Arteta o FA Cupu, Southamptonu a Smith Roweovi

Mikel Arteta byl ve čtvrtek před zápasem 4. kola Emirates FA Cupu v Southamptonu zpátky před médii

Náš manažer diskutoval o zápase, obhajobě trofeje, Mesutu Özilovi, Sokratisovi a dalším.

Zde je plný přepis:

o tom, zda je život lepší, když tým hraje dobře…

Je to vždy mnohem lepší. Chceme pokračovat v běhu, nic jsme neudělali, jen jsme vyhráli pár zápasů. Je ještě hodně věcí ke zlepšení, v ligové tabulce musíme koukat mnohem dál, musíme být důslednější. První polovina je pryč, takže máme další polovinu na hraní a snad to bude mnohem lepší.

o kondici Aubameyanga…

Pokud vím, cítí se velmi dobře.

o tom, jak silné bude v sobotu družstvo…

Tak silné, jak jen může být. Hráče budeme posuzovat. Kdo je schopen hrát, kdo se zotavil. Po zápase máme několik problémů, takže v příštích dvou dnech uvidíme nejlepší možnou sestavu. Se Southamptonem budeme hrát dvakrát ve třech dnech, což je divné, ale pokusíme se FA Cup udržet.

o povolení Sokratisovi odejít…

Ano, především mu chci poděkovat, protože je to tak profesionální a skvělý člověk, se kterým se dá pracovat. Je to škoda, protože v této sezóně máme hodně středních obránců, jsme přetížení zahraničními hráči a musel jsem se rozhodnout. Bylo to těžké a abych byl fér, vzal to opravdu, opravdu dobře. Vždy byl opravdu podporou a nápomocen, takže mu z celého srdce přeji to nejlepší. Bylo mi potěšením s ním pracovat a přeji mu a jeho rodině to nejlepší v další kapitole.

o posledních zprávách o Mesutovi a kdy přijde dohoda…

Ano, ale karanténa dělá ten poslední krok nejdelším, protože tam mají spoustu omezení. Jsou věci, které se musí udělat, než se vše oznámí. Myslím, že všechno jde dobře, ale nemůžu říct, co se stane, takže jakmile to bude možné, nebojte, zmíníme se o tom.

o rozhodnutí nechat ho odejít…

 Ano, z mnoha různých důvodů to bylo těžké rozhodnutí. Je zde historie, co se stalo v posledních letech, jak se věci vyvíjely, jak si myslím, že by se měl tým do budoucna vyvíjet, a jeho pozice v klubu. Hráč s takovou důležitostí, že nehraje, že není v družstvu. Je opravdu těžké udržet situaci pro obě strany, protože hráč chce hrát a my mu nemůžeme dát minuty. Je zřejmé, že tato situace musí být vyřešena.

o Özilovi jako hráči…

Je to skvělý fotbalista, opravdu talentovaný hráč, který toho pro fotbalový klub udělal hodně, ale v tuto chvíli chci tým posunout jiným směrem. Pokud bychom měli více možností, pak by byl možná součástí nějakých plánů – byl součástí nějakých plánů na začátku, ale nebyl v nich na konci.

o směru, kterým chce tým vést…

Arsenal musí bojovat o každou trofej, a každý zápas musí být vyhrán: to je standard, úroveň a historie související s námi. Chci to udělat tak, aby to ukázala naše DNA, která využívá hodně talentů, také mladých talentů, využívá hráče z naší akademie a staví něco jiného. V posledních několika sezónách máme tolik různých problémů, abychom nedosáhli toho, co chceme, a podle mého názoru tam byly věci, které se musí změnit a pomalu něco vybudovat, musíte změnit nějaké kousky a my jsme v tomto procesu.

o tom, kolik mu vítězství v FA Cupu přineslo času, který teď má…

Já vám nevím. Když jsme prohrávali fotbalové zápasy, nemyslel jsem na to. Ve fotbale, tlak, který tenhle fotbalový klub přináší, je vyhrát právě dnes. To, co jsi udělal včera, se už nepočítá, je to o zítřku, dalším zápase, dalším cíli. Soustředím se jen na to. Bylo skvělé, že jsme vyhráli dvě trofeje opravdu pěkným způsobem proti velkým týmům, což jim dalo větší důležitost. Ale teď se soustředím na to, co je před námi. To se stalo, OK užili jsme si to, ale užijme si víc v budoucnosti.

