Arteta o Liverpoolu, Parteym, Aubovi a Covidu

Dnes je velký čtvrteční večer, kdy se ve druhém zápase semifinále Carabao Cupu střetneme s Liverpoolem

Před zápasem usedl Mikel Arteta před novináře a diskutoval o týmových novinkách, Thomasi Parteym, roli fanoušků a dalším.

o tom, jak velký je tento zápas v sezóně…

Máme možnost dostat se do finále, které je blízko titulu, proti velkému soupeři, na našem stadionu, s našimi lidmi, takže jsme velmi rádi, že budeme tento zápas hrát.

o důležitosti fanoušků v tomto zápase…

Jsou schopni změnit energii, hybnost hry, razantně zvednout hráče a dát jim sebedůvěru, takže pokud mohou dodávat drive týmu tak, jak to dělali doposud, tak by to bylo neuvěřitelně užitečné, a dali by nám nejlepší možnou šanci dostat se do finále.

o tom, jak dobrá je v této sezóně na Emirates atmosféra…

Je jasné, že způsob, jak hrát na tomto stadionu, když máte svoje lidi vedle sebe, a způsob, jací byli, jak povzbudivý, podporující, hlasití, to opravdu vytváří pouto s týmem a dělá to obrovský rozdíl. Je to jedna z nejlepších atmosfér, jaké jsem mohl za mnoho let na Emirates vidět a sám jsem u několika z nich byl, takže můžu fanouškům jen poděkovat za jejich podporu, kterou týmu dávají.

o tom, zda může podat přehled o nejnovějších týmových novinkách…

Nemůžu a ani nechci, protože nechci nic prozrazovat – omlouvám se! Jsou tu problémy, ty problémy musí být vyřešeny, proto jsme nemohli hrát poslední zápas, pak jistě chápete, že to chceme udržet uvnitř.

o tom, zda existují pochybnosti o tom, že se bude zápas hrát…

Doufám, že už nebudou žádné jiné zprávy a že se bude moci hrát. Tak jsme se připravili.

o dostupnosti Smith-Rowea, Tomiyasa a Odegaarda…

Jsou to tři případy, které z různých důvodů nebyly schopny v posledních týdnech hrát a my se to snažíme změnit a zvýšit úroveň hráčů nejlepším možným způsobem, abychom mohli zítra bojovat.

o odložení NLD…

Neměli jsme hráče potřebné k tomu, abychom dali dohromady družstvo, které by se utkalo v zápase Premier League, to je zaručeno na 100%. Tohle je bezvýchodná situace. Když jsme hráli první tři zápasy sezóny, když ostatní týmy odkládaly zápasy, a my jsme hráli a zkoušeli tak hrát, tak nás to zabilo. Lidé řekli, nebuďte naivní, pokud máte tolik hráčů mimo, nehrajte s dětmi. Teď jsme odložili zápas ze všech správných důvodů, věřte mi, a stejně tak dostáváme ty reakce. Ale myslím, že je to normální.

o tom, zda rozumí kritice…

Nevím, jestli to chápu, říkám vám, co jsme udělali. Když za námi přišel tým a řekl: „Nemůžeme hrát, a zde jsou důvody proč nemůžeme hrát.“ Tak byl zápas odložen. Nikdy jsme nic z toho nezpochybňovali. To neuděláme, proto máme Premier League, FA a regulační orgány, aby to zvážily a udělaly nezbytnou hloubkovou kontrolu, což je dost k zachování spravedlnosti soutěže a odložení zápasu.

o kondici Aubameyanga…

Je v Londýně a nyní prochází několika vyšetřeními, protože jsme neměli z národního týmu Gabonu jasno o důvodech, proč se tak to vrátil. Je naší povinností se lékařsky ujistit, že je v pořádku, v bezpečí a že je v dobrém stavu a nemá žádné problémy s tím spojené – a také pokusit se vyhnout jakémukoliv náznaku, že to tak je, protože jsme dosud historicky neměli s hráčem žádný takový problém. Doufejme, že to tak je.

o tom, zda by se mohl vrátit na AFCON…

To je situace, kterou zde máme, měl Covid a pak se ho národní tým rozhodl poslat zpět a tady se teď nacházíme. Půjdeme krok za krokem, provedeme správná vyšetření a ujistíme se, že zdraví hráčů je v nejlepším možném stavu, pak uvidíme, co se stane.

o tom, zda by se Thomas Partey mohl vrátit na zápas proti Burnley…

No, hráli včera (Ghana) večer. Bylo to pro Thomase obrovské zklamání. Samozřejmě proto, že reprezentoval svou zemi a v tomto období měl velké cíle směrem k této soutěži. Teď vypadli, takže se bude plně soustředit a co nejdříve se zapojí do Arsenalu.

o tom, zda jsou nějaké nové případy Covid…

Ne.

o reakci na odložení NLD…

Byli jsme velmi důslední. Hráli jsme proti Forestu, když jsme měli deset hráčů mimo, a snažili jsme se hrát, a snažili jsme se hrát další a další zápas. Jeli jsme do Liverpoolu a hráli jsme a měli jsme hodně hráčů mimo. Dostali jsme se do bodu, kdy jsme nemohli dát k dispozici družstvo s počtem potřebným pro hru v této lize. Proto jsme nehráli, je to jednoduché.

