Arteta: Musel jsem změnit svou mentalitu

 

 

 

Mikel Arteta musel zbrzdit své útočné instinkty, aby se přizpůsobil své nové roli jako nejhlouběji hrající člen zálohy Arsenalu.

 

Španěl byl využíván v několika různých pozicích během svého působení v klubu, ale dalo se předpokládat, že po odchodu Songa zaujme defenzivnější pozici.

30-letý záložník ve nové pozici doslova rozkvetl, což dokazuje nejvyšším počtem přihrávek v Premier League, s vynikající úspěšností 94 procent.

„Je to velmi důležitá práce, vyvážení týmu mezi útokem a obranou a to je to, o co jsem se pokoušel,“ řekl Arteta Official Arsenal Magazine.

„Musel jsem trochu změnit svou mentalitu – vím, že nemůžu chodit tolik dopředu jako dřív, musím obětovat svou útočnou hru – ale pokud je to přínosné pro tým, budu to dělat s radostí.

„Pokud chcete hrát v top klubu jako je Arsenal, musíte se přizpůsobit různým rolím a situacím. Máme nyní spoustu ofenzivních hráčů s vynikajícími schopnostmi a chápu, že teď jsem více zodpovědnější za defenzivní činnost.“

„Musím cítit že tato odpovědnost pomůže spoluhráčům a velmi rád ji přijmu, pokud budeme dosahovat dobré výsledky.“

  

Role defenzivního záložníka se v posledních letech vyvíjela a Arteta říká, že je nyní mnohem více o poziční hře, než v minulosti.

„Existuje mnoho různých aspektů pro tuto roli,“ řekl. „Pro mě to není jen o tom, jak fyzicky silný jste, nebo jak fyzicky náročná tato pozice je, – je to o zkušenostech, předvídání, schopnosti číst hru a dobré reakci na to, co se právě děje na hřišti.“

„Nemusíte dělat neuvěřitelné zákroky, abyste získali míč zpět – ne, pokud jste ve správné pozici.“

„Ale pro mě je to náročné psychicky, protože mám hodně defenzivní zodpovědnosti a pokud to nechcete dělat přesně jak je třeba, nezachytíte náběh, nebo něco podobného, a je z toho gól. Dbát na to je ta nejtěžší věc“

 

 

 

/arsenal.com/