Arteta o Benfice, Aubameyangovi a Sakovi.

Nyní nás čeká dlouhá cesta do Athén, kde odehrajeme odvetné utkání Evropské Ligy proti Benfice, před novináře se Mikel tedy posadil už ve středu a odpovídal na jejich dotazy.

zda je Bukayo Saka jedním z našich nejdůležitějších hráčů…
Jeho forma v posledních měsících dokazuje, jak je pro nás důležitý. Myslím, že je čím dál tím lepší, úroveň jeho výkonů je opravdu vyrovananá, což jej v posledních měsících dělá jednoho z našich nejdůležitějších hráčů.

zda je taková konzistence neobvyklá pro tak mladého hráče…
Je to velmi neobvyklé, ale on dělá spoustu neobvyklých věcí. Ve svém věku se se vším vypořádává velmi neobvyklým způsobem, ale proto předvádí takové výkony, jeho vyspělost převyšuje jeho věk, stejně jako jeho inteligence.

o tom, jak vidí dvojzápas…
Myslím, že je to jiné. Venkovní gól je vždy důležitý, ale v tomto kontextu si nemyslím, že je to zas tak relevantní. Bereme ten zápas tak, že stále hrajeme o všechno. Je to druhý poločas zápasu, my do toho musíme jít a snažit se zápas vyhrát. Všechno ostatní, bez fanoušků, mimo domácí stadion, dělá ten zápas trochu ošidný.

o vyhlídce, že by na konci sezóny mohli být na zápasech PL nějací fanoušci…
Nemůžu se dočkat, až budeme mít naše fanoušky zpátky na stadionu. Myslím, že všichni hráči a každý v klubu zoufale touží po tom, abychom měli fanoušky zpátky na Emirates protože dokáží udělat obrovský rozdíl. Pro mě osobně kvůli té energii, kterou jsou schopní vytvořit, vášni, kterou ukazují na stadionu, je to něco, co nám opravdu chybí. Jak jsem již řekl, cítit se součástí něčeho, o co se snažíte, aniž bysto to mohli sdílet s lidmi, na kterých opravdu záleží, je nakonec velmi prádzný pocit. Součástí této hry je spousta emocí, takže doufám, že to budeme mít brzy zpět.

zda je EL naší jedinou možností jak se dostat do LM…
Myslím, že zatím je matematicky možné všechno, ve fotbale se prostě musíte snažit. V lize se o to určitě pokusíme. Je pravda, že EL vám dává naprosto jinou možnost a je to soutěž, ve které chceme pokračovat a vyhrát ji. Zítra nás čeká další příležitost jak udělal krok vpřed. Čím lepší výkony budeme předvádět v EL, tím lepší budeme i v lize, a naopak. Musíme mít šanci v obou soutěžích.

zda má speciální vztah s Hectorem Bellerinem…
Kdyby jste se mě zeptali před několika lety, pravděpodobně bych řekl, že je jaký je. Je to pěkné, protože máme opravdu silný vztah a snažil jsem se mu pomoct, jak to jen šlo. Nyní je to jiné. Samozřejmě když znáte člověka osobně a profesionálně, je lehčí mu pomoct, protože víte, jak se cítí, co potřebuje a jak z něj dostat to nejlepší. Je pravda, že v této sezóně našel mnohem více konzistence, je k dispozici pro mnohem více zápasů a snad už dal zapomenout na zranění, kvůli kterým nemohl v posledních dvou sezónách moc hrát.

zda to znamená, že nemohou být nadále přátelé…
To je velmi ošidné. Nemůžete změnit své pocity k někomu, ale musíte být i férový, požadovat to stejné, jako manažer a hráč musíte sdílet a žít v jiném prostoru, jiným způsobem. Neznamená to, že vaše pocity vůči dané osobě se musí změnit.

zda je jeho pozice v ohrožení kvůli Cedrica…
Myslím, že všichni musí soupeřit s ostatními. Cedricovi se to daří velmi dobře. Máme v tréninku zpátky i Caluma, kterému se také daří za poslední tři nebo čtyři týdny, a vypadá, že může opět naskočit, takže každý musí hrát předvádět své nejlepší schopnosti a my budeme muset rotovat hráče s ohledem na počet zápasů, které nás čekají.