o možnosti hrát hráče z akademie…

Vrátím se k faktům. Udělali jsme to, hráli jsme s hráči z akademie a s hráči ve věku 18 a 19 let. Už teď máme nejmladší družstvo v Premier League, takže si myslím, že jsme si tím prošli a musíme být důslední. Myslím, že jsme byli opravdu důslední a zítra máme všechny k dispozici, jak očekávám. Ne každého, myslím tím hráče schopné odehrát zápas. Budeme zápas hrát, protože chceme hrát fotbal.

o tom, zda je důležité pro integritu soutěže hrát zápasy s mužstvem, které je plně fit…

Nemyslím si, že to tady budeme mít pořád po našem. Myslím, že prostě musíte očekávat, že lidé budou dodržovat pravidla, že jsme čestní a že se snažíme zachovat integritu soutěže a nejvyšší standardy. To je to, co jsme povinni udělat s pravidly, které máme v této lize, a musíme vždy dělat rozhodnutí s tím v souladu.

o tom, zda je zítra Liverpool favoritem…

Postavíme nejsilnější tým, který můžeme, s jediným úmyslem, že po závěrečném hvizdu budeme hrát ve Wembley finále.

o tom, zda pravidla týkající se odkladů musí být transparentnější…

Ano, ale myslím, že to musíte udělat od začátku. Žádat někoho na půl cesty, aby se změnil, když chci být transparentní. Když transparentní nechci být, je to ošidné a trochu manipulativní. Takže si myslím, že se každý musí snažit dělat správnou věc a pokud musíme věci změnit, tak je změňme, ale chovejme se všichni stejně.

o tom, proč je možné, že zápasy akademie se hrají, když prvoligové zápasy jsou odloženy…

Je spousta věcí, které nemůžeme ovlivnit. Ty rozpisy jsou už nastavené a máme stejný problém. Máme hráče, kteří mají problém s očkováním, máme hráče, kteří se vracejí z hostování z různých důvodů, ale jsou v našem seznamu, ale prostě jsme je přivedli, protože jsou zranění a snažíme se jim pomoct, protože je to naše zodpovědnost, takže celou věc je dost složité řídit.

o tom, zda jsme po prvním zápase favorité…

Moc rád bych se tak cítil! Je to jen polovina zápasu, je to další velmi konkurenční zápas, který budeme hrát tak, abychom byli ve finále.

o tom, zda budeme mít dostatečně široký kádr, kdybychom došli až k penaltám…

Budeme mít hráče, které budeme mít. Ať už hrajeme 90 nebo 120 minut nebo na penalty, bude to pouze s hráči, kteří mají víru, že můžeme vyhrát zápas a budou znát důležitost tohoto zápasu, to je vše.

o tom, co bude znamenat dosáhnout Wembley…

Absolutně, a to je důvod, proč jsme tady, přinést úspěch, přinést trofeje a radost našim lidem a pokračovat v tom, co historicky tento klub vždy dělal, a to je náš cíl.

o tom, zda reakce na odložení zápasu ukazuje, že se lidé znovu bojí Arsenalu…

Já ti nevím, myslím, že víc, než nenávist je to velký respekt k Arsenalu, a to je něco, co pochází z historie tohoto klubu. Jak se vždy choval v mnoha různých okamžicích. Ve velkých okamžicích a v malých okamžicích, a v tom musíme pokračovat. Víme, že jsme udělali správnou věc a spolupracovali jsme s Premier League a s FA, abychom to rozhodli a vysvětlili důvody. Myslím, že pokud něco, tak přinejmenším jsme byli velmi upřímní.

o historii klubu, který ostatní nemají rádi…

Rozhodně, a budeme náš klub bránit zuby nehty. Nedopustíme, aby někdo poškozoval naše jméno nebo se snažil lhát o věcech, které se nestaly. Budeme dělat chyby a vždy pak dáme ruce nahoru na znamení omluvy, ale budeme bránit náš klub opravdu silným způsobem.

o tom, proč Mari a Kolasinac opouštějí klub…

No, z různých důvodů. U Kolasinace je to kvůli hernímu času, a protože pro něj bylo těžké být v týmu. Smlouva mu končila na konci léta, takže jsme věřili, že je správná možnost toho využít. Chtěl tam jít, má dobrou možnost a byla to dobrá možnost i pro klub. S Pablem to bylo mnohem složitější, se zraněními a minulostí, kterou má s klubem od doby, kdy do něj vstoupil. Je to fenomenální profesionál a v této sezóně ještě neměl dost minut – bude to pro něj těžké ty minuty získat – přišla dobrá příležitost a my jí musíme být otevření.

o návratu z hostování Azeeze a John-Julese…

Miguel Azeez měl Covid, takže se ho to vůbec netýkalo. Tyreece John-Julese jsme přivedli z jiných důvodů. Kouzla na hostování a věci, které jsme s ním chtěli dosáhnout se nedějí, tak jsme se rozhodli ho zavolat zpět, sednout si, přemýšlet a diskutovat o tom, co je nejlepší plán a jít dál. V kontextu, ve kterém se nyní nacházíme, mohou pomoci s některými čísly, což je dobře.

o tom, zda půjdou znovu na hostování…

Je to možnost, kterou se nyní chystáme prozkoumat, když máme nějakou normálnost pro zápas proti Burnley – kde pak máme nějakou přestávku a přestupové okno se začne zavírat. Uvidíme, jaké jsou nejlepší možnosti pro tyto jednotlivce.

/arsenal.com/