Arsenal vs. Marseille: Review

Ďalšia európska noc je za nami a aj dnes večer sa nám podarilo zvíťaziť a upevniť si tak pozíciu na čele tabuľky skupiny F. Treba povedať, že chlapci z krásnej Riviéri svojím výkon veľmi neoslnili, no Arsenal napriek tomu podal kvalitný a zodpovedný výkon. Poďme sa teda pozrieť po stopách nášho triumfu.

Zápas:

1. polčas

Všetko to začalo už v prvej minúte, keď sme po rozohrávka dostali loptu na kraj ihriska ku Sagnovi, ktorý dlhou kolmicou uvoľnil znenazdania Wilshera. Tomu sa zrazu otvoril voľný priestor na postup do šestnástky. V nej si zachoval chladnú hlavu, zasekol si obrancu a strelou k vzdialenejšej žrdi prekonal Mandandu. Náš gól nemohol prísť v lepší čas – dokonale zaskočil súpera, ktorý sa počas celého prvého zápasu zmohol len na ojedinelé pokusy útočníka Gignaca, ktoré smerovali aj tak mimo bránu. Arsenal po vsietenom góle nepoľavil a už v 7. minúte mohol viesť 2:0, keď Giroud na kraji šestnástky skvele uvoľnil Wilshera a ten vyslal prízemnú prihrávku pred bránu. Do tutovky sa dostal Ramsey, no šancu nepremenil. V priebehu ďalších minút sa striedali náznaky šancí so zdĺhavejším držaním lopty na našej polovici. Aj keď sa na niečo také zle pozerá, chce to pochopiť súvislosti – Arsenal viedol a v tak vyrovnanej skupine išlo o veľmi dôležitý zápas. Kontrolovať priebeh hry bolo preto nutnosťou. Dostávali sme sa však aj do slušných kombinácii a náznakov šancí – Ozil,  Ramsey, Wilshere a Giroud mali niekoľko dobrých myšlienok, no ich realizácia nebola práve ideálna. V 38. minúte bol odpískaný faul na Ramseyho, ktorý sa šikovne pokúšal obhodiť si obrancu, no ten ho sfauloval. Rozhodca nariadil pokutový kop. Treba však povedať, že tento verdikt bol sporným – faul sa odohral zrejme ešte pred vstupom do šestnástky. Ozil však ponúknutú šancu na zvýšenie vedenia zahodil, jeho pokus skvele vyrazil Mandanda (ktorý však tiež najskôr porušil pravidlá, tým, že opustil bránkovú čiaru pred hvizdom). Následne na to Gunners kopali priamy kop, prakticky z hranice šestnástky, no Ramseyho napálenie sa neujalo a skončilo na múre. Do konca prvého polčasu sa už nič významného neudialo.

2. polčas

Arsenal vstúpil do druhého polčasu odhodlaný pretaviť svoju doterajšiu dominanciu na ihrisku v 2. gól, ktorý by potvrdil víťazstvo. A treba povedať, že sa mu to podarilo. Po slede šancí a offsidov Ozila, Girouda sa v 65. minúte prvý menovaný stal strojcom druhého gólu, keď ho v šestnástke skvele našiel Ramsey a Ozil potom perfektne prihral pred bránu Wilsherovi, ktorý zblízka nekompromisne prekonal po druhýkrát v zápase Mandandu. Po vstrelenom góle intenzita našej hry mierne opadla, už sme sa nedostávali do šancí a len sme kontrolovali priebeh zápasu. Na ihrisku sa už v 57. minúte objavili Valbuena s Thauvinom a týchto 2 ofenzívnych hráčov bolo cítiť. Hlavne Thauvin as ukázal ako skutočný talent francúzskeho futbalu – bol to práve on, kto vyslal 2 nebezpečné strely, ktoré preverili Sczensného. V 74. minúte odišli z trávnika Wilshere a Rosický, ktorých nahradili Walcott a Cazorla. Theo a Santi sa spočiatku do šancí nedostávali, no v 90. minúte sa Theo objavil vo veľkej príležitosti po Sagnovej nahrávke, no minul bránu.

Zápas sa teda skončil 2-0 a Arsenal si pripísal ďalšie 3 body do tabuľky skupiny F.