zda naskočít proti Benfice…
Nevím, sestavu rozhodnu večer.

zda je to nejdůležitější utkání sezóny…
Jde o opravdu důležitý zápas z důvodu mentality a sebevědomí. Určí to, zda budeme v další soutěži nebo ne. Je to něco, co opravdu potřebujeme. Jde o hodně silného soupeře. Hráli LM, tento typ zápasů hrají již několik let a mají manažera s ohromnými zkušenostmi.

zda na sobě cítí před tímto zápasem velký tlak…
Vždy cítím, že je to na mě, vždy když hrajete soutěž a můžete vypadnout, znáte následky, cílem tohoto klubu je samozřejmě vždy vyhrát, takže to nic moc nemění.

o komentáři Jamieho Redknappa na Aubameyanga…
Neviděl jsem ty komentáře. Slyšel jsem o tom. Jsem zde, abych podpořil každého jednotlivého hráče o což se také neustále snažím. Snažím se jim co nejlépe poradit a když zažívají těžké chvíle, stát za nimi, o což se snažíme.

zda může Aubameyang odpovědět na hřišti…
Myslím, že nejlepší způsob, jak se vyjádřit, je na hřišti. Když před sedmi dny dal hattrick a mohl dát proti Leedsu těch gólů čtyři nebo pět, byl naším nejlepším mužem. Svými kvalitami mohl proti Benfice dát další hattrick a mohlo by být vše jinak. Nakonec je to pro něj o tom dostat míč do sítě, z toho má radost.

zda si užívá velké zápasy, ve kterých jde o všechno…
Proto jsme tady! Když hrajete takové soutěže, takové zápasy, taky finále, takový tlak chcete cítit. Je mnohem lepší cítit tlak na vítězství, než když nesmíte prohrát. Opravdu si užívám tlak na vítězství, a k tomu, že jsem zde, reprezentuji klub musíte být připraven. Pokud nejste, tak tady nepatříte.

o jeho obdivu k Eusebiovi a proč má pár jeho bot…
No, vždy jsem velmi obdivoval fotbalovou historii, snažil jsem se trochu porozumět tomu, proč se vše vyvinulo až sem, lidem, kteří přispěli naší hře opravdu velkým způsobem, aby byl fotbal tak pěkná hra, jako dnes je. Myslím, že toho byl velkou a klíčovou součástí. Získal obrovský obdiv díky tomu jáká je osobnost a jaké má charisma, pak se to vyvinulo i díky tomu, že mám několik dobrých přátel z Portugalska. Díky tomu jsem si vytvořil spojení s několika fanoušky a přáteli, kteří mi byli velmi blízcí a se kterými jsem neustále mluvil o fotbale. Když jsem pak pro ně něco udělal a chtěli mi projevit vděčnost, dostal jsem nějaké dárky a Eusebiovy boty jsem měl vždy nablízku.

zda si pamatuje, když hrál proti Adelu Taarabtovi…
Ano, hrál na pozici desítky, byl to super talent a velmi kreativní hráč. Zažil v PL opravdu dobrou sezónu a hrát proti němu bylo velmi těžké, několikrát jsem hrál velmi blízko něj. Byl to hráč s nesmírným talentem. Trochu změnil pozici a svou disciplínu. Je milé jej vidět zpět ve hře.

o obraně Benfiky z prvního utkání, kdy nás často nachytali v ofsajdu a jak to vyřešil…
Mají opravdu agresivní obrannou linii a nevím, zda můžeme očekávat zítra tři nebo čtyři obránce. Nevím, o co se budou snažit, ale byl to klíčový faktor jejich hry, jak se s těmito situacemi vypořádali. Byli jsme v ofsajdu hodněkrát. Za to, jak se s tím vypořádali oni, si zaslouží uznání. Zpátk ke hře a tomu, co očekáváme, znovu těžký zápas proti agresivnímu soupeři.

/arsenal.com, twitter.com/