 zápasech.
    – Pokud dostane míč u vapna jak říkáš špatně se rozhoduje, jediné v čem je dobrý střela z první ale jinak se netlačí do vápna s míčem a není schopný moc obejít soupeře a buď zakončit kvalitně nebo dostat penaltu, takový vardy je v tomto úplně jinde. Spíš mi Laca přijde dobrý podržet míč a rozehrát za sebe a naběhnout z druhé vlny k bráně – takže spíš podhrot nebo druhý hrot.
    – Čísla neměl moc vysoké minulou sezonu a a. Zatím má 2 góly řekl bych že letos to taky nebude nijak závratné, je mu 29 a smlouva konci za 2 roky, já bych bral radši hladového mladšího rychlejšího hrota což by hodnota Lacy pokryla ale uvidíme, spíš s ním Arteta asi počíta ale smlouva se zatím neřeší takže čekáme další rok na poslední rok smlouvy ?? Doufám že ne.

    • mc1897 (karma: 175) #1

      Toto nie uplne korektne:
      1. Laca pressuje, a boli doby ked pressoval z nasich najlepsie. Ale je rozdiel pressovat 75 minut a 15 minut.
      2. Laca hrava defacto falosnu deviatku (pivota, stitoveho utocnika, targetmana) ako Firminho a nie prveho strikera ako napr. Aguero, Kane. Cize tam logicky ma ine ulohy ako nabehy za obranu. Je casto v sujoji chrbtom k brane s dvoma stopermi a vytvara priestor pre Aubu a nabiehajucich zaloznikov (co stale velmi nefunguje). Porovnavat ho nemozes s Wernenom – toho porovnavaj s Aubom. Skor s niekym ako Giroud, Mitrovic a pod.

      S cim ale suhlasim ze ak dostava loptu z kridla tvarou k brane robi veci navyse, niekedy to vyjde ale velmi casto nie, a vyzera to hrozne. Tvarou k brane idealny utocnik pouziva max. dva dotyky, bud z prvej prava/lava/hlava, alebo kvalitny prvy dotyk mimo poziciu obrancu a palba na branu. Vsetko ine priemerna obrana v PL zblokuje (ak nie si nieco ako Messi).

      • Feri (karma: 6446) #1

        1. Souhlas, jde o to ale aby vydržel pressovat 75 minut a ne jen pár momentů.
        2. To je přesně to co říkám, on je falešná devítka a to ikdyz by se nám hodilo aby hrál klasický hrot na hraně offsidu, to mu ale nejde a nás to obírá o možnosti. Podobně přesně jak píšeš jako Giroud jenže Giroud svou postavou přinášel obrovské výhody se sbíráním dlouhých míčů a při centrech na bránu což Laca se 175 cm nemůže přinést a přijde mi že i ten Giroud by současně byl pro nás zřejmě prospěšnější. Mně by se líbil více rychlostní typ hráče na hrot který by roztrhal obranu a uvolnil ještě více místa pro Aubu z křídla a zároveň udělal více prostoru záložníkům z druhé vlny. Myslím že Arteta má taky spíš obraz rychlostních hráčů vepředu a proto hrával Nketiah často který je hbitější. Laca by podle mě mohl být platny pokud bysme se vrátili k rozestavení 4231 a třeba Willian by rozdával míče a Laca by nemusel chodit tak hluboko – osobně bych toto rozestavení uvítal obzvláště proti slabším soupeřům, přesně jak na West Hamu, nebyla žádná kreativita a 3 stoperi byli zbyteční, hlavně kola vlevo.

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.