Arsenal musí prodávat, a trh to ví

Věci na přestupním trhu v Arsenalu se pomalu začínají hýbat. Gabriel Magalhaes byl včera v Londýně, aby dokončil svůj přesun do Arsenalu. Proběhla lékařská prohlídka a všechno se zdá být vyřešené, teď je to jen záležitost, kdy bude vše oznámeno. Doufejme, že na poslední chvíli nebudou žádné zádrhele s fotografiemi, nebo s něčím jiným, co by celou věc zdrželo.

Ale vážně, jeho příchod posiluje naše obranné možnosti ve středu hřiště. Můžete vidět, jak by mohl být vnímán jako hráč, který bude v budoucnu hrát po boku Williama Saliby, ale také to znamená, že se naše sbírka středních obránců rozrostla. Něčeho se musíme vzdát. A tady jde o to, že skutečnost, že jsme na této pozici zcela přetíženi znamená, že naše páky na přestupním trhu nejsou tak velké.

Každý ví, že musíme prodávat, takže to není tak, že by nás zainteresované kluby musely odtrhávat od aktiv, o která nechceme přijít. Vědí, že naše potřeba osekat družstvo znamená, že budeme muset zvážit nabídky, které možná úplně neodpovídají našemu ocenění určitých hráčů nebo tomu, co bychom za ně mohli sami žádat. To mimochodem neplatí jen pro obranu. V klubu teď máme jisté hráče, o kterých je jasné, že jsou nadbytečnými vůči požadavkům, a každý ve fotbale to ví.

Vzpomeňte například na Mattea Guendouziho. Arsenal ho chce prodat, to jsme dali jasně najevo jeho nepřítomností v týmu, a můžete si být jisti, že byl nabídnut jiným klubům jako součást dohody, kterou bychom mohli chtít udělat za jejich hráče. Zatím se nic neděje. Jak se blíží termín, naše potřeba zbavit se ho, neudělá nic jiného, než že jeho cena půjde dolů. Je to vyvažování pro kluby, které by o něj mohly mít skutečně zájem, protože se musí vypořádat s potencionálními konkurenty, ale čím déle se bude čekat, tím více bude muset Arsenal prodat a tím lepší obchod to pro ně může být.

Kluby vědí, že Arsenal potřebuje poslat obránce dále, a víc, než kdy jindy budou venku, aby získali co nejlepší nabídky. Finanční dopad COVID-19 činí trh obtížným a myslím, že jsme ještě ani nestihli zpozorovat škody, které způsobil některým klubům. Například Malaga v podstatě učinila řadu hráčů nadbytečnými, protože od ostatních požadují snížení platů. Potřeba utratit každý cent moudře bude letos v létě prvořadá záležitost pro téměř každý klub v Evropě. To bude mít určitě vliv na to, co může klub generovat, co se týká prodeje. Nebudeme vůči tomu vůbec imunní.

Nedávno jsem o tom psal. Arsenal má ve svých knihách v současné době osm středních obránců, včetně Dinose Mavropanose, který tráví sezónu na hostování ve Stuttgartu. Příchod Gabriela to číslo posune na devět. Je jich příliš mnoho. Alespoň tři by měli odejít. Vyberete si Sokratise, Chamberse, Holdinga a Mustafiho jako nejpravděpodobnější kandidáty? Skutečnost, že Luiz a Pablo Mari nedávno podepsali nové smlouvy, je činí relativně klidnými, ale myslím, že naše situace vyžaduje, abychom zvážili jakékoliv nabídky během tohoto přestupního období.

Proto si myslím, že 20 milionů liber, které Wolves údajně nabízejí za Ainsley Maitlanda-Nilese, není na tomto současném trhu značně nerozumných. Nemyslím si, že jsme v pozici, abychom s nimi kvůli tomu hráli tvrdě. Kdo ví, jaká byla jejich úvodní nabídka a jak těžce jsme museli jednat, abychom se dostali k tomuto číslu. Poplatek, který mimochodem kompenzuje velkou část za Gabriela.

Mám ho rád a myslím, že je škoda, že odchází. Vyrostl v Arsenalu a je jasné, že Mikel Arteta ho posuzuje – jinak by s ním nezačínal ve finále FA Cupu. Nicméně, i když bychom si ho možná chtěli nechat, je tu hráčova strana, kterou je třeba zvážit. Během sezóny měnil svého agenta, což bylo často znamením, že se na přestupním trhu něco stane a také se neustále ozývaly hlasy, že chce hrát na své oblíbené pozici.

