Arsenal 3:2 Hull City – Hodnocení hráčů

Mnozí fanoušci Arsenalu dnes ani nemohli dospat (možná nejen dnes) kvůli tomu, jak se těšili na první pořádné finále od Ligy Mistrů 2006 (přiznejme si, že Carling Cup je oproti nejstarší fotbalové soutěži jen dražší nádobka na pivo) a nejednoho po prvních osmi minutách málem ranila mrtvice. Nevím, jestli si hoši mysleli, že mají trofej v kapse (tohle hodnotit nemůžu, nesdílím s nimi sprchy v Colney), každopádně začátek hodně nezvládli a nebýt Kieranové hlavy, mohlo být klidně rozhodnuto po pár minutách. 

 Fabianski – 5,5. Po minulém takřka heroickém výkonu v penaltách dnes přišlo trpké překvapení v podobě dvou brzkých gólů, se kterýma ale Lukas nic moc nadělat nemohl. Poté se Hull stáhl na téměř celý zápas na svou polovinu a polský brankář neměl co na práci. Známku mu ale musím snížit za velmi hloupý infarktový výběh, který mohl v pohodě skončit gólem. Dost možná jsme ale Lukase viděli naposledy v bráně s kanónem na hrudi a myslím, že se rozloučil důstojně.  

Sagna – 6. Pravděpodobně rozlučkový zápas Bacarymu, stejně jako Lukasovi, poměrně vyšel, za góly nemohl a byl na něj spoleh, i když ani on se nemusel nějak přetrhnout co se defenzivy týče. Centry samozřejmě špatné. Nebudu se rozepisovat ohledně odcházejícíh borců, ti určitě dostanou své vlastní články. Svůj standard ale odehrál.

Koscielny – 6,5. Až na jeden prohraný silový souboj toto také moc nepokazil, ale obrana jako celek měla při obou gólech zafungovat lépe. Gólem samozřejmě vyžehlil zaváhání.

Mertesacker – 5,5. Per neodehrál špatné utkání, platí pro něj to samé, jako pro Laurenta, ale samozřejmě nedal gól a ke konci nebezpečně podklouzl (jednou už se v podobné situaci dokonce zranil a Arsenal z toho inkasoval) a následoval další kiks v podobě výběhu Lukase. Jednou se ještě špatně zorientoval v šestnástce, ale nic z toho nebylo.

 Gibbs – 6. Asi jediná věc, se kterou souhlasím s expertem z Novy Radotínským, je to, že Kieran dnes odehrál hodně rozporuplné utkání. U druhého gólu Hullu si měl lépe pokrýt dorážejícího hráče (ofsajdová past neklapla) a neproměnil naprostou tutovku, jejíž míra tutovosti se slovy asi ani nedá popsat. Vyhlavičkoval ale třetí gól Hullu a dobře podporoval útok, dostal se i do další šance díky dobrému náběhu a milimetrovému dlouhému passu od Santiho.

Arteta – 7. Ač se mi v průběhu sezóny nelíbil, v poslední době se začal dostávat do formy a dnes to završil spolehlivým výkonem. Stíhal hráče Hullu a předvedl několik dobrých „tacklů“. Pod tlakem řešil situace dobře a nenahrával pouze obráncům. Ani nepříznivý stav ze začátku jeho výkon nijak extra neovlivnil.

Ramsey –  7,5. Po prvním poločase jsem si říkal, že Aaron si dnes vybral v tu nejnevhodnější dobu svůj nejhorší zápas sezóny – vůbec nebyl vidět, nekombinoval a nahrával skoro jen do stran. Po přestávce se naštěstí probudil a začal hrát ten jeho standard – skvělé kolmice, tlačil se do zakončení (i když si dnes s koncovkou moc nepotykal, stejně rozhodl) a kombinoval. Jeho poslední a také nejdůležitější gól sezóny jen završil jeho hvězdnou formu, kterou bohužel přerušilo nepříjemně dlouhé zranění. Žádný lenivý Yaya (ten je mimochodem také famózní), ale Aaron je pro mě nejlepší záložník ligy – a to nejsem ten typ fanouška, který by postavil nejlepší jedenáctku ligy na konci sezóny ze svého týmu. Pokud se mu bude vyhýbat zranění a zůstane forma, bude radost sledovat Arsenal i pro nezaujatého diváka.

