Arsenal FC 1-3 Aston Villa FC – Hodnocení hráčů

Arsenal dnes otevřel sezónu zápasem s Villou. Dvacet minut bylo vše velmi solidní, když najednou…

 

  Szczesny – 4,5   Ze hry si nepřipsal jediný pořádný zákrok a ač chytil penaltu, po které stejně nakonec míč skončil v jeho síti, jeho výkon byl dnes dle mě spíše rozpačitý. On toho dohromady ani na práci moc neměl, ale jeho vyhodnocení situace z 35. minuty bylo přinejlepším podivné a nevím, jestli to nazvat mistrovským kouskem nebo to zkritizovat jak to jen jde, spíše se ale přikláním ke druhé možnosti. Se žlutou kartou v kapse jít do souboje s někým jako je Benteke mimo vápno, to dle mě není úplně dobrý nápad, byl jen další z řady podivných momentů naší jedničky, ale tak aspon že zůstává sebevědomý a pozitivní, aspoň někdo.

Sagna –   Jeho výkon byl hodně ovlivněn tím, že se velmi brzo musel přesouvat na levou stranu. Tam nebyl nikterak aktivní, lajnu párkrát zabrousil, ale do velkých akcí se nepouštěl, to mu za zlé nemám. Nicméně párkrát propadl i v defenzivní činnosti a to už mu vyčítat hodlám, Villa velmi často útočila přes jeho stranu, kolmice často chodily právě z jeho prostoru. Není to tak úplně jeho chyba, spíše bych vyčítal chyby systémové, ale chválen může být jen těžko. Na konci si zle ublížil a kdo ví, co s ním bude.

Mertesacker – 3,5   Možná, že obecně je nejlepší chemie právě mezi těmito dvěma stopery, nicméně individuálně dnes může člověk být s Mertesackerem spokojen jen minimálně. Občas přeskočil Bentekeho, za což mu patří kredit, obecně ale zase ukázal nešvary. 1 na 1 ho vykoupe každý lepší útočník. Jeho zákrok mimo hru po druhé Koscielnyho žluté byl skutečně komický, sami komentátoři ho ohodnotili souslovím „crazy defending“ a těžko se s nimi může nesouhlasit. Stínující Mertesacker při tyčce Delpha je dalším z jeho nešvarů, přece je nesmysl před hráčem ustupovat až na hranici vápna, ještě k tomu si hráče s míčem prakticky nevšímat a otevírat mu prostor. Dnes se Mertesackerovy slabiny opět ukázaly v plné nahotě a individuálně ho hodnotím veleslabě, tři kvalitně odebrané míče a tři vyhrané hlavičkové souboje mou nízkou známku nezmění.

Koscielny – 5.5   Nesmyslná první žlutá, nesmyslná druhá žlutá, rozhodčí si na něm smlsnul a nedovolil mu tak dohrát zápas. Jinak ale si dle mě odehrál svoje, žádné přehnané chyby, žádné přehnané hvězdné momenty. Nic moc k hodnocení. Těžko se uděluje číselné ohodnocení někoho, kdo se nechal vyloučit a zavinil penaltu. Já mu ale zkrátka penaltový zákrok vyčítat nehodlám, ač do toho možná pro některé šel až moc hrr, dle mě zkrátka věděl, co dělá, takových zákroků už na svém kontě má. Proto takhle.

Gibbs – 5,5   Ani zde není nic moc k hodnocení, Gibbo střídal s tržnou ránou už po 30 minutách, do té doby kromě jednoho zapomenutí se moc vysoko nic nepokazil, stejně jako se do ničeho nehrnul.

Ramsey – 4   Aaron dle mě zkrátka nevyplňoval ty prostory, které by hráč na pozici posledního záložníka zkrátka vyplňovat měl. Zajisté se s ostatníma měla točit ve hře dopředu, ve hře dozadu ale bylo z postavení hráčů jasně vidět, že on má plnit roli posledního a tu plnil jen zčásti. Nevyhledával prostory, kde by jako DM byl nejplatnější. Při tyčce Delpha vyplňoval prostor vlevo, když ve středu byli tři hráči Villy, při brejku před druhou penaltou se jasně prokázala absence čistého DM, který by minimálně naše čtyři obránce vzadu doplnil. Já individuálně Aarona hanit nechci, ale dle všeho měl zkrátka figurovat na pozici DM a tu pozici dobře neplnil, proto ho ani nemůžu hodnotit dobře.

Wilshere – 6    Milion faulů na Jacka, potrestaných minimum z nich. Jako vždy si dobře kryl balón, měl akceleraci, byl jeden z mála, který je v nynějším Arsenalu schopen vzít zodpovědnost, to se cení, zkrátka se ukazuje jeho obecná kvalita. Nicméně i on si dnes vybral horší momenty, časté zbytečné ztráty, neúplně dobře vyřešené finální pasy. Patřil k tomu lepšímu v dnešním zápase, nicméně chci od něj ještě víc, to snad přijde, až se dostane na 100%.

Rosický – 8    Je smutné, když dokáže něco opravdu kloudného vymyslet pouze jeden hráč týmu. Rosický byl skvělý, vymýšlel, narážečky byly přesné, technika brilantní, vedení míče brilantní, ztrát bylo minimum, prostě tohle je hráč, na kterého se v takové formě dá dívat. Jak už jsem říkal výš, i on je jeden z těch mála hráčů, kteří jsou schopni na sebe vzít zdpovědnost. Navíc každý jeho pas dnes měl myšlenku, nic nebylo hráno nazdařbůh. Jediná výtka je nulovost v proměňování šancí, jakožto AM z těch tutovek, které měl, prostě musí být úspěšný. I tak ale pro mě jasný MOTM o dva levely před ostatníma.

