Tiskem před několika týdny proběhly informace, podle kterých se nejmenovaná investiční skupina z Dálného Východu zajímá o odkoupení akcií holdingu, jehož součástí je i fotbalový klub Arsenal. Vedení klubu ústy předsedy Hill-Wooda spekulace okamžitě odmítlo, ale právě rychlost, se kterou tak představenstvo Arsenalu udělalo a následné mediální ticho naznačilo zkušeným finančníkům, že na spekulacích bude zřejmě něco pravdy.
Již několik let se fotbalový byznys v Anglii stává nejen dobrým obchodním artiklem, ale současně i prestižní společenskou záležitostí extrémně bohatých podnikatelů nebo finančních skupin, kteří s minimálními investicemi vydělávají na fotbalu obrovské sumy. Svědčí o tom převody vlastnictví řady ostrovních klubů, například Manchester City, QPR, Chelsea, Blackburn Rovers, Liverpool, Manchester United a dalších. Nyní se zdá, že k převzetí dalšího klubu dojde i na severu Londýna.
Jak uvádí komentátor listu Independent, na obchodu se začalo pracovat již před několika lety, kdy Arsenal, trávící skoro deset let každou letní přípravu v poklidném štýrském lázeňském letovisku, změnil náhle své plány a namísto soustředěné přípravy pořádá každoroční mimořádně úspěšné megaturné po zemích na Dálném Východě. Za vším je, alespoň podle komentátora Steve Fable, snaha amerického vlastníka Stana Kroenkeho, prezentovat klub bohatým vlastníkům. Veřejnosti vše bylo prezentováno jako snaha amerického magnáta získat bohaté sponzory a vylepšit financování klubu, ale nyní se zdá, že opak je pravdou. Vlastník řady amerických sportovních klubů Kroenke měl snahu získat pouze kupce na svůj většinový akciový podíl v Arsenalu a vydělat na prodeji akcií, dokud je klub úspěšný. V nejbližších 4 letech totiž očekává, v důsledku své konzervativní finanční politiky, pád Arsenalu až do Blue Square Premier.
Informace listu Independent, jen několik hodin po zveřejnění této zprávy, nepřímo potvrdil i deník Mirror, známý již mnoho let svými velmi přesnými informacemi ze zákulisí Arsenalu. Mirror uvedl na svém webu, že podle jeho zdroje z klubu kompletní vedení Arsenalu využilo reprezentační přestávky a bylo minulý týden v Číně, údajně na dovolené. Mirror však dedukuje, že pojem „dovolená“ je jen zástěrka a že se jednalo o obchodní setkání se skupinou kolem podnikatele Zhu Jun. V Číně se schůzka konala údajně proto, že pro amerického miliardáře je tato destinace z jeho ranče na středozápadě USA dosažitelnější než Londýn a navíc chtěl své milence ukázat ještě větší zeď, než kterou staví mezi sebe a fanoušky. S Čínou jako místem jednání souhlasil i ruský oligarcha a menšinový vlastník Arsenalu, Alisher Usmanov, který si jako podmínku prodeje svého akciového podílu stanovil, že se jednání o prodeji ani podpis smluv neuskuteční v Londýně, kde je údajně pro něj velmi nebezpečné ovzduší. Na podporu své žádosti dokonce nabídl 5% slevu z tržní ceny svých akcií.
V závěru své informace pak Mirror uvedl poměrně přesné údaje o budoucích vlastnících Arsenalu. Stoprocentní balík Arsenalu má od Usmanova a Kroenkeho získat účelově založená společnosti A-Jun Ltd. se sídlem na Kypru, ve které Zhu Jun vlastní 75% , Shanghai SVA Group, SMEG (Shanghai Media & Entertainment Group) a Huangpu Investment Ltd. pak zbylých 25%. Smlouvy by se měly podepisovat v nejbližších dnech v blíže neupřesněném místě na palubě letadla společnosti Fly Emirates. Cena obchodu zveřejněna nebyla. Podle dobře informovaných zdrojů z bankovního prostředí však měla společnost A-Jun Ltd. u nejmenované kyperské banky deponovanou částku přes 850 milónů liber. Pokud se na bankovním účtu v posledních dnech nic nezměnilo, mělo by jít o největší trade v dějinách ostrovního fotbalu.
K celé záležitosti se okamžitě vyjádřil i web Le Grove, známý svými nezkreslenými informacemi o Arsenalu a jeho vedení. Okamžitě vyzval vedení klubu, aby zveřejnilo, zda si cestu do Číny platili členové boardu z vlastního, nebo kolik tento výlet stál pokladnu Arsenalu. Za předpokladu, že cestu platil klub, žádá Le Grove okamžité odstoupení všech včetně managera Wengera.
Poslední spekulací z pera novinářů deníku Metro je pak informace, že manager Wenger má v tomto týdnu namířeno do Turecka se zastávkou v italském Turíně, kde má přesvědčit Zhu Junovi oblíbence Didera Drogbu a Nicolase Anelku k podpisu dlouhodobých smluv na The Emirates. Od úspěchu v těchto jednáních prý závisí podle listu Shanghai Tube, který citoval businessmana Zhu Juna, nejen osud Wengera na severu Londýna, ale i možnost zisku trofejí v příští sezóně.
Není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu, tak praví dávné čínské přísloví. O dalším vývoji kolem prodeje klubu vás budeme pravidelně informovat. Již dnes však doporučujeme se naučit několik čínských slovíček :
Lekce 1 – 第1課
Ahoj, dobrý den – 喜的好日子
Sbohem -先锋队
Děkujeme, vypadněte –电脑辅助设计
Omlouvám se –收银机
Nakupte Falcaa -档案属性 Falcao
Jak se vám daří? – 你怎麼樣
Děkuji, ještě jsem nic nechytil – 謝謝你,我還沒有抓到
Jmenuji se –原子能
Kupte hvězdy! – 禁欲主义 !
Zhu Jun ven – 朱出來
Chci / nechci nové posily –抱负/样子 阿拉伯
My jsme Arsenal – 我們是阿森納
Kolik to stálo? –亚利桑那??
Dnes musí hrát Rosický – 西里尔字母 Rosicky!
Kde je majitel klubu? -到目前为止?
Už je čas střídat – 它旋轉的時候
Chci jet na away do … -贵族论者 …
Wenger ven – 它旋轉的時候
Chtělo by to kolo (Touré) – 這將圓 (Touré)
Upozornění : B – čte se spíše jako P
Pokud jste to dočetli až sem, tak věřte, že je nutné se nejen DNES držet pravidla : Keep smiling!
Patrick, 1.4.2013