Arsenal a Tottenham spojí síly

 

Arsenal a Tottenham Hotspurs se připravují ke společnému prošetření událostí v nedělním severolondýnském derby.

Cílem je identifikovat fanoušky, kteří se zapojili do nevhodných pokřiků a případně jim zabránit v budoucích návštěvách stadionu.

FA má také v úmyslu oslovit oba zúčastněné kluby a doporučit jim přijmout proaktivní opatření před odvetou na Emirates Stadium 25. února 2012.

Fanoušci Arsenalu se soustředili hlavně na osobu bývalého hráče klubu, útočníka Emmanuela Adebayora. V průběhu nedělního zápasu se několikrát ozvali pokřik: „Shot in Angola – it should have been you.“ („Zastřelený v Angole – to jsi měl být ty.“

 

Tento pokřik odkazuje na situaci v průběhu loňského Afrického poháru národů, kdy přišli při střelbě na autobus reprezentace Toga o život tři lidé. Další pokřik „You should have burned in the riots“ („Měl si shořet během násilností“) odkazuje na nedávné pouliční nepokoje, které zasáhli i čtvrť Tottenham.

Arsene Wenger, trenér Arsenalu, se stal cílem  nehorázných osobních urážek ze strany fanoušků Tottenhamu, stejně jako Bacary Sagna v průběhu ošetřování zranění, které se posléze ukázalo jako zlomenina lýtkové kosti a během čekání na nosítka. Harry Redknapp označil tyto pokřiky jako „nechutné“ a jejich původce za osoby, které „nemohou být duševně v pořádku“.

Arsenal a Tottenham již včera učinili nezvyklý krok a vydali společné tiskové prohlášení, ve kterém odsoudili hanlivé pokřiky a fanoušky, kteří se na nich podíleli (pozn. Toto prohlášení naleznete ZDE).

Oba kluby dali k dispozici kontakty, na kterých je možné oznámit fanoušky, kteří se na tomto nepřijatelném povzbuzování podíleli. Arsenal prohlásil, že na svém stadionu nebude tolerovat žádnou formu diskriminace, zatímco Tottenham souhlasně vyhlásil politiku nulové tolerance pro hanlivé pokřiky.

„Nemusíte přehlížet nemyslící fanoušky, kteří se snaží pokazit váš den, využijte možností, oznamte nám je a nechte nás je odsud odstranit,“ říká se v prohlášení Tottenhamu.

Tottenham také oznámil, že již v průběhu zápasu některé fanoušky vykázal ze stadionu. Oba kluby se nyní pokusí identifikovat další viníky prostřednictvím záznamů z kamerového systému. Na stadionu Tottenhamu tento systém pokrývá všechny tribuny a klub již nyní vyvěsil plakáty s výzvou k fanouškům, ať oznámí jakékoliv urážlivé pokřiky.

Metropolitní policie se zatím do vyšetřování nezapojí, pokud neobdrží nějaké konkrétní oznámení, že došlo k nezákonnému jednání.

FA je velmi znepokojena nedělním chováním diváků a očekává vyjádření a opatření od obou klubů. Jejich součástí musí být nejenom postihy osob, které zcela jasně započali podobné urážlivé fandění, ale také návrhy jak podobným situacím v tomto typu zápasů předcházet.

FA dává k dispozici z praxe vycházejí popis nevhodných pokřiků a po obou klubech požaduje, aby aktivně vyslali zprávu fanouškům, že podobné pokřiky tolerovány nebudou.

Zdálo se, že díky aktivním kampaním se dařilo v předcházejících sezónách proti hanlivým pokřikům úspěšně bojovat, například v Manchesteru United apeloval na fanoušky přímo Alex Ferguson kvůli urážkám na osobu Arsene Wengera.

Na přetřes ale toto chování znovu přišlo po zápase Carling Cupu minulý měsíc, kdy si vyměňovali fanoušci Leedsu a Manchesteru United urážky odkazující na letecké neštěstí v Mnichově roku 1958 a na pobodání fanoušků Leedsu v Istanbulu před 11 lety.

Tvrdé postihy fanoušků, kteří vhazovali předměty na hráče Liverpoolu během sobotního derby, přislíbil také Everton.

Předměty, mezi které patřili minimálně jedna mince a množství plastových lahví mířili na Luise Suareze a Craiga Bellamyho. FA očekává zprávu rozhodčího Martina Atkinsona před učiněním rozhodnutí, zatímco Everton spolupracuje s místní policií na zajištění důkazů.

 

(The Telegraph)