Arsenal od Crystal Palace do Crystal Palace

Arsenal porazil 1. ledna 2017 Crystal Palace 2:1 a prohrál s Crystal Palace 3:0 10. dubna 2017. Tady je několik čísel z tohoto období.

Prvních 18 zápasů
18 – počet zápasů, které Arsenal odehrál před CP 1. ledna
18 – počet gólů, které během této doby inkasoval (bez vlastních gólů)
21 – počet gólů, které měl Arsenal inkasovat (jinými slovy, Arsenal inkasoval o tři góly méně než se čekalo k poměru střel, které vyslal soupeř)
10,3 – počet střel, které umožnil vyslat soupeři
3,5 – počet střel, které umožnil poslat na bránu za zápas
9 – % střel, které soupeř proměnil před 1. lednem
18 – počet zachycení míče za zápas
13 – počet zákroků za zápas
13 – počet zápasů ve kterých Francis Coquelin nastoupil od začátku před 1. lednem

38 – počet vstřelených branek (bez vlastních gólů)
32 – počet gólů, které se čekalo, že vstřelí (Arsenal vstřelil o šest branek víc než se čekalo vzhledem k počtu střel, které vyslal na bránu)
2 – průměrný počet vstřelených gólů na zápas
17 – průměrný počet střel za zápas
5 – průměrný počet střel na bránu za zápas
12 – počet úspěšně vedených míčů za zápas
11 – počet klíčových přihrávek za zápas
55 – % držení míče
84 – % úspěšných přihrávek


Následujících 12 zápasů
20 – počet gólů, které inkasoval
14 – počet gólů, které měl Arsenal inkasovat (jinými slovy, Arsenal inkasoval o šest gólů více než se čekalo vzhledem k poměru střel, které vyslal soupeř)
12,1 – počet střel, které dovolil soupeři
5,3 – počet střel na bránu, které dovolil soupeři (za zápas)
14 – % střel, které soupeři proměnili v těchto 12 zápasech
12 – zachycení míče za zápas
13 – zákroků za zápas
4 – počet zápasů, ke kterým F. Coquelin nastoupil od začátku od 1. ledna

20 – počet branek vstřelených v posledních 12 zápasech
21 –  počet branek, které se čekalo, že vstřelí
1,7 – průměrný počet vstřelených branek na zápas v tomto období
15 – průměrný počet střel za zápas
5 – průměrný počet střel na bránu za zápas
13 – počet úspěšně vedených míčů za zápas  v tomto období
11 – počet klíčových přihrávek za zápas v toto období
57 – % držení míče v tomto období
84 –  % úspěšných přihrávek v tomto období

Byli jsme svědky toho, že se k Arsenalu obrátilo štěstí zády. Před začátkem nového roku střílel Arsenal více branek než se čekalo a inkasoval méně než se čekalo. V tuto chvíli střílí branky podle očekávání, ale dostává více gólů než se čeká.

Z čísel je zcela jasné, že útoku Arsenalu se vede podle předpokladů. 1,7 branek na zápas není nejlepší číslo a 15 střel za zápas je hodně špatná statistika. Obě čísla se oproti podzimu mírně zhoršila. Přičítám tento pokles faktu, že se snížil počet střel v nebezpečné oblasti (rádius 11 metrů od brány) z 3,5 na 2,3 a že se počet velkých šancí (střely jeden na jednoho, apod.) snížily z 2,2 na 1,6.

Obrana se naopak rapidně zhoršila a inkasuje teď v průměru o 0,5 gólů víc než by inkasoval průměrný tým z Premier League.

Mnoho fanoušků Arsenalu si přálo, aby byl Coquelin posazen na lavičku a tím pádem byla zvýšena útočná síla Arsenalu. Wenger to udělal a posadil Francouzse po řadě matných výkonů v prosinci loňského roku.

Jenomže po posazení Coquelina došlo ke snížení defenzivního nasazení týmu (zachycení míče šlo dolů) a stability. Soupeři totiž téměř zdvojnásobili počet střel na bránu v zápase a zlepšili své zakončení o 50 %.

Ironií bylo, že se s Coquelinem na lavičce zhoršila i ofenziva. Tím samozřejmě neříkám, že Coquelin nějak přispíval k ofenzivě týmu. Faktem však je, že když byl vynechán tak začal Arsenal střílet méně gólů.

Počet očekávaných inkasovaných gólů ve skutečnosti od podzimu klesl. Tady je ale nutné připomenout jednu věc. Někteří by mohli namítnout, že nižší počet předpokládaných branek a vyšší procento proměněných šancí, znamená jen to, že měl Arsenal smůlu a nepotřebuje nikoho na pozici defenzivního záložníka. Nicméně zvýšené procento proměněných šancí vede k tomu, že soupeř nemusí tolikrát vystřelit na bránu. „Očekávané góly“ je pak statistika, která v principu znamená více střel = více gólů.

Neberte tento blog tak, že je zaměřený na podporu Coquelina. Nemyslím si, že zrovna on je řešením hádanky v naší záložní řadě. Nicméně máme silné důkazy, že jeho absence v sestavě nevedla ke kýženému výsledku a obrana i útok Arsenalu se naopak měřitelně zhoršil.

A pokud se podíváte na čísla Elnenyho proti CP, zjistíte že si připsal jen jeden zákrok a jen jednou zachytil přihrávku, zatímco Xhaka si připsal tři zákroky a 0 zachycení. Takový Wilfried Zaha dokončil 8/11 vedených míčů skrze měkkou zálohu Arsenalu. V tu chvíli vás pak napadá, že Arsenal nutně potřebuje hráče, co je z 50 % jako Elneny a z 50 % jako Coquelin. A doufejme, že polovina z těchto hráčů nebude ta horší půlka.

Nenaznačuji, že Wenger má vrátit Coquelina ani nikoho jiného do sestavy a ani nechci žádného hráče označit za obětního beránka. Kompletně celý tým se mentálně položil po remíze 3:3 s Bournemouthem. Ať už chcete vinit kohokoliv, Arsenal zkrátka nevytváří dost šancí a nedokáže pořádně ochránit svou obranou řadu. A to podle mě není jen kvůli jednomu nebo dvěma hráčům, ale kvůli celému týmu. A za to může manažer.

/Arseblog/