Arsenal FC 3 : 0 Ipswich Town – Hodnocení hráčů

Arsenal si před 13 dny svým nemastným a neslaným výkonem dnešní zápas rozhodně neusnadnil. Postupová matematika velela jasně : nedostat gól a minimálně dva vstřelit. Fanoušci tak jako já tedy čekali severolondýnské tsunami od prvních minut, místo toho však trpěli celý první poločas a ještě kousek toho druhého. Arsenalu jako by se do Wembley snad ani nechtělo, přesto však po gólech Bendtnera, Koscielnyho a Fábregase si postup zajistil, i když ruku na srdce, ten zápas nebylo to pravé ořechové. Ale na to se už historie ptát nebude, pro ni je podstatné, že 27.2. v neděli hrajeme finále Carling Cup a máme tak po 5 letech šanci zvednout nad hlavu první pohár.

6,5  škoda toho sestřelení Baca a té předcházející minely, jinak pohodový zápas. Zlepšil výkopy, četl dobře hru, jeho vybíhání je skoro bezchybné. Moc na práci toho neměl, traktoristi byli zalezlí až hanba. Osmělili se až za stavu 2-0 a tak musel Wojta vytáhnout perfektní zákrok po střele střídajícího Scotlanda. Pozornost pak na sebe náš brankář upoutal až v závěru zápasu, když se srazil s Norrisem a řadě z nás zamrazilo, kdo že by se to mohl vrátit do branky v případě jeho zranění.

6,5  odehrál slušný zápas a potvrzuje tak svou pozici na levé straně. Je pravda, že toho neměl do 70. minuty moc na práci, ale snažil se alespoň podporovat ofenzívu, i když ne příliš úspěšně. V závěru mi to přišlo, jak kdyby ztrácel koncentraci, několikrát hloupě přišel o míč. Za zmínku však stojí jeho vynikající centr na Robina asi 15 minut před koncem zápasu. Takových míčů kdyby bylo víc. Celý zápas však poctivě odmakal, jak jsem psal už dříve, jeho styl včelička je sice nenápadný, ale účelný.

8  stejně jako Johan bezchybný výkon, kluci se nám nějak sehrávají. Výborně četl myšlenky traktoristů a jeho obranný akční rádius byl úžasný. Jistý ve vzduchu, jistý na zemi v přihrávkách. Žlutou dostal nespravedlivě a zbytečně, on rozhodčí to měl dneska celkově nějaké v hlavě popletené. Vstřelil nádhernou branku, když mu Robin odtáhl dva bránící hráče neměl už konkurenci a jistě hlavou skóroval.

zjednodušeně : když šel míč stylem rugby na naši půlku, kdo hlavičkoval? Johan. Když šel útočník po pravé straně do vápna, kdo ho odzbrojil? Johan. Svůj výborný obranný výkon dnes okořenil výbornými přihrávkami, prostě si s Jackem tu práci Denilsona někdo musel rozdělit. Začal excelentní kolmicí do vápna na Cesca a pokračoval jištěním nejistého zpočátku Eboueho a když přežil faul Wickhama, bylo jasné, že už ho nic nezastaví. Tu chybku ze 70. minuty bych mu prominul, navíc Wojta to jistil.

dobře přihrál v 5. minutě Robinovi do vápna, ale pak se dost nešťastně srazil s Wojtou a zápas pro něj skončil. Snad se dá do úterního home zápasu s Evertonem dokupy.

6  všem případným kritikům této známky hned zavírám ústa tím, že „5“ je z desetistupňové škály prostředek, tedy známka 6 je známka nadprůměrná. Byl dnes jako Dr. Jekyll and Mr. Hyde, jinak se ty jeho kiksy střídané s dobrými přihrávkami či zásahy nedají snad ani nazvat. Dobře mu šly přihrávky dozadu, jinak někdy jsem až zoufal, jak umí přihrát přikrytému spoluhráči. Ke střele se nedostal a tak snad pár světlejších momentů z jinak nemastného výkonu – stál u zrodu našeho pojistného třetího gólu a několikrát dobře ve druhém poločase přerušil útok hostů. Boss bude mít pro příští sezónu těžké rozhodování.