Walcott – 4.5   Slabé, stejně slabé jako většina jeho výkonů od poloviny loňské sezóny. OK, hýbal se, měl tam pár záběhů za obranu, měl i momenty, kdy se uvolnil dobře, nicméně většinu času byl spíše dobře pokrytý, než že by byl výrazněji nebezpečný. Taky nevím, proč zrovna on kope rohy a přímáky, nesouhlasím s tím, aby k těmto činnostem byl první volbou. Musí se zlepšit, ale to snad přijde, on návyky k tomu být killer má, dneska ale neviditelný, Ox na druhé straně mu dnes ukázal, jak může vypadat hra křídla…

Oxlade-Chamberlain – 6   Mně se Ox za svůj pobyt na hřišti líbil. Moc se mi zamlouvá jeho technika, u něj je velkou výhodou to, že s jeho střelbou je u něj potenciál ke střelbě z dálky. K tomu se dnes dostal minimálně, nicméně co se průniků a vedení míče týče, byl dnes velmi slušný, neztrácel, většinou dobře dával od nohy. Určitě musí ještě zapracovat na načasování přihrávek, v tom bylo vidět, že zaostával. Na konci poločasu kulhal, asi bude dlouho out

Giroud – 7    Dle mě v pořádku, plnil přesně to, co měl. Dal gól po velmi dobrém náběhu, makal pro tým zády k brance, jeho narážečky byly přesné a nejednou vedly k tutovce záložníků, především Rosického. Svou pracovitostí nahrazoval svou slabou akceleraci, stále si ale stojím za tím, že by k sobě prostě někoho potřeboval, je stále až moc odtržený od zbytku týmu. Pro mě ale na možnosti toho, co se z našeho „systému“ dá vytáhnout, kvalitní výkon.

 

Střídající hráči:

  Jenkinson – 5,5    Jeho slabina je hra dopředu, dnes na tom technicky nebyl tak dobře, aby mohl sám něco ukázat dopředu, hrál si svoje, dával míče od nohy co nejrychleji. Dozadu většinou bez problémů.

Cazorla – 5.5   Dalo se čekat, že od začátku nezačne, míče ho dneska ale moc nenacházely, zpravidla i když čekal ve správných prostorech, míče k němu nepropadaly, a když už propadl, bohužel ho Guzan vychytal. Narážečky z jeho nohy většinou byly nepřesné, dle mě dnes nebyl ničím výrazný.

Podolski –    Future left back, good luck…

 

 

Nic nového pod sluncem. Až přílišná jednotvárnost v útocích, jsme předvídatelní, všechny naše útoky začínají přes střed hřiště, který stačí zhustit a pokud nepřijde opravdu nějaká top narážečka (vlastně musejí přijít tak tři minimálně, abychom se byli schopni dostat do šance), tak se nemáme šanci prosadit. Útoky přes střed dnes ale byly Villou kvalitně pokrývány, křídla dnes nebyla dostatečně agresivní ve sbíhání do středu hřiště a tím sami sebe omezujeme jen na jeden herní styl. Tento náš styl nestyl navíc absolutně není dynamický, počet rychlých protiútoků bych spočítal na prstech jedné ruky, z jednoho padl gól. Jak už jsem říkal u hodnocení hráčů, odpovědnost na sebe není ochoten vzít nikdo kromě dvou hráčů. Já se navíc obávám, že nikdo jiný než rozdílový hráč, někdo, kdo ještě není zkažený tímhle herním nestylem, nám v tomto momentu nepomůže, protože technicky máme hráče kvalitní, dle mě se dnes opět projevil nedostatek taktické vyspělosti, připravenosti, schopnosti dělat náběhy za obranu jinak, schopnosti měnit styl hry, schopnosti doplňovat Girouda daleko víc a dalších a dalších.

Když získáme míč, vše okamžitě cpeme na středový kruh Wilsherovi a čekáme, co s míčem udělá. Ten ho ale z 80% pošle výš Rosickému, který následně něco vymýšlí, čímž se opět vracím k tomu, jak předvídatlení dle mě jsme a jak není problém ani tak v technické vyspělosti hráčů, jako spíš v odpovědnosti a nerozdílovosti dotyčných, plus samozřejmě systému.

Navíc mi to ještě nedá a otevřu téma Podolski, u kterého je po dnešku jasné, že ho Wenger zkrátka odstrčil na druhou kolej už od poloviny loňské sezóny, kdy přestal hrát a hrál pouze tehdy, když už nebylo kým zacelit ztrátu, především na hrotu. To jistě má velmi blahé účinky na Podolskiho sebevědomí a chuť do fotbalu.

Obrana dnes navíc opět ukázala, že ta hluchá místa v přípravě nebyla náhoda, opět jsme mnohokrát byli svědky situací, že soupeř šel 2 na 2, 3 na 3, nebo dokonce 4 na 3, chceme se opět vracet k defenzivní hře na náhodu? Dobrá, ale v tom případě buďme daleko dynamičtější v ofenzivě, což nejsme, naopak jsme statičtí. Je hodně moc co zlepšovat, je hodně na co reagovat a já jsem zvědavý, jak se s tím klub vypořádá.

See Ya