Arsenal FC – v jaké fázi se klub nachází? – buďte v obraze ..

Arsenal Football Club oznámil, že klub loňskou sezonu ukončil v profitu £37m ($64.4m), je potřeba však přiznat, že i dluhy a závazky narostly .. a pro mnohé z nás i obavy z možnosti ‚převzetí‘ klubu ..

Tato zpráva se do Světa dostala právě v době kdy se klíčoví akcionář, bilionář, Stan Kroenke stal čestným členem správní rady klubu.

Navzdory tomu, že tým nedokázal vyhrát v loňské sezoně žádný pohár, příjem klubu stoupl o 11% na £223m a to hlavně díky lukrativnímu TV kontraktu (Setanta).

Pasiva vzrostla o 12% na £318m jelikož si klub půjčil další peníze na přebudování starého-dobrého Highbury Stadium.

Avšak klub uvádí, že dluhy budou v následujícím roce zplaceny, jelikož dostavba Highbury Squere se blíží a všech 680 bytů je téměř prodáno.

{xtypo_rounded_right4} Stan Kroenke
(Kroenke Sports Enerprises – KSE)
– vlastní basketbalový klub NBA Denver Nuggets, hokejový klub NHL Colorado Avalanche, a fotbalový klub MLS Colorado Rapids.
{/xtypo_rounded_right4}Prodej klubu?

Do očí však asi nejvíce tluče jmenování bilionáře do správní rady klubu. Vedení uvedlo, že hlavním důvodem pozvání Mr. Kroenkeho (vlastní 12% akcií klubu) do rady jsou jeho zkušenosti ve sportovním businessu a jeho rady mají pomoci v dalších komerčních krocích klubu.

Na počátku roku 2007 Stan koupil akcie AFC a měl velký zálusk na převzetí klubu. Tato možnost však vedla k odstoupení Davida Deina, ten měl a má zdá se něčem podobném také zájem ..

Dein pak prodal svůj podíl ruskému bilionáři jménem Alisher Usmanov, jehož Red and White Holdings nyní vlastní 23% akcií Arsenalu.

{xtypo_rounded2} Současné vedení Arsenal Football Clubu v zájmu civilizace začalo vzdorovat, uzvařelo dohodu o „neprodávání akcí“ – tzn. do dubna 2009 neprodáš své akcie ‚veřejnosti‘, max. své rodině. A do října 2012 neprodáš akcie bez toho aniž by si dal možnost k odkoupení členům vedení.{/xtypo_rounded2}

Kroenke však není součástí této dohody, ale uvedl, že v průběhu roku nenavýší svůj podíl v klubu na více jak 29,9%, dál je zdá se schopen zajít, ale jen s povolením vedení nebo pokud by klub ohlásil že je na prodej.

Slonem v porcelánu je Usmanov, Uzbek, bilionář .. otázkou je co má v úmyslu on a Dien .. Přiveze on do Londýna hromadu peněz? Toť otázka ..

Emirates Stadium

{xtypo_quote_right}Během dvou sezon na Emirates jsme fotbalové příjmy zvedli na nový level, ale není důvod ani prostor spát na vavřínech“{/xtypo_quote_right}Předseda AFC, Peter Hill-Wood dodává, že klub byl v silné finanční pozici které mu dovolila přesun na Emirates Stadium.

„Jsme zavázáni nakládat s klubem jako s businessem který je soběstačný“

„Letos jsme tak dosáhli našeho druhého nejvyššího nezdaněného profitu v historii – £36.7m

Předseda The Gunners však uznává, že součaná krize v nemovitostech se může odrazit i na profitu z Highbury Squere .. „Velice detailně to monitorujeme, ale klubová pokladna nestojí ani nepadá na této položce“, dodal

{xtypo_rounded4}‚Výsledný zisk který vybudováním a prodáním nemovitostí vznikne bude brán jako bonus – zatím tato položka tedy není určena na další investici, zkrátka se s ní nějak extra nepočítá .. – nejspíše ze z toho však zplatí půjčka bance..‘{/xtypo_rounded4}

zdroj: BBC