Arsene Wenger 13 let v Arsenalu

Arsene Wenger se stal tento týden nejdéle sloužícím manažerem Arsenalu v historii. Tímto bych chtěl vzdát svůj hold tomuto skvělému manažeru, který naprosto změnil tvář Arsenalu. Muži který vybudoval naprosto jedinečný mládežnický systém. Muži který přivedl na Arsenal takové hráče jako jsou Henry nebo Fabregas. Vychoval celou řadu talentovaných mladíků v prvotřídní fotbalisty. Stál u stavby supermoderního stadionu, díky němu je Arsenal finančně soběstačný. Za svou kariéru v AFC vyhrál dvakrát double a přepsal historii. Arsene Wenger je symbolem Arsenalu.
Ve zkratce se poohlédneme po milnících, které Arsene Wenger zažil s Arsenalem.
Září 1996
Když Arsene Wenger přišel na Highbury roku 1996, tak se všichni fanoušci divili kdo to sakra je.  Nyní by ho v žádném případě nevyměnili.V Anglii neznámý manažar přišel z Japonska na sever Londýna a ze začátku to neměl vůbec lehké. Byl prvním manažerem Arsenalu, který nepocházel z Spojeného Království. Musel všem dokázat, že on je tím mužem na pravém místě. Brzy všechny pochybnosti vyvrátil.
Ihned po svém příchodu změnil staré zvyky v Arsenalu k nepoznání. Týmu změnil tréninkové metody a začal dbát na výživu.
Byl velice aktivní i mimo hřiště. Stál u výstavby nového tréninkového centra a byl i u zrodu projektu Emirates Stadium.
Zavedl svoje vlastní metody pro nákup hráčů a zaměřil se hlavně na vychovávání talentů.
Změnil celé pojetí hry. Nikdo už nechce nic jiného než Wengerball.
První sezona 1996/7. Arsenal skončil na 4. místě Premier League, ale již v té další sezoně se začali dít velké věci.
Double 1997/8
Deset měsíců po příchodu Arsene vybudoval tým, jenž byl schopný konkurovat ManU a vyhrát ligu. Arsenal posílili takoví hráči jako Nicolas Anelka, Emmanuel Petit nebo Marc Overmars.
Po velice náročné sezoně, kdy to místy nevypadalo na titul se Gunners semkli a udělali šnůru 26 zápasů bez porážky. Jejich vítězství bylo velice těsné.  Porazili tým Alexe Fergusona o pouhý jeden bod, když v posledním kole porazili Everton 4:0. Jen pro zajímavost ManCity tento rok sestoupilo.
O dva týdny později Arsenal porazil 2:0 Newcastle ve finále FA Cupu a dokázal tak dovršit Double.
Arsene začlenil do týmu Patricka Vieiru, Petita a Overmarse mezi takové hráče jako Adams, Seaman a Bergkamp.
Další osobností v týmu byl Ian Wright, který dal svůj 179tý gól září 1997 proti Boltonu a překonal tím tehdejšího lídra střelců Arsenalu Cliff Bastina.
Thierry Henry
V srpnu roku 1999 podepsal s Arsenalem smlouvu Thierry Henry, tedy pan fotbalista, kterého nemusím nikomu představovat. Henry přišel z Juventusu a hned ve své první sezoně v dresu Kanonýrů nastřílel 26 branek. Bohužel tohoto roku Arsenal prohrál ve finále FA Cupu i poháru UEFA, kde na penalty prohrál s Galatasaray. Henry se za osm let, kdy byl v Arsenalu, stal králem střelců, vyhral double a byl součástí Invincibles. Vskutku skvělý nákup Arsena.
Double 2001/2
Arsenalu se tento rok povedl opravdu obdivuhodný kousek. Anglickou ligu vyhrál o sedm bodů před Liverpoolem. Za zmínku především stojí, že Arsenal vyhrál poslední zápas sezony na Old Trafford, kde porazil Manchester United 1:0. Čtyři dny před tímto vítězstvím vyhrál Arsenal FA Cup, když porazil Chelsea 2:0.
Invincibles 2004
Neporazitelní aneb spanilá jízda Arsenalu Premier League. 49 zápasů bez prohry. V sezoně 2003/2004 Arsenal odehrál 38 ligových zápasů, kdy 26 z nich vyhrál. Získal 90 bodů a nastřílel 73 gólů. Tímto počinem Arsenal přepsal historii anglické kopané. Byl to i rok, kdy do AFC přišel Cesc Fabregas, tedy další majstrštych Arsena Wengera. Hráčem roku se stal Thierry Henry.
Highbury > Emirates Stadium
7. května řekl Arsenal sbohem svému kultovnímu stadionu. Po 93 letech se z tohoto atmosférou nasáklého stadionu stala bytovka. Arsenal se přesunul na nový super moderní stadion Emirates. I když započala Arsenalizace, tak i nadále si na nový stadion nemůžou zvyknout. Atmosféra není co bývala, ale jde jen o to, aby Arsenal už konečně něco vyhrál a i Emirates Stadium začal psát historii. (Chtěl bych jen dodat, že se mi osobně vůbec nelíbí název Emirates. Nebál bych se stadion přejmenovat, aby jeho název zněl více anglicky. Highbury mělo styl.)
Tohle byl výčet událostí, které ovlivnil Arsene Wenger nebo byl alespoň u jejich vzniku. Řekněme si to na rovinu, Arsene je muž na svém místě a vede Arsenal správným směrem.
Vše nej Arsene do dalších úspěšných let při vedení Arsenalu.
{youtube}LKJ_zCHLoKU{/youtube}
/arsenal.com/
Arsene začlenil do týmu Patricka Vieiru, Petita a Overmarse mezi takové hráče jako Adams, Seaman a Bergkamp.
Další osobností v týmu byl Ian Wright, který dal svůj 179tý gól září 1997 proti Boltonu a překonal tím tehdejšího lídra střelců Arsenalu Cliff Bastina.
Thierry Henry