Arsenalu hrozí sankce UEFA: Zápas s Liverpoolem možná bez diváků

 V souvislosti s porušením pravidel Financial Fair Play hrozí Arsenalu sankce UEFA. Celá aféra se objevila jako blesk z čistého nebe, je však pravděpodobné, že již víkendové utkání s Liverpoolem se v rámci předběžného opatření odehraje bez diváků a další tresty budou následovat.

První zprávy se na veřejnosti objevily prostřednictvím časopisu o zdravé výživě Food Illustrated, který má dobré kontakty na kruhy kolem Michela Platiniho. Je málo známým faktem, že součástí souboru pravidel FFP je ustanovení o nefinančním plnění, které říká, že pokud je hráčům poskytována odměna, která nemá finanční podstatu, musí jim být poskytnuta v rovné výši. Toto pravidlo Arsenal údajně opakovaně porušil, nyní tedy čelí podrobnému vyšetřování a riziku sankcí.

Více britských deníků již přineslo přepisy prvních výslechů jednotlivých hráčů, a tak máme možnost hlouběji nahlédnout do dění v Colney.

UEFA: „Dostávali jste pravidelně občerstvení?“

Hráč: „Ano.“

UEFA: „Kdo dohlížel na rozdělování?“

Hráč (nezřetelně): „Prófa.“ (UEFA zatím přesně neví, kdo se za touto přezdívkou skrývá)

UEFA: „Co Vám řekl, když Vám předával čokoládovou tyčinku?“

Hráč: „Že mám top top kvality.“

UEFA: „Kolik tyčinek jste dostal?“

Hráč (tiše): „Dvě.“

UEFA: „Dostali všichni hráči dvě tyčinky?“

Hráč (velmi tiše a s pláčem): „Ne, jen já a Theo.

Michel Platini se netají tím, že FFP díky tomuto případu považuje za zásadní úspěch. „Naše snaha o rovné podmínky ve fotbale již nese své ovoce. Brzy vyčistíme evropský fotbal od všech nešvarů. Čokoládovou tyčinkou navíc to jen začíná, klidně to může skončit celým dortem.“ V souvislosti s ovocem je důležité zmínit, že celou aféru odstartoval snímek pořízený deníkem Mirror po zápase s West Hamem, na kterém si Tomáš Rosický nese banán. Na ústředí UEFA Platini okamžitě po spatření snímku zahájil rozsáhlé vyšetřování, kde ho Rosický vzal a proč ho nemají i francouzští hráči.

Arsene Wenger dostal možnost se k celé aféře vyjádřit, jeho slova byla strohá, avšak šla k jádru věci: „Špičkoví hráči odehrají přes 60 zápasů ročně, takže je potřeba trochu rotovat. Možná by k této situaci nedošlo, kdyby bylo zrušeno lednové přestupní období. Důležitá je ovšem konzistence.

Sepp Blatter je dosavadním postupem UEFA nadšen a zvažuje, že se pokusí podobná pravidla prosadit v rámci celé FIFA: „Slyšíme stále volání po technologiích, nějaké spreje a kamery. Tohle je výsledek –  v dnešní přetechnizované době se někteří cpou čokoládou. Fotbal musí zůstat stejný pro všechny.

Další vývoj událostí budeme sledovat i po 1. dubnu.