MotM jako vyšitý, není co řešit, takového dříče a tvrďáka Arsenal potřeboval. K tradičnímu pohybu box to box přidal excelentní nahrávky ať kolmé či pasy. Z jeho akcí šel pro soupeře strach, začal již v 5. minutě, kdy po jeho akci centroval Bac a Robin pálil z první mimo. Jeho padáček do vápna na Cesca ke konci první půle dal připomenout časy dávno zapomenutých kombinací z Highbury. Za první poločas zasloužil absolutorium, strčil do kapsy i našeho kapitána. Ve druhé půli nádherným pasem poslal Nicklase do gólovky a že ho nic tak nerozhází dokázal po pádu z výšky na záda, kdy se oklepal a běhal dál. Napočítal jsem tak 7-8 prvotřídních kolmic, dalších bezchybných přihrávek nespočet. A to hrál za dva, za koho ještě není asi těžké uhodnout.

7,5 první půle ho nějak minula, tedy ne že by nebyl na hřišti, ale hledal se tam. Přesto dokázal s přehledem rozdávat míče a spolu s Jackem frustrovat obranu traktoristů kolmicemi a padáčky. Až moc na něm bylo vidět, jak si osud zápasu bere strašně k srdci. tak strašně chtěl vyhrát a o výhru se zasloužit. Pro to mu promineme bezesporu i několik spálených šancí či zbytečných střel a obráceně zbytečných nahrávek místo střel. Obrovskou šanci měl už po narážečce s B52 někdy v 19. minutě, ale Fulop byl proti. Jeho trápení vrcholilo v 49. minutě, kdy pokazil přihrávku ve vápně na Andreie, ale po gólu Nicklase se chytil, převzal taktovku a dirigoval až do konce a to včetně zaslouženého gólu.

7 tak se nám vrátil, sice to ještě není demoverze, ale přeci jenom odehrál dobrý zápas. Stále se střelecky trápí, někdy bych ho za přihrávku či ztrátu míče nakopnul, ale jak jsem psal už dříve, ta genialita se mu nedá z hlavy vygumovat a dnes ji potvrdil zapojováním se do kombinací. Výborně nahrál z rohu na druhý gól (a nic na tom nemění, že před tím snad 5 rohů kopnul strašně) a také třetí gól byl z jeho pera, kdy nezištně „vrátil“ míč Cescovi do jasné gólovky. Celkově mi dnes přišel takový dynamičtější, jakoby duševně odpočatý (asi už ukončil románek s tou ruskou herečkou), takže zbývá zlepšit „normální“ přihrávky a AA23 je zpět. Prostě takové solidní výkony od něj očekáváme.

7 po sobotním hattricku byli všichni plni očekávání, že kanonáda bude pokračovat. A málem se tak po výborném centru Bendtnera i stalo. Přesto, že se dnes nezapsal do střelecké listiny, byl víc než platným členem týmu. Zapojoval se do kombinace, poutal na sebe obránce (jako při druhé brance LK6), vyhledával volná místa a hlavně, když o něco šlo, byl ve vápně. Výborně dokázal podržet míč a ten kdo viděl dnešní zápas, nemůže mít pochyb, že fyzicky je Robin už naprosto zpět.

8 výborný zápas, nevím, kdo tady minule říkal, že na křídle se nechytne . Sice zpočátku střídal slabší momenty se silnějšími, ale když bylo zapotřebí, zapojil se do kombinace, přihrál a zvláště jeho centry do vápna neměly chybku. Po jednom z nich mohl Robin nastartovat skóre, ale břevno bylo proti. Těch šancí bylo víc, ale někdy stál v cestě Fulop, jindy obránce, přeci jenom ty kličky ještě nejsou jak od Ronalda. Byl to však Nick, kdo vlastně rozhodl zápas. V době, kdy už nad zoufalstvím naší útočné vozby pálil Clichy bezmocně snad ze 40 metrů, převzal Nick chytře nádherný pas Jacka, efektní patičkou zesměšnil obránce a střelou ala Pires či Henry nedal Fulopovi žádnou šanci. Ze stejné parkety pálí v repre a ze stejné i několikrát u nás. Tak snad to pochopí a bude odvážnější v zakončení.

Střídající hráči

6,5 na hřiště vběhl nerozcvičený a bylo to pár minut znát. Dopředu to vázlo a vzadu to několikrát zaskřípalo až musel Pat zavelet Nickovi, aby se důsledně vracel a vypomáhal. Podporu v útoku však Nicklasovi neoplatil, jakoby už zapomněl na doby, kdy hrál na pravé záloze a pronikal až do soupeřova vápna. Bylo na něm hodně vidět, že má obavu z případné defenzivní chyby, která by mohla znamenat ztrátu finále.