Cazorla  – 7,5. Přišlo mi, že si v šatně vyměnili formu s Aaronem. Do poločasu byl suverénně nejlepším hráčem – snažil se rozhýbat hru, posílal dobré kolmice (například na Gibbse) a jeho gól snad nepotřebuje komentář, to byla krása. Po poločase mi ale přišel trochu bez energie a už přestával být vidět. Snažil se nahrát penaltu, to se mi nelíbilo.

Özil – 5,5. Jak minule exceloval, dneska se mu moc nechtělo. Hlavně ze začátku. Přijde mi, že nikdy nebude tahounem týmu, ale „pouze“ jeden velmi vzácný kus skládačky, který je dost možná nejlepší na svém postu na světě, pokud se týmu daří. Sám ale trn z paty nevytrhne. Každopádně v návaznosti na zlepšený výkon týmu v druhém poločase začal vytvářet dobré šance hlavně pro Girouda. A také se nedá říct, že by byl líný – přišlo mi, že se dnes naběhal dost.

Podolski – 4,5. Bohužel dnes nejhorší z týmu. Až na jednu zajímavou střelu z dálky nic nepředvedl a ani nebyl nebezpečný, což je dost ojedinělé. Navíc moc nepomáhal Kieranovi v defenzivě a u prvního gólu mi přišlo, že měl střílejícího hráče mít pokrytého, ale z nějakého důvodu (možná cítil brejk?) šel na opačnou stranu, od hráče, který v klidu poslal míč na zadní tyč. Jak jsem si ho hlavně v poslední době dost oblíbil, tak teď mě velmi zklamal. Správně vystřídán.

Giroud – 7. Dost vysoké hodnocení na to, že nedal gól, ale spolu se Santim v prvním poločase alespoň makal a snažil se, co mohl, i když se mu nedařily ani narážečky a přihrávky. Svou bojovností aspoň vyhrál nějaké balony (jednou vypíchl míč obránci Hullu a skoro naservíroval Podolskému gól na kopačky). V druhém poločase a v prodloužení se začal dostávat do velmi slibných, ale obtížných šancí, které mu vychytal gólman Hullu. Občas velmi pohotově vystřelil, jednou trefil břevno a krásnou patičkou našel Aarona při vítězném gólu.

 

 

Střídající hráči

 

 

Sanogo – 6. Dostal překvapivě dlouhou šanci spasit svůj nový klub a mohl několikrát skórovat. Jeho akrobatický styl hry ho dostává do dobrých příležitostí, ale vždycky ho zradila koncovka a tak stále čeká na svůj první gól za Gunners. Po letní přípravě a vstřelení prvního soutěžního gólu se to snad zlomí a mohl by se z něj stát velmi cenný útočník.

Rosický – nehodnocen. Ač se hrálo prodloužení, Tomáš stihl snad jen svou zbytečnou nesobeckostí pokazit gólovou šanci v posledních vteřinách hry.

Wilshere – nehodnocen. Předvedl hezkou kombinaci s Olim, ale jinak samozřejmě neměl čas na nic.

 

 

Zajímavost na konec: Arsenalu dnes nebyl odpískán ani jeden ofsajd.

Arsenalu nefandím tak dlouhou dobu, abych si pamatoval poslední FA Cup a finále Ligy Mistrů, ale můj názor je takový: Arsenal z před pár roky by tohle podle mě nedotáhl – ne kvůli chybějící kvalitě, ale kvůli zkušenostem. Ty se teď projevily vskutku hezky. Po špatném startu se ukázal například Cazorla, Arteta hrál celý zápas velmi slušně a oproti tomu ne zas tak zkušený Aaron hrál ze začátku jako opařený. Kdyby přecejen zvítězil Hull, lidé by se oháněli neodpískanýma asi 2 penaltama, nebo že Arséne odmítal střídat. Pravdou ale je, že i kdyby se stalo cokoliv, takový výsledek by se nedal omluvit ničím. Ale nebudu se tady zbytečně rozepisovat, důležité přece je, že tato ďábelská stránka se před pár minutami vynulovala a doufejme, že se bude nulovat mnohem častěji, než doteď. Fanoušci Arsenalu, běžte to dnes pořádně oslavit. Mně se třeba bude líp učit v pekelném zkouškovém období.