 o tom, zda je Theo Walcott stále tím hráčem, kterým byl…

No, myslím, že vypadá opravdu dobře, to je jisté. Odehrál hodně minut, dal proti nám branku – velmi typickou pro Thea Walcotta – když hrál na Emirates. Byl to můj spoluhráč, skvělý kluk a jsem rád, že se mu daří, protože si prošel těžkým obdobím s opravdu těžkými zraněními. Zaslouží si to.

o tom, zda si vždy myslel, že Theo bude čistokrevný útočník…

Vždycky jím chtěl být. Je rád, když je pořád blízko bráně a hrozí zezadu. Myslím, že se v posledním roce hodně zlepšil v zakončení a jeho gólový zápis se hodně zlepšil. Arséne s ním dobře pracoval, když tu byl, a vždy ho definoval jako hráče se skvělým načasováním pohybu a příchodu do vápna. Je to pravda. Někdy ho tma hrál, když jsem byl hráč, a vedl si opravdu dobře.

o tom, zda je stále v plánu tento měsíc přivést hráče…

Právě jsme v tomto procesu. První část jsme víceméně udělali a teď se soustředíme na fázi druhou. Je zřejmé, že tento trh a kontext to opravdu ztěžuje, ale zkoumáme možnosti a uvidíme, co můžeme udělat.

o spojení s Martinem Odegaardem…

Je mi líto, ale nemohu komentovat hráče, kteří hrají za jiné kluby.

o tom, zda ofenzivní střední záložník je jedním z jeho cílů…

Díváme se na různé pozice, protože pohyby, které jsme v tomto přestupovém období udělali, společně s některými hráči, kteří opouštějí klub, nám v určitých oblastech trochu chybí. Pokud to dokážeme, tak to uděláme, pokud ne, tak budeme pokračovat v tom, co máme.

o nové smlouvě pro ESR…

Pojďme krok za krokem. Emile si vedl opravdu dobře, zaslouží si svou šanci. Chopil se jí a chytá se jí oběma rukama a opravdu přesvědčivým způsobem. Nechte ho být a všechno přijde samo.

o tom, že se Southamptonem hrajeme dvakrát ve třech dnech…

Těžké časy znemožňují, kvůli omezením, která máme v souvislosti se společným trávením času v hotelích, zůstat tam. Vím to, takže si myslím, že tam budeme velmi rychle.

o tom, zda to, co se děje v Chelsea ho dokáže pobavit, protože Lampard teď prochází přesně tím, čím on v Arsenalu…

Ne. Když má některý z mých kolegů potíže, já se neusmívám. Jestli něco, tak bych je rád podpořil a měl jsem velkou podporu od mnoha manažerů v lize, když jsme procházeli těžkými časy, dokonce i nějaké rady, a tak by to mělo být. Soutěžíme mezi sebou, ale máme společnou profesi a známe výzvy této profese. Takže Frankovi přeji to nejlepší.

o tom, zda je šťastný, protože média se zaměřila na jinou oběť…

Ne. Rozumím, ale ne. Soustředím se jen na to, co musíme udělat, a co děláme, a snažíme se být každým dnem lepší. Je jasné, že na konci bude všechno spojeno s výsledky. Není to o mnoha jiných věcech, takže v tom musíme mít jasno a nemůžeme nic brát jako samozřejmost, protože víme, že ta práce je taková.

o Cedricovi a zda je nyní v nejlepší formě a může vyzvat Hectora…

Ano, když se k nám připojil, měl různá zranění a těžké časy, jak jste zmínil. Trochu mu to trvalo, než se adaptoval a úplně se uvolnil a teď si zaslouží šanci hrát.  Nejlepší na Cedricovi je, jak bere svou profesi, jak trénuje, jak se připravuje. Takže pokaždé, když jsme ho museli použít, byl vždy připraven a vždy schopen soutěžit. I když nehrál po mnoho částí sezóny, když musel hrát 120 minut, byl zcela připraven. Minulou noc si myslím, že měl opravdu dobrý zápas.

o tom, zda vidíte více z hráčova charakteru, když nehraje…

Když vidím někoho, kdo se chová jako on a trénuje jako on, celou dobu se snaží pomoci, ale přijímá mé rozhodnutí – což je pro něj těžké – ale na konci, náročným způsobem, kdy neustále soutěží v tréninku a když má možnost hrát. Dělá to dobře a celou dobu se ptá na důvody, proč nehraje a co musí dělat lépe. Chci jen odměnit takové chování a hráče, a Cedric si to zasloužil.