Loni v lednu o tom hovořil zcela otevřeně. O tom, jak pohlíží na svoji budoucnost řekl:

„Chtěl bych hrát na křídle. Cítím se tam dobře a tuhle sezónu jsem tam hrál. Rád o sobě v 25 letech přemýšlím jako o křídle, kdy začínám každý týden za Arsenal a dávám a asistuji u branek.“

Je to to, co pro něj opravdu někdo chce? Pokud je to věc, kterou očekává od své kariéry, tak je nepravděpodobné, že by to získal v Arsenalu. Hráče za 72 milionů liber musíme postavit přednostně, a příchod Williana znamená, že by se nacházel ještě níže v pořadníku na tuto pozici. Myslím, že je to velmi užitečný hráč mužstva, ale zdá se, že jeho osobní ambice jsou v rozporu s tím, v jaké roli by si ho klub představoval. Připadá mi to trochu, jako by hnacím motorem tohoto odchodu byla touha naplnit sny a hrát v oblíbené pozici než být užitečným mužem. Mimochodem, na tom není nic špatného. Je to krátká kariéra, má plné právo udělat krok, o kterém se domnívá, že bude nejlepší pro jeho dlouhodobé vyhlídky.

Pokud mu Arsenal nemůže nabídnout to, co z fotbalového hlediska chce, a nabídka je slušná, co jiného mu zbývá? Vidím srovnání s jinými odchody, které se staly, a možná by mohlo být 20 milionů liber považováno za nízkou sumu, ale je to také čistý zisk, protože jde o hráče, který nás v první řadě nic nestál. Jsme opravdu v situaci, kdy můžeme riskovat zmaření dohody kvůli pár milionům navíc? To je ten akt vyvažování.

Když se snažíte poslat dál hráče, kterých byste se opravdu rádi zbavili, musíte někdy udělat jakýsi neochotný prodej, a myslím, že to je případ Maitlanda-Nilese. Byl by to hezký způsob, jak se jako hráč Arsenalu uklonit, sehrát roli v FA Cupu, a po přesně 100 odehraných zápasech v prvním týmu pravděpodobně odejít. Je to také příklad toho, jak pro nás může Akademie generovat příjmy, když hráči dostanou dostatek hracího času, aby si vybudovali reputaci.

Možná jich bude víc, když byl Hector Bellerin udajně nabídnut PSG. To je ale typ odchodu, který 100% vyžaduje náhradu, protože Arsenal potřebuje příští sezónu mnohem více než Cedrica Soarese na pravém obránci. Existují také příběhy, které spojují Seada Kolasinace se stěhováním zpět do Schalke. Takže, je toho dost pro ty v zákulisí, aby to stihli do konce října, než se zavře přestupní okno. Znamená to, že v prvních týdnech nové sezóny Premier League dojde pravděpodobně k „narušení“ transferu, ale s tím se budou muset vyrovnat všechny kluby. Mám podezření, že spousta našich odchodů přijde mnohem později, než bychom si přáli.

Dobrou zprávou je, že Gabriel je hotov, budoucnost Pierra-Emericka Aubameyanga byla vyřešena, a to jsou věci, na kterých můžeme stavět – i když po cestě budeme muset některé základy znovu rozebrat.

/arseblog.com/

Tags:

Komentáře

 1. jakub
  jakub (karma: 6827) #1

  Musíme prodávat, to je fakt, ale myslím si, že je to trochu komplikovanější. Třeba Sokratisovi se před týdnem narodila dcera, Kolasinacovi se narodila včera dcera, nejspíš to nejsou největší komplikace ale umím si představit, že to trochu komplikuje situaci, máte malé dítě a měli by jste se stěhovat do jiného státu, potom samozřejmě platy, spousta těch kterých bychom se potřebovali zbavit nemá šanci dostat stejný plat jinde a pokud za rok odejdou zadarmo a dostanou někde podpisový bonus, to je taky lákadlo. Proto si nemyslím, že se podaří prodat všechny které by klub prodat chtěl, snad se pletu.

 2. Leesek (karma: 465) #3

  Stejně je to sranda, říkal jsem si, jednáme ekonomicky správně a v době až přijde krize toho využijeme a budeme na trhu silnější než ostatní týmy, hm… tak ne. Leeds dá za Rodriga Ł27M a my místo abychom aktivovali výkupku za Parteye a už byl dávno tady, podobně tak u dalších hráčů, tak zase licitujeme nad každou penny.

  • pa3kk19 (karma: 1142) #4

   …musím ti oponovať,lebo porovnávaš veci neporovnateľne.Uvedom si koľko Leeds dáva ročne € na platy hracom a koľko my.Inak veď hráča sme už za (skoro) toľko kúpili je ním Gabriel,ďalej nezabúdaj na splátku za Pepeho a keď si zoberieš že mame vyčlenených cca 30 mega na prestupy netuším potom o com točíš…ak sa bude predávať bude sa aj kupovať jasne vec ako facka…

 3. Pansimi
  Pansimi (karma: 842) #5

  Co se týče té herní pozice AMN, tak se taky dlouho mluví, že by hrál ve středu zálohy, což je post, který současný Arsenal trápí nejvíc. Guendouzi je mimo tým, Torreira šel dolů a ve hře je jeho odchod a pak už zbývá jen Xhaka. To je všechno.
  Pokud chce hrát jako křídlo, tak asi není co řešit a může jít. Ale v současné situaci je logické ho dát do středu zálohy, protože těch možností je tam minimum a posily zatím v nedohlednu. P.S.: Kdo by si pomyslel, že po tom incidentu z podzimu bude v současnosti na Xhaku pohlíženo jako na největší stálici naší zálohy.

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.