Defenzíva:

Naša defenzíva pôsobila veľmi spoľahlivo. Až na menšie zmätky pri strelách Thauvina pracovala bezchybne. Rozohrávka stopérov sa zaobišla bez väčších chýb. Per a aj Laurent dnes opäť ukázali ako skvele vedia čítať hru, keď mnoho akcií konštruktívne zahatali už v ich zárodku. V bráne sa Wojta vytiahol 2 výbornými (aj keď pri jednom mu asistoval Monreal ) zákrokmi, keď zastavil gólové pokusy Thauvina. Inak veľa práce nemal. Flamini neomylne istil defenzívu a až na pár chybičiek predviedol dirigentský výkon. Jeho vodcovské schopnosti, môžu byť práve tým rozdielom, ktorý nás po minulé roky delil od trofejí. To najlepšie som si však nechal na koniec – obidvaja krajní beci totižto predviedli veľmi dobrý výkon. Obzvlášť Sagna ukázal, že mu nie je cudzie útočiť a aj brániť bez väčších chýb. Je vidno, že Bac hrá s veľkou chuťou a sebavedomím smerom dopredu a aj dozadu. Ako príklad by som uviedol jeho odkop pri presingu hráčov Marseille z vlastnej šestnástky, pri ktorom si loptu efektne a efektívne nadvihol a zbavil sa jej, miesto toho aby sa splašil a odohral ju do autu alebo na roh. Nacho si tiež svoje odkopal a smerom dopredu mal aj smolu, že sa jeho spoluhráči párkrát odignorovali jeho skvelé nábehy. (Napríklad Tomáš v 1. polčas, keď radšej zvolil strelu).

Ofenzíva:

Dnes večer sme dali 2 góly, no keby sme ukázali viac pokoja a mali o trochu viac šťastia tak by sme ich mohli dať aj oveľa viac. Štvorica záložníkov Ozil, Ramsey, Wilshere a Rosický sa dobre dopĺňala s krajnými obrancami a Oliem, a často sa dostávala do kombinácie pred šestnástkou. Niekedy došlo k nepresnosti alebo offsidu, inokedy zas chýbalo lepšie zakončenie. Každý hráč, ale ukázal záblesky geniality, či už to bol Wilshere pri góle alebo Ramsey pri prehadzovačke, ktorá viedla k penalte atď. Obával som sa, že sa práve pri nepremenenej penalte sa bude lámať chleba no hráči sa otriasli a aj Ozil sa nepoložil a ďalej čaroval.

Apropo Ozil, mnohí z tunajších štamgastov už začínajú frflať, že to nie je ten Ozil z Realu. Ale tak za prvé, ako to môže byť ten Ozil z Realu, keď hrá v Arsenale? Nechápte ma zle aj ja ho chcem vidieť znova na absolútnom vrchole, ale treba zohľadniť viacero vecí. Na rozdiel od Realu za panovania Special One hráme často do plných a nie s hráčmi ako Ronaldo. Ozil tiež prišiel do novej krajiny, novej ligy a všetko chce čas. No a v neposlednom rade vôbec to nie je také zlé ako sa možno niekomu zdá. Keď si vezmem len tento zápas – v ktorom paradoxne niekto môže hodnotiť Ozilov výkon práve cez nepremenenú penaltu – tak si stále myslím, že Arsenal urobil najlepší obchod posledných rokov. Dnes som totižto od neho videl toľko skvelý myšlienok, že ho nemôžem skritizovať. Ako napr. v 54. minúte, keď ho obkolesovalo asi 5 hráčov Marseille a on aj tak vystrúhal milimetrovú prihrávku na Girouda. To sú tie chvíle, v ktorých žiari a žiariť bude, lebo takto vychádzať zo zložitých situácii vie len hráč jeho kalibru. Buďme teda radi, že ho máme a pozerajme sa na výkony našich hráčov komplexne.

Celkovo sme podali dobrý výkon, ale nepremenené šance by nás v inom zápase, s iným súperom mohli veľmi mrzieť.

Muž zápasu:

Mal som nutkanie zvoliť práve Ozila, no dnes si to aj tak zaslúži náš budúci kapitán Jackie. Neunávne bojoval, získaval späť lopty, kombinoval a dvoma dobrými gólmi rozhodol zápas. Vyzerá to, že jeho strelecká forma graduje, snáď si ju udrží do nasledujúcich mesiacov a rokov.

Moment zápasu:

1. minúta a prvý gól zápasu, ktorý upokojil Arsenal a nasmeroval ho k dôležitému víťazstvu.

Sklamanie zápasu:

Odovzdaný a nelichotivý výkon Marseille v prvom polčase. Francúzsky klub možno už mal pocit, že nemá o čo hrať, no tím Ellieho Baupa mal potenciál na to, aby ukázal viac.

Koho sledovať do budúcnosti:

Florian Thauvin, majster sveta do 20 rokov, je veľkou nádejou francúzskeho futbalu, čo ukázal aj dnes, keď ako jediný dvakrát nebezpečne ohrozil Wojtu. V posledných 8 zápasoch dal 7 gólov a sám Wenger na tlačovke pred zápasom povedal, že monitoruje jeho situáciu. (A všetci viem ako dobre vie boss Francúzsko monitorovať )

Myšlienka na záver:

Potešila ma prítomnosť okamžitého presingu po strate lopty. Naši hráči často zdvojovali a agresívne napádali súpera, čo nám pomáhalo držať hru pod kontrolou. Neviem do akej miery bola úspešnosť presingu spôsobená aj zlou hrou Marseille, no tento herný prvok sa nám určite zíde aj v nadchádzajúcich zápasoch.