o tom, co řekl, když se ho Cedric zeptal, jak může být lepší…

Mluvili jsme o něčem ohledně hry a pak jsem řekl, že musí zůstat fit. Přišel sem s poraněným kolenem, pak měl problémy s nosem, pak další zranění kolene a teď je fit a hraje. Teď dostal šanci.

o tom, jestli se cítí, že na levé straně nemáme za Kierana přirozenou náhradu…

S odchodem Koly nám momentálně chybí levonozí zadáci. Víme, že tam můžeme použít Ainsleyho, můžeme tam použít Bukaya a můžeme tam použít Cedrica – který hrál v této pozici – takže nějaké možnosti máme. Přirozená volba pro Kierana? Je zřejmé, že ne. Ale dokážeme se přizpůsobit.

o tom, jestli to znamená, že by chtěl podepsat levého obránce…

To znamená, že je tato možnost otevřená a my se podíváme, co je k dispozici.

o Flo Balogunovi a zda nedostatek příležitostí souvisí s jeho smluvní situací…

Ne. Pokud jde o jeho smluvní situaci s klubem, chtěl jsem ho přesvědčit, že má v klubu budoucnost, ne mu poslat opačný vzkaz. Předtím, když netrénoval s prvním týmem, jsme to změnili a on s námi hodně trénoval. Zlepšuje se každým dnem, projevuje opravdový hlad a rozhodl se být s námi. Snažíme se něco udělat, protože chceme, aby zůstal a musíme jít krok za krokem. Myslím, že za poslední měsíce udělal pár velkých kroků, kdy ani netrénoval a pak pro nás měl pár dobrých zápasů. Takže ty kroky tam jsou ve všech směrech a my se pokusíme ho udržet.

o tom, proč Balogun nebyl v našich zápasových družstvech…

Kvůli konkurenci, kterou teď máme, a protože tam jsou další hráči, kteří neměli mnoho minut a hráli v FA Cupu. Chce to čas. S Eddiem to musíme respektovat, v poslední době toho taky moc neodehrál a momentálně je před ním a my musíme být klidní a mít respekt.

o tom, zda mluvil o dohodě a odchodu…

Pokud vím, tak ne.

o tom, co je důležitější, zda TOP4 nebo Emirates FA Cup…

Nerad bych vybíral. Chtěl bych obojí. Chceme vyhrát každou soutěž, které se účastníme. Samozřejmě dalším krokem je pro nás soutěžit v Lize mistrů. Arsene Wenger se zmínil, že jen několik let a budeme tam znovu a já s ním souhlasím, protože konkurence byla větší a větší a v posledních třech letech tato úroveň přešla do jiné dimenze. To je úroveň, které musíme dosáhnout, a musíme se jí každým rokem přibližovat.

o tom, zda můžeme slavit stejně, když se dostaneme mezi TOP4, jako když vyhrajeme trofej…

Ne, nemůžeme. Ale musíme znát svou realitu. A když jste 35 nebo 40 bodů za vítězem soutěže, je velmi nereálné zacelit tuto mezeru v jednom roce. Já osobně jsem nevěděl, jak se to dělá.

o tom, zda je tento leden nejtěžším oknem pro získání nějakého hráče…

Ano, protože jsme všichni velmi opatrní a jsme si vědomi toho, co chceme dělat a jak to chceme dělat, podle toho, jak se bude trh vyvíjet musíme být také opatrní. Každé rozhodnutí chceme zpracovat opravdu pečlivě, a až budeme mít jasno o příležitosti, pak se o to pokusíme.

o tom, zda už to bylo úspěšné přestupové okno…

No, nemohli bychom pokračovat s 31 hráči v družstvu. Tohle se nedá zvládnout. Když musíte některé zahraniční hráče vynechat, je to ještě těžší. Pár týdnů je to možná v pořádku, ale dělat to měsíce a udržet zdraví a ambice a chemii kolem tohoto místa, tak to je opravdu složité. Jedním z hlavních cílů bylo učinit určitá rozhodnutí, jak to vykompenzujeme.

o udržení týmového ducha v menší skupině…

Pro mě je důležité, aby se všichni cítili zapojeni a aby měli šanci hrát. Když jste úplně mimo, že jste mimo rovnici, pak je opravdu obtížné najít tuto motivaci.

o tom, zda někdy zjistí, kdo vynášel informace…

Mám takové tušení, ano.

o tom, zda to souvisí s hráči, kteří odešli tento měsíc…

Bez komentáře.

/arsenal.com/