Arsenal se vrací do Londýna – začíná Emirates Cup

 

Již zítra, přesně v 17,20 hod. středoevropského času, zahájí Arsenal první zápas nové sezóny na vlastním hřišti. Koná se totiž, tak jako v předchozích letech, Emirates Cup a kanonýři se v prvním zápase utkají s týmem Boca Juniors.

Poslední pohár z tohoto turnaje zdobí vitrínu v muzeu nedaleko Emirates Stadium. Kanonýři po výhře nad Celticem 3:2 a remíze s AS 1:1 vyhráli poslední ročník a letos tento úspěch obhajují. V cestě jim budou stát týmy Boca Juniors, New York Red Bulls a již skoro tradiční účastník turnaje Paris Saint Germain.

Turnaj sestává ze čtyř zápasů, kdy nejprve se v sobotu 30. července v 15 hodin střetne Henryho New York Red Bulls s francouzským Paris Saint Germain, následovat bude již vzpomínané střetnutí Arsenalu s Boca Juniors. Nedělní program začíná také v 15 hodin, kdy na sebe narazí Paris Saint Germain a Boca Juniors. Program turnaje pak uzavře zápas domácího Arsenalu a New York Red Bulls.

Hlavním sponzorem turnaje, jak plyne ostatně již z názvu, jsou „Emirates Airline“ a turnaj se hraje již od roku 2007. Letos budou mít fanoušci Arsenalu zcela mimořádnou příležitost vidět ve dvou zápasech legendu severolondýnského klubu, držitele historického klubového rekordu v počtu vstřelených branek, Thierry Henryho, který aktuálně hájí barvy klubu americké MLS New York Red Bulls. Tento tým odcestoval na britské ostrovy s dvěma brankáři: Frank Rost, Bouna Coundoul, deseti obránci : Chris Albright, Mike Jones, Stephen Keel, Tyler Lassiter, Rafa Marquez, Carlos Mendes, Roy Miller, Tim Ream, Teddy Schneider, Jan Gunnar Solli, šesti záložníky : Matt Kassel, Joel Lindpere, Dax McCarty, Dane Richards, John Rooney, Teemu Tainio a třemi útočníky : Juan Agudelo, Thierry Henry, Corey Hertzog.

Co se týče našeho týmu, mnoho informací k hráčům zatím není. Víme s jistotou, že turnaje se nezúčastní dlouhodobě zranění Abou Diaby a Conor Henderson. Zraněný je také Theo Walcott, který musel v důsledku poranění kotníku předčasně opustit kemp v německém Bonnu a odletět na lékařské vyšetření do Colney. Ze slov managera tak jen víme, že se jedná o opakované zranění. Naprosto neznámá je situace kolem Emmanuela Eboue a Cesca Fabregasa. Reprezentant Pobřeží Slonoviny si stěžoval na bolesti lýtka a novináři ho v mezičase již skoro posadili do letadla směr turecký Galatasayr. Španěl se pak údajně stále ještě nevyléčil ze zranění podkolení šlachy. Některé zdroje informují, že zmíněná trojice (Theo, Emmanuel a Cesc) není ve víkendové nominaci. Informace však není ještě oficiálně potvrzená.

The Gunners v rámci předsezónní přípravy absolvovali dva zápasy v Asii, kdy 13.července porazili výběr Malajsie 4:0, aby pak o několik dní později remizovali 1:1 s čínským Hanzhou Greentown. Minulou sobotu pak svěřenci Arséne Wengera na několik hodin opustili utajené místo u bývalého německého hlavního města a na RheinEnergie Stadium porazili po dvou gólech debutanta Gervinha tým Bundesligy 1.FC Koeln s výsledkem 2:1.

Náš první soupeř na Emirates Cupu, Boca Juniors, mimochodem nejúspěšnější tým v historii argentinského fotbalu, přiletěl 25.7.2011 do Španělska, kde po třech dnech odehrál přátelský zápas s Espanyolem Barcelona. Argentici prohráli 1:3 a jedinou branku Bocy vstřelil Darío Cvitanich.

Trenér Bocy si do Evropy přivezl tento tým: Agustín Orión, Sebastián D’Angelo; Gastón Sauro, Rolando Schiavi, Matías Caruzzo, Juan Manuel Insaurralde, Clemente Rodríguez, Cristián Erbes, Franco Sosa, Facundo Roncaglia; Nicolás Colazo, Cristian Chávez, Leandro Somoza, Walter Erviti, Diego Rivero, Leandro Gracián, Juan Román Riquelme; Darío Cvitanich, Sergio Araujo, Orlando Gaona Lugo, Lucas Viatri, Pablo Mouche.

Jedna z možných variant sestavy Arsenal je tato: Sczesny – Sagna, Vermaelen, Djourou, Gibbs – Song, Wilshere, Ramsey (Fabregas) – Nasri, Van Persie, Gervinho (Walcott).